EXPLOSIS – premiéra divadelní montáže o Vladimíru Boudníkovi

Divadelní soubor Tygr v tísni uvede ve VILE Štvanice premiéru inscenace EXPLOSIS vycházející ze života a díla českého grafika, dělníka a tvůrce stylu zvaného explosionalismus, Vladimíra Boudníka. Premiéra se koná u příležitosti otevření tohoto prostoru 2. listopadu 2014.


Původní scénář pro tuto inscenaci vznikl na základě básnického díla, manifestů, korespondence, deníkových záznamů a obrazů Vladimíra Boudníka a také zápisků a básní jeho přátel Vladislava Merhauta, Egona Bondyho a Bohumila Hrabala. Inscenace zkoumá tuto komplikovanou a podstatnou osobnost českého moderního umění jako přítele, hospodského štamgasta, milence, manžela, performera a legendu.
„Výrazným rysem Vladimíra Boudníka je zarputilost a neúnavnost ve vytváření a praktikování nových grafických technik, ve zkoumání vlastní psýché a těla. Z korespondence a drobných zlomků deníku, lze vyčíst linii celého Boudníkova života. Svobodomyslnost, energii a nadšení z grafické tvorby i z pouličních happeningů v první polovině života a apatii, depresi a nesrozumění se s vlastním úspěchem v druhé části života, přervaného bolestným rozvodem,“
říká o Budníkově literárním díle dramaturgyně Marie Nováková.


Skicu budoucí inscenace mohli diváci vidět už v květnu tohoto roku v Libeňské synagoze v rámci jednorázového scénického čtení.
Premiéra inscenace EXPLOSIS a její následující reprízy se budou konat na nové ostrovní scéně VILA Štvanice. Inscenace je dalším příspěvkem do dramaturgické linie biografických inscenací Tygra v tísni, po inscenaci Zápal o Egonu Schielem a Georgu Traklovi a inscenci Deník 1959 – 1974 o Pavlu Juráčkovi.

Tygr v tísni
EXPLOSIS

Premiéra 2. listopadu 2014 od 20 hodin ve VILE Štvanice
Hrají: Šimon Krupa, Vít Roleček, Kateřina Císařová.
Dramaturgie, scénář: Marie Nováková, kostýmy: Paulína Bočková, scéna: Marek Špitálský, hudební spolupráce: Jacob Erftemeijer, produkce: Eduard Prokhasko.
Režie, scénář: Zuzana Burianová.

Foto: VILA Štvanice