Velikonoční svátky před vámi? Máme pro vás plány, kam vyrazit za tradicemi

Blížící se Velikonoce jsou první jarní vlaštovkou k cestování. Využijte čtyři dny volna a vydejte se po Česku za typickými velikonočními tradicemi. Připravili jsme pro vás itinerář s těmi nejlepšími místy, kde na vás dýchne kouzlo českých zvyklostí. A pokud si pro své dobrodružství vyberete jako dopravní prostředek karavan, můžete je stihnout klidně všechny najednou!

Volné cestování na čtyřech kolech zažívá v posledních letech boom. Jeho obliba ovšem neklesá ani letos. Právě naopak. Podle průzkumu Campiri zvažuje dovolenou v karavanu nebo obytném voze až polovina Čechů. Mezi největší motivace přitom patří svoboda, nezávislost a také nová zkušenost.

„Duben bývá už tradičně prvním silným měsícem, ve kterém si lidé karavany a obytné vozy půjčují. Je to dáno jednak hezkým počasím, ale také velikonočními prázdninami, které vybízí k tomu tento typ cestování poprvé vyzkoušet. Ceny pronájmů jsou navíc nižší než v hlavní sezoně a nabídka vozů je dostatečná. S rezervací byste ale neměli zbytečně otálet. Po celý duben totiž můžete využít v Campiri akci 4+1 den zdarma,“ říká Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri, digitální platformy na sharing obytných aut z půjčoven i od soukromých majitelů.

Výhodou obytného auta je určitě jeho svoboda. Můžete zastavit, kdy budete chtít. Nejste limitováni časem, místem ani ničím podobným. A když zrovna nevyjde počasí, zařadíte jedničku a vydáte se o pár desítek kilometrů dál. Za sluníčkem, lepší zábavou nebo krásnějšími výhledy.

Opravdové kouzlo cestování ale nastává teprve tehdy, když člověk s karavanem zastaví. Česká republika je nádherná a míst k objevování je zde spousta. A na Velikonoce vedle nich můžete spatřit ještě oblíbené velikonoční zvyky a tradice, kterými lidé každoročně vítají svátky jara.

Středočeský kraj láká na trhy do Poděbrad

Lázeňské město Poděbrady nabídne od od pátku 7. dubna do neděle 9. dubna velikonoční trhy. Jejich součástí bude desítka stánků nejen s jídlem a pitím, ale i originálními řemeslnými produkty. Na své si ovšem přijdou i děti, pro které organizátoři připravili dobové atrakce a tvořivé dílničky s pletením pomlázek, zdobením řehtaček i malou zoo.

Protože je Středočeský kraj bohatý také na řadu zámků a hradů, doporučujeme vyrazit i za historickým poznáním. Například zámek Kačina, Žleby, Konopiště nebo hrad Křivoklát oslaví na svých nádvořích Velikonoce za přítomnosti dobových tradic, kostýmů i velkých množstvích doprovodných aktivit. Kromě nich nabídnou také speciální velikonoční prohlídky, kde se návštěvníci dozví řadu zajímavostí o svátcích jara.

Na Jih Čech do Budějovic

Jihočeské Velikonoce proslavil především spisovatel Jindřich Šimon Baar, vy si tyto tradice můžete připomenout přímo v historickém centru jihočeské metropole, v Českých Budějovicích, kde na vás čeká každoroční Velikonoční hrkání. Tato tradice se pojí se Svatým neboli Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma. Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony a varhany, které umlknou až do Velikonoční vigilie a jejich místo zaplní dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky – odtud také pochází název pro tento obyčej. Na vlastní oči jej pak můžete vidět právě od čtvrtka do neděle i s doprovodným programem na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Velikonoce s celou rodinou si pak můžete užít i na zámku Blatná nebo v Českém Krumlově, kde pro vás připravili řemeslný jarmark, velikonoční trhy i doprovodný program pro děti. To ale není vše. Také regionální muzeum v Českém Krumlově nebo Kláštery Český Krumlov disponují vlastními aktivitami pro děti i dospělé.

Na skok v Telči za pomlázkami

Při průjezdu Vysočinou si udělejte zastávku v Telči, malebném městečku, jehož historické jádro je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a tak stoprocentně stojí za návštěvu. Během Velikonoc nabídne již tradičně velikonoční jarmark s bohatým doprovodným programem.

Zavítat můžete také do hodinu vzdáleného Žďáru nad Sázavou, kde na místním zámku bude probíhat během prodlouženého víkendu zdobení velikonočních kraslic různými technikami, pletení pomlázek i první letošní jarmark s domácími dobrotami a tradičními řemesly.

Zažijte Velikonoční Mikulov či Pavlov

Také Morava, pohostinný kraj s dobrým vínem, jídlem a Věstonickou Venuší, se po zimním spánku probouzí do jara plného kouzelných barev a zve návštěvníky na řadu akcí. Mezi ty nejkrásnější patří už tradiční Velikonoční Mikulov, který představí bohatý  hudební a taneční program, výtvarné dílničky pro nejmenší či dětská divadelní představení. Nebyla by to navíc Morava, kdyby součástí nebyl velikonoční jarmark spojený s ochutnávkou vín a dalších gastrospecialit z lokálních podniků.

S dětmi doporučujeme také navštívit archeologický park v Pavlově. Kromě toho, že je otevřený i na Velikonoční pondělí, má pro děti připravenou tematickou hru i speciální velikonoční dílnu. Z archeoparku se pak po svých můžete vydat i na zříceninu hradu Děvičky, odkud na vás čekají dechberoucí výhledy na nekonečné vinice.

 

Foto: Campri