Divadelní sezona 2012/13 – sezona českých premiér v Městských divadlech pražských

Celkem sedm premiér chystají v divadelní sezoně 2012/2013 Městská divadla pražská. Až na jednu výjimku to budou české premiéry. Městská divadla pražská nabídnou divákům v nové sezoně také řadu dalších možností, jak trávit volný čas, těšit se můžou např. na Večery pro nezadané, Vánoční festival, Velikonoční workshop a Den dětí. Novinkou budou Interaktivní zákulisní prohlídky nebo Herecké kurzy pro neherce. Na konci srpna Městská divadla pražská spustila nové webové stránky, čímž ukončila kompletní proměnu vizuální prezentace divadla.


V Divadle ABC se již začala zkoušet adaptace Turgeněvova Rváče, povídky o milostném trojúhelníku, která bude mít premiéru 17. listopadu. Na březen se chystá slavná Shakespearova komedie Sen čarovné noci v novém překladu Jiřího Joska a poslední – světovou – premiérou v Divadle ABC bude v červnu hra Drž mě pevně, miluj mě zlehka, adaptace nejnovějšího románu slavného spisovatele Roberta Fulghuma, který dokonce přislíbil svoji účast na premiéře.
Divadlo Rokoko připravuje na 10. listopad světově první divadelní uvedení kultovního seriálu BBC Kancl, Jevištní úpravy se ujala osvědčená dvojice tvůrců Petr Svojtka a Jiří Janků. V únoru bude následovat italská tragikomedie Úsměv Dafné v režii Viktorie Čermákové, hned v březnu pak svérázná adaptace Čapkových povídek pod názvem Věštkyně, vraždy a jasnovidci, kterou pro Divadlo ABC nastuduje Arnošt Goldflam. Poslední premiérou sezony bude psychologické drama Molly Sweeney v režii Ondřeje Zajíce.
Městská divadla pražská rozšíří v nové sezóně i další aktivity pro pražské i mimopražské diváky, jak trávit volný čas a třeba se i naučit něco nového o divadle. Svobodné dámy a pánové se mohou těšit na dnes již tradiční Večery pro nezadané. Rodiny s dětmi zase potěší druhý ročník Vánočního festivalu, Velikonoční workshop nebo Den dětí. Na základě úspěchu prohlídek zákulisí divadel ABC a Rokoko po představeních, které Městská divadla pražská zařadila do nabídky v minulé sezoně, nabídnou zájemcům nově tzv. Interaktivní zákulisní prohlídky, během nichž si účastníci nejen prohlédnou divadlo a zákulisí, ale vyzkouší si různé divadelní profese od režiséra, herce přes zvukaře, osvětlovače až po maskérku a společně nakonec nazkouší a odehrají krátkou scénku. Dále budou Městská divadla pražská nabízet Herecké kurzy pro neherce, jednodenní workshopy zakončené návštěvou vybraného představení divadel ABC a Rokoko.
Na konci srpna Městská divadla pražská spustila nové webové stránky, v souvislosti s tím též rozvíjí aktivitu na sociálních sítích. Zajímavostí je rozšíření profilu na Facebooku o nejdůležitější a nejzajímavější události v šedesátileté historii Městských divadel pražských. Nově najdou divadla ABC a Rokoko návštěvníci na Twitteru.

Dramaturgický plán Městských divadel pražských 2012/2013
Divadlo ABC
Rváč
Ivan Sergejevič Turgeněv / Antonín Máša
Režie: Ondřej Zajíc
Premiéra: 17. 11. 2012
Adaptace Turgeněvovy prózy o velikém přátelství dvou nesourodých duší, které osudově rozdělí láska ke stejné ženě.

Sen čarovné noci
William Shakespeare
Režie: Petr Svojtka
Premiéra: 23. 3. 2013
Slavná Shakespearova hra v novém překladu Jiřího Joska. Poetická komedie o rozmarech lásky a noci plné divů, které se možná staly a možná pouze zdály.

Drž mě pevně, miluj mě zlehka
Robert Fulghum / Miroslav Hanuš
Režie: Miroslav Hanuš
Světová premiéra: 8. 6. 2013
Česká premiéra divadelní adaptace nejnovějšího románu oblíbeného amerického autora Roberta Fulghuma plná tance, písní a moudré nostalgie.

Divadlo Rokoko
Kancl
Ricky Gervais / Stephen Merchant
Režie: Petr Svojtka
Česká premiéra: 10. 11. 2012
První divadelní uvedení kultovního seriálu BBC, který je originálním a vtipným pohledem do zákulisí jedné zdánlivě obyčejné kanceláře.

Úsměv Dafné
Vittorio Franceschi
Režie: Viktorie Čermáková
Česká premiéra: 1. 2. 2013
On, ona, jeho sestra a unikátní květina Dafné, která v sobě ukrývá neuvěřitelné tajemství. Česká premiéra italské tragikomedie pojednávající nevážným způsobem o věcech velmi vážných.

Věštkyně, vraždy a jasnovidci
Karel Čapek / Arnošt Goldflam
Režie: Arnošt Goldflam
Česká premiéra: 16. 3. 2013
Česká premiéra svérázné adaptace Čapkových povídek. Magické příběhy s tajemstvím někdy až hororovým, jindy úsměvným, trochu detektivní, trochu legrační, trochu nostalgické.

Molly Sweeney
Brian Friel
Režie: Ondřej Zajíc
Česká premiéra: 15. 6. 2013
Česká premiéra psychologického dramatu vynikajícího irského dramatika o slepotě skutečné i domnělé a opravdových zázracích života.

Foto: Městská divadla pražská