Svatá Klára otevře svůj archiv aneb Nenechte si ujít možnost ochutnat vína minulých ročníků

Vinotéka sv. Klára na letošní rok připravila několik novinek, které bezpochyby potěší všechny milovníky vína. Poslední únorovou sobotu budou mít návštěvníci jedinečnou možnost ochutnat vína z archivu vinice sv. Kláry v rámci celosvětové akce nazvané Večer, kdy otevřete tu láhev. V prodeji bude limitované množství láhví úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nejsou. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena až do 23 hodin. V sobotu 3. března by si fanoušci »svařáku« neměli nechat ujít Den svařeného vína s rozšířenou nabídkou této oblíbené vinné speciality.

Den svařeného vína_m

Vína z památkově chráněné vinice sv. Kláry získávají stále větší oblibu jak u návštěvníků trojské botanické zahrady, tak u odborné veřejnosti. Svědčí o tom mnohá ocenění ze soutěží nejen v České republice, ale i v zahraničí. Například v Národní soutěži vín – vinařská oblast Čechy zvítězila v roce 2017 vína z Botanické zahrady hl. m. Prahy v kategorii růžových a slámových vín. „V loňském roce dosáhla Vinotéka sv. Klára rekordních tržeb, nejvyšších od svého otevření. Rostoucího zájmu návštěvníků si velmi vážíme, a proto jsme pro ně na letošní rok připravili řadu novinek v podobě speciálních degustací i zcela nových akcí,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

»Večer, kdy otevřete tu láhev«

Milovníci vína by si ve svém kalendáři měli červeně vyznačit poslední sobotu v únoru. Je to totiž den, kdy se na celém světě otevírají speciální láhve vína, které doposud ležely v archivu uchovávané pro zvláštní příležitosti. Každý má jistě někde doma „onu“ speciální láhev, kterou si šetří, ať už kvůli tomu, že byla drahá, jde o starý ročník, nebo se k ní vážou pěkné vzpomínky. Roky ji plánuje ochutnat, ale nakonec ji nikdy neotevře… Právě proto se od roku 1999 vždy poslední únorovou sobotu slaví Večer, kdy otevřete tu láhev (v originále Open that bottle night), celosvětový svátek přátel, rodiny a vzpomínek. Letos poprvé bude pro zájemce uspořádán i na vinici sv. Kláry.

Víno z vinice sv. Kláry m

V tento speciální den do nabídky zařadíme omezené množství vybraných láhví z našeho archivu, které už běžně nenabízíme. Od jednotlivých druhů bude v prodeji vždy pouze 6 až 12 láhví a k dispozici budou do vyprodání zásob. Zájemci by tudíž rozhodně neměli váhat,“ říká Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Klára. K návštěvě bude 24. února vybízet prodloužená otevírací doba až do 23.00, zakoupit bude možné jak vína rozlévaná, tak i jednotlivé láhve. Od 19.00 hodin bude probíhat řízená degustace vín z archivu vinice sv. Kláry. Místa je nutné si rezervovat předem na e-mailu: eliska.muchnova@botanicka.cz. Cena je 420 korun za osobu.

Den svařeného vína

Také si neumíte představit zimní procházku bez kořeněného svařeného vína? A víte, že 3. březen patří právě tomuto oblíbenému vinnému nápoji? Přijďte v tento den ochutnat jeho speciální rozšířenou nabídku do Vinotéky sv. Klára. „Na výběr bude ze tří příchutí: klasické kořeněné svařené víno a zázvorový či višňový speciál,“ uvádí Eliška Muchnová. Ať už si vyberete jedno z toho, nebo vyzkoušíte všechny tři, s jistotou vás tato horká specialita zahřeje a zažene chmury spojené s koncem zimy.

image001

I v dalších měsících se milovníci vína mohou těšit na zajímavé akce a novinky. Proč neokusit například speciální vertikální degustaci několika ročníků úspěšných vín odrůdy Rulandské modré či snoubení vín a delikates (nejen) pro rodiče na začátku nového školního roku. Na První máj si zamilovaní mohou připít lehkým růžovým vínem a políbit se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě. 12. srpna, tedy v den, kdy Klára slaví svátek, ožije stejnojmenná vinice velkým piknikem. Chybět nebudou ani tradiční vinařské akce: Vinobraní sv. Kláry a Svatomartinský přípitek.

Archiv vinice sv. Kláry mm

Kalendář akcí na vinici sv. Kláry v roce 2018

»Open that bottle night«
24. 2. 2018
Vinotéka sv. Klára

11.00–23.00

Oslavte s námi »Večer, kdy otevřete tu láhev« – tedy svátek, který se stává neobyčejným právě tím, že si vychutnáte výjimečnou láhev. Vinotéka sv. Klára bude mít prodlouženou otevírací dobu a nabídne ochutnávku vín z archivu. Tato mimořádná vína jsou určená ke sdílení, proto vezměte své přátele a přijďte si užít večer jedinečných láhví na vinici sv. Kláry.

Od 19.00 – Řízená degustace vín z archivu vinice sv. Kláry
Pro rezervaci míst a další informace pište na e-mail: eliska.muchnova@botanicka.cz
Cena: 420 Kč/osoba

Den svařeného vína
3. 3. 2018
Vinotéka sv. Klára
11.00–19.00

Přijďte do Vinotéky sv. Klára ochutnat rozšířenou nabídku svařeného vína.

1. máj

1. 5. 2018
Vinice sv. Kláry, venkovní expozice botanické zahrady
9.00–21.00

Oslavte s námi První máj! Připijte si se svou láskou romantickým růžovým vínem a polibte se pod jedním z rozkvetlých stromů v botanické zahradě.

Pražské vinice
9. – 10. 6. 2018
Vinice sv. Kláry, expozice výroby vína
Během celého víkendu budou pro veřejnost probíhat prohlídky expozice výroby vína.

Klára má svátek
12. 8. 2018
Vinice sv. Kláry

Piknikový den na vinici sv. Kláry. Kde jinde a čím jiným připít Kláře v její sváteční den než vínem z vinice sv. Kláry?

Mezinárodní den Rulandského modrého
18. 8. 2018
Vinotéka sv. Klára
19.00

Nenechte si ujít speciální vertikální degustaci Rulandského modrého z vinice sv. Kláry.

Děti jdou do školy
3. 9. 2018

Vinotéka sv. Klára

Speciální degustace (nejen) pro odhodlané a vytrvalé rodiče.

Vinobraní sv. Kláry

15. – 16. 9. 2018

Vinice sv. Kláry, Ornamentální zahrada

11.00–19.00

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 15. a 16. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy.

Svatomartinský přípitek

11. 11. 2018

Vinice sv. Kláry

11.00–17.00

Přijďte i letos ochutnat mladá vína českých vinařů a poodhalit tak tajemství kvality nového ročníku. Již tradičně vás zveme 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína na vinici sv. Kláry. Čeká na vás výběr mladých a Svatomartinských vín českých i moravských vinařů. Oslavte jejich svátek v Troji!

Tip na závěr:

1. 3. Vladimíra Egertová, Martin Beránek – Za korkem do Portugalska
Vyprávění vinařů z vinice sv. Kláry o jejich cestě za korkem i za vínem až do Portugalska.
Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři, od 17.30, vstupné: 50 Kč

Změna programu vyhrazena.

Podrobnější přiblížení veškerých akcí a novinek najdete na. www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz