Interpelace č. 2 – Umění reforem

Nová scéna Národního divadla ve spolupráci s Aktuálně.cz opět změní divadlo v místo pro vášnivou debatu a komentáře nad aktuálními tématy. S Interpelacemi, novým scénickým diskusním formátem, se můžete na Nové scéně pravidelně setkávat každý čtvrtý čtvrtek v měsíci od čtyř hodin – od tohoto měsíce i prostřednictvím přímého televizního přenosu České televize na programu ČT2. Vstup na Interpelace je zdarma do naplnění kapacity sálu.


Po mimořádně úspěšném únorovém startu proběhnou v pořadí druhé Interpelace na Nové scéně Národního divadla tento čtvrtek 24. března od 16 hodin. Moderátorem interpelací je ekonom Tomáš Sedláček. Pozvané hosty – významné osobnosti z kulturní i politické sféry – mají diváci možnost doslova interpelovat. Debaty glosují pod svými nicky diskutéři z internetu. Kromě televizního přenosu je celá akce streamována on-line také na Aktuálně.cz, kde mají čtenáři možnost svými komentáři interaktivně ovlivňovat debatu. Vybrané příspěvky se totiž objevují na projekčním plátně na jevišti.


Tématem druhých Interpelací je Umění reforem. Diskutovat tentokrát přijdou ministr financí Miroslav Kalousek, expremiér a bývalý evropský komisař Vladimír Špidla, biolog a filosof Stanislav Komárek a politoložka Anna Matušková, jejíž specializací jsou analýzy předvolebních slibů, a tedy i to, jak své reformní vize dokážou politici »prodat« či »neprodat« nám ostatním.


„Všichni po ní touží, ale když ji mají, láme krky. Nemluvím o dračicích ani o bájných sfingách, řeč je o reformách. Lze naší společnost vůbec reformovat? A kdy bude reformám konec? Nebo jsme odsouzení k věčné nespokojenosti a k permanentním reformám? A není třeba reformovat vůbec způsob reformování, tedy reforma reformy?“ prá se ekonom a moderátor Interpelací Tomáš Sedláček.


Moderátor Interpelací na Nové scéně Tomáš Sedláček vystudoval teoretickou ekonomii na Univerzitě Karlově, kde nyní přednáší filozofii a dějiny ekonomických teorií. V letech 2001 až 2003 působil jako ekonomický poradce Václava Havla, poté byl poradcem ministra financí. Založil Ekonomický klub, je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a poradních či dozorčích rad mnoha dalších neziskových organizací. V současné době pracuje jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB. „Věřím, že člověk by měl diskutovat o významných společenských věcech, aniž by proto musel být nutně politikem. Úroveň veřejné diskuse mimo jiné hovoří o kvalitách společnosti,“ říká Tomáš Sedláček. Na Nové scéně vystupuje také ve scénické verzi své knihy Ekonomie dobra a zla.
Další Interpelace se budou konat 28. dubna a 26. května 2011 – vždy od 16 hodin.

Podívejte se zde na znělku pořadu Interpelace:

Foto: www.65pole.cz , www.tomassedlacek.cz