Divadelní sezona 2013/14 je v Městských divadlech pražských

Městská divadla pražská, aktuálně páté nejnavštěvovanější divadlo v České republice, chystají v divadelní sezóně 2013/2014 celkem šest premiér. Divadla ABC a Rokoko nabídnou divákům neotřelé zpracování české klasické literatury i nekorektně komediální pohled na svět očima současné americké dramatiky. Společným jmenovatelem všech premiér je výjimečnost. Výjimečné situace, výjimeční jedinci a výjimečné vztahy.


Kromě pestrého repertoáru a hereckého souboru, který pojí vyzrálé herecké osobnosti s mladými talenty, nabízejí Městská divadla pražská svým divákům řadu dalších možností, jak trávit volný čas. Návštěvníci se tak mohou těšit na řadu zajímavých výstav ve foyer divadel, na již tradiční Představení pro nezadané, Vánoční festival, Herecké kurzy pro neherce a Dámské jízdy. Novinkou sezony jsou hudební soirée hereckých osobností, které budou pravidelně zařazovány do programu.


V Divadle ABC se již začala zkoušet Markéta Lazarová. Režie jevištního přepisu nejznámějšího Vančurova románu se ujal Pavel Khek, jehož obrazivé Želary patří v současnosti k nejvyhledávanějším inscenacím divadla. Příběh z dávných časů naší historie uvidíme v premiéře 16. listopadu. Na březen chystá režisér Arnošt Goldflam svéráznou divadelní adaptaci slavné Poláčkovy knihy Bylo nás pět. Představení bude provázet řada dobových písní a titul se tak zařadí do linie hudebních komedií určených pro nejširší publikum, ke které se Divadlo ABC vrací pravidelně. Stejně jako v minulosti i zde vycházejí tvůrci z kvalitního příběhu, který navíc pro divadlo zpracuje jeden z největších znalců a obdivovatelů Poláčkova díla. Můžeme se tedy těšit na kultivovanou zábavu s kapkou nostalgie, která nás zavede zpátky do dětských let. Poslední premiérou sezony v Divadle ABC bude nekorektní politická fraška současného amerického autora Davida Mameta Listopad. Do zákulisí amerických voleb nás pozve režisér Petr Svojtka, který naznačil i děj připravované inscenace: „Ústřední postavou hry je fiktivní americký prezident Charles Smith, který se připravuje na novou prezidentskou volbu. Jeho šance na znovuzvolení jsou ovšem „stejně nízké jako Ghándího cholesterol“…“


Divadlo Rokoko připravuje brilantní konverzační komedii Petera Ustinova A voda stoupá. Parafrázi biblického příběhu o potopě světa zinscenuje Ondřej Zajíc a divadlo ji uvede jako první premiéru sezony 9. listopadu. V březnu představí režisér Petr Svojtka nejslavnější hru trojnásobného držitele Pulitzerovy ceny Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?, která je drásavou sondou do partnerských vztahů. Poslední premiérou sezony bude hra francouzského surrealistického dramatika Rogera Vitraca Vlkodlak, kterou pro Divadlo Rokoko připraví Ondřej Zajíc. „Vlkodlak je novou a neobvyklou verzí mýtu o Donu Juanovi. Vitracův Juan je štvanec, pronásledovaný ženami a toužící po jediném – po ženě, která ho odmítne a tím ho zbaví věčného prokletí, totiž povinnosti proměnit se se soumrakem ve vlkodlaka a přivést nějakou krásku ke zkáze,“ říká o hře režisér Zajíc.


Městská divadla pražská jsou otevřeným prostorem, kde se potkávají lidé různého věku i temperamentu, a proto divadlo stále obohacuje i nabídku doplňkových aktivit. Svobodné dámy a pánové se v nové sezoně mohou těšit na dnes již tradiční Představení pro nezadané. Rodiny s dětmi zase potěší 3. ročník Vánočního festivalu, Velikonoční workshop nebo Den dětí. Pokračovat budou i velice oblíbené Herecké kurzy pro neherce, jednodenní workshopy zakončené návštěvou vybraného představení divadel ABC a Rokoko. Novinkou sezony jsou hudební soirée hereckých osobností divadla. Jako první se 7. října divákům Divadla Rokoko představí Veronika Gajerová v roli šansoniérky a její hosté.


Dokladem oblíbenosti divadel ABC a Rokoko u diváků je žebříček návštěvnosti divadel za rok 2012 Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, podle něhož si Městská divadla pražská polepšila oproti roku 2011 ze 7. na 5. místo v celkové návštěvnosti a stala se tak nejnavštěvovanějším jednosouborovým činoherním divadlem v České republice.

Foto: Městská divadla pražská