Děti, přijďte malovat s Vlkem a Karkulkou divadelní kulisy!

Tvůrčí programy pro děti, komentované prohlídky divadla s operními sólisty, úvody k představením, výstava kostýmů – to jsou Evropské operní dny. Národní divadlo moravskoslezské se připojilo k dalším 103 operním domům ve 24 zemích Evropy, aby ve dnech 6. – 8. května 2011 oslavilo operní umění. Druhý květnový víkend nabídne veřejnosti Divadlo Antonína Dvořáka mimořádný program.


„Celý projekt vnímám jako skvělou příležitost přiblížit operní umění co nejširším vrstvám publika a osobně se těším na úvody k představením Fedora, Carmen a Prodaná nevěsta, které jsme připravili s mým kolegou dramaturgem Danielem Jägerem, vždy 30 minut před každým představením,“ říká hudební ředitel opery NDM Robert Jindra. A Daniel Jäger jej doplňuje: „Evropskými operními dny chceme dokázat, že opera není sterilní umění, jak se bohužel část veřejnosti domnívá. Chceme proto i těm, kteří nejsou našimi běžnými návštěvníky nechat nahlédnout do naší operní kuchyně a také do divadelního zákulisí.“


Společným tématem šestého ročníku Evropských operních dnů jsou Mladé uši (Young Ears). Všechny evropské operní domy proto ve svém programu pamatují na mladého diváka a nejinak tomu bude v Ostravě. V malírně provozní budovy Národního divadla moravskoslezského (za Divadlem Antonína Dvořáka) budou Karkulka s Vlkem malovat s dětmi kulisy pro představení Operního studia Národního divadla moravskoslezského Červená Karkulka. V tom se v sobotu v 15 hodin a v neděli ve 12 hodin představí i vítězka soutěže Talentmania – Patricia Janečková. V neděli po představení Prodané nevěsty je připraveno setkání dětí s postavami inscenace – Mařenkou, Jeníkem, Kecalem a Medvědem, se kterými se budou moci děti vyfotografovat a fotku si hned odnést domů i s podpisy zpěváků.
Ve foyer Divadla Antonína Dvořáka bude probíhat výstava kostýmů  k operám, které má divadlo na repertoáru (otevřeno v pátek od 17 hodin a v sobotu od 14.30 hodin). Netradiční prohlídky Divadla Antonína Dvořáka s předními sólisty opery, kteří se stanou průvodci zákulisím tohoto divadla, jsou připraveny na nedělní dopoledne (od 9 do 12 hodin, každých 20 minut).


„V rámci programu Evropských operních dnů v Ostravě budou uvedena i tři operní představení Fedora (pátek 6. května), Carmen (sobota 7. května) a Prodaná nevěsta (neděle 8. května) s úvody hudebního ředitele a dramaturga opery. Na nákup vstupenek na všechna tři představení platí festivalová sleva šedesát procent při koupi vstupenek na dvě představení pak sleva třicet procent. Vstup na všechny ostatní akce v rámci Evropských operních dnů je zdarma,“ říká mluvčí divadla Kateřina Ondřejková.

Evropské operní dny 6. – 8. května 2011
Tento projekt iniciovala prestižní asociace Opera Europa, jejímž členem je Národní divadlo moravskoslezské již několik let. Opera Europa má v současné době více než sto členů z pětatřiceti zemí a nechybí mezi nimi slavné operní domy jako je například milánská La Scala nebo Národní opera v Paříži. Cílem tohoto projektu je seznámit širokou evropskou veřejnost s operním žánrem, poukázat na to, že opera je žijící forma umění, která se i nadále vyvíjí, ukázat, že opera je reflektující součástí společnosti, a v neposlední řadě si projekt klade za cíl oslovit nové obecenstvo.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské