Vinobraní sv. Kláry nabídne nejen víno, ale i burčák, pálenky a nově také mošt z místních hroznů

Vinice sv. Kláry patří rozhodně ke klenotům mezi českými vinicemi. Dlouhá tradice pěstování vína, skvělá poloha i jedinečný výhled ji jak předurčují k produkci kvalitních hroznů, tak také z ní činí ideální prostředí, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Tradiční vinobraní, které se zde koná už příští víkend, k tomu navíc přidá bohatý hudební doprovod a výborné jídlo. Zejména však nabídne to nejlepší od vinařů z Čech i Moravy. Chybět nebude ani bohatá místní produkce. Ta zahrnuje kvalitní odrůdová vína a cuvée, doplněná odrůdovými pálenkami, letos nově perlivými víny a také vinným moštem. Na správné oslavě vinobraní se bezesporu musí nalévat i burčák. V trojské botanické zahradě můžete už tradičně ochutnat jak bílou, tak červenou variantu. I letos jej ve zdejším vinném sklepě vznikne 2000 litrů. Přijďte si o víkendu 15. a 16. září užít svátek vinice s kouzelným výhledem na panoráma Prahy. Doprovodný program probíhá od 11 do 19 hodin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vinice sv. Kláry se rozkládá na ploše 3,5 hektaru prosluněného trojského svahu. „Vzhledem ke skalnatému podloží jsou vinnou révou osázené tři hektary plochy vinice. Každoročně zde ručně sklidíme okolo 20 tisíc kilogramů hroznů, z nichž po zpracování v místním sklepě vznikne až dvacet tisíc lahví vína,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vinobraní sv. Kláry 15. a 16. září (1)

Ačkoliv většina rostlin aktuálním dlouhodobě suchým počasím trpí, místním hroznům letošní rok zatím přeje. „Léto s vysokými teplotami nemá na úrodu na zdejší vinici téměř žádný vliv. Část hroznů sice utrpělo úžeh silným slunečním žárem, suché počasí ale zároveň neprospívá plísňovým chorobám, hrozny jsou tudíž zdravé, tím se ztráty vyrovnávají. Kvalita budoucího vína se tak odvine zejména od průběhu počasí v září,“ uvádí Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry. První hrozny byly z vinice sklizeny už v tomto týdnu. „Prozatím to byly zejména hrozny určené k výrobě burčáku. Pro červenou variantu to byl Modrý Portugal a pro bílou už tradičně odrůdy Chrupka bílá a Müller Thurgau,“ dodává Martin Beránek. Hlavní sklizeň hroznů plánují vinohradníci na druhou polovinu září v závislosti na počasí a vyzrávání hroznů.

Vinice sv. Kláry (5)

Co nabídne vinice sv. Kláry o vinobraní?

Vinařští fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít místní medailová vína, například Rulandské modré rosé 2017, oceněné na letošní soutěži Král vín. Úspěchy dlouhodobě sklízí  i červená varianta této odrůdy. Ročník 2015 získal na soutěži Král vín v tomto roce zlatou medaili. „Novinkami v naší nabídce je také kombinace odrůd Rulandské šedé s Rulandským modrým a růžové cuvée Rulandské modré a Modrý Portugal. Ty navíc doplňují dvě perlivá vína z odrůd Modrý Portugal a Rulandské šedé. I ta mohou návštěvníci ochutnat letos poprvé,“ uvádí Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Máte chuť na něco ostřejšího? Pak vyzkoušejte originální odrůdové matolinové pálenky, které příjemně zahřejí zejména v chladnějším počasí. Na výběr máte hned ze tří variant vyrobených z odrůd Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský. Nemůžete pít alkohol? Specialitou letošního vinobraní bude i varianta pro řidiče: pasterovaný hroznový mošt z odrůdy Modrý Portugal, kterého bylo vyrobeno 2000 lahví.

Novinka vinný mošt z vinice sv. Klára (7)

  1. a 16. září – dva dny plné hudby a vína

Po oba víkendové dny se od 11 do 19 hodin představí i vinařská produkce dalších předních vinařství z Čech a Moravy. Ochutnáte například vína z Vinařství Vondrák, Vinařství Konečný, Vinařství Maděřič, Pavel Binder, David Chocholatý a z mnohých dalších.

V Ornamentální zahradě se můžete těšit na stánky s nabídkou vín z Jižní Afriky či Španělska. Chybět nebude ani výborné jídlo, a to jak pro milovníky masa, tak i pro vegany a vegetariány. Ochutnáte výborné čokoládové pralinky, které se skvěle snoubí s červenými víny, „street food“ z Avokádového bistra, speciality španělské a srbské kuchyně i výtečné sýry. Na své si přijde opravdu každý labužník.

Ani letos nebude chybět hudební doprovod. Ornamentální zahradou se ponesou tóny jazzu a na vinici vás roztančí rokenrol, boogie-woogie nebo blues. Leckoho potěší i tradiční cimbálovka či staropražské písničky. Návštěvníky čeká také vystoupení písničkáře Pavla Helana nebo »Kaliforňana z Prahy« Geoffa Tysona.

Toužíte odhalit tajemství výroby zdejších vín? Nenechte si ujít možnost komentované prohlídky místního vinného sklepa s průvodcem. Prohlídky budou probíhat po oba dny v rámci ceny vstupu na vinobraní. Sraz zájemců je každou půlhodinu od 12 do 17.30 hodin u pokladny Kovárna. Počet osob v jedné skupině je maximálně dvacet. V době konání Vinobraní sv. Kláry platí do Botanické zahrady hl. m. Prahy zvláštní vstupné. Dospělí zaplatí 200 korun, zlevněné vstupné činí 70 korun. V ceně je vstup do botanické zahrady, skleníku Fata Morgana a doprovodný program.

20180907_090529

Poznejte zákulisí vinice sv. Kláry

Seznamte se s vinicí sv. Kláry během komentované prohlídky v doprovodu vinohradníků Martina Beránka a Vladimíry Egertové. Dozvíte se vše o historii památkově chráněné vinice, o pěstování a způsobech vedení révy vinné, o jejích chorobách a škůdcích, dále také o dělení odrůd na moštové a stolní i o veškerých pracích, které na vinici probíhají během celého roku.

S průvodcem projdete celou vinicí a dostanete se i do místního sklepa, kde se hrozny zpracovávají. Provázení se koná už tuto sobotu od 14.00 a 16.00 hodin, sraz zájemců je u pokladny v ulici Nádvorní. Na prohlídku se neplatí zvláštní vstupné, postačí běžná vstupenka do venkovních expozic botanické zahrady.

Novinka vinný mošt z vinice sv. Klára (3)

Foto: Vinice sv. Kláry