V ZOO Tábor se narodil bretaňský skřítek

Zvířecí osazenstvo ZOO Tábor se letos utěšeně rozrůstá. Po jedenáctihlavé novoroční nadílce mláďat koz domácí, kamerunské a kašmírské přivítali ošetřovatelé tento týden další nový přírůstek – černé jehňátko ovce ouessantské. Jde o nejmenší ovčí plemeno na světě.

ovce_ouessantska (6)
„V angličtině se jim říká »bretaňští skřítci«. Jejich malý vzrůst, kdy v dospělosti dorůstají maximálně do výšky padesáti centimetrů a váhy osmnácti kilogramů, je adaptací na tvrdé klimatické podmínky jejich domovského ostrova Ouessant ležícího v Atlantiku při pobřeží Bretaně. Tento ostrov s velmi prostou vegetací je zmítaný silnými oceánickými větry a dešti,“ přiblížil původní nehostinnou domovinu ouessantských ovcí zoolog a manažer ZOO Tábor Ondřej Kott.

ovce_ouessantska (3)
Původní obyvatelstvo Ouessantu chovalo tyto ovce po staletí, zejména pro jejich originální černou vlnu. Do světa ale toto plemeno vyrazilo až v posledních sto letech. „Břehy svého domovského ostrova tyto ovce opustily teprve na začátku dvacátého století a dodnes jsou v chovech spíše raritou. V zoologické zahradě v Táboře máme v současné době pětičlenné stádo,“ upozornil na neobvyklá zvířata Kott.

ovce_ouessantska (1)
ZOO Tábor se zaměřuje na chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat. První přírůstky letošního roku nicméně dokazují, že chová i jiná méně vzácná zvířata. „Letos jde už o několikátý přírůstek, což považuji za dobrou zprávu a nejlepší vizitku naší zoo. Dokazuje to totiž, že se o zvířata staráme dobře. Do budoucna bychom rádi počet našich zvířat pravidelně navyšovali a jejich odchov je jednou z cest, jak toho dosáhnout,“ doplnil majitel ZOO Tábor Evžen Korec.

ovce_ouessantska (5)
Prohlédnout si nové přírůstky na vlastní oči mohou návštěvníci už tento víkend. Celou zimu až do konce března máme otevřeno o víkendech od 9 do 16 hodin.

Foto: ZOO Tábor / Ondřej Kott

1920x1080px_osudy_hvezd