Pozorujte noční oblohu astronomickými dalekohledy na zámku ve Žďáru nad Sázavou

Hvězda je základem Santiniho architektury, proto se stane hlavním symbolem Muzejní noci v zámku ve Žďáru nad Sázavou. Kromě zdarma přístupného Muzea nové generace a výstavy Umění baroka (19 – 24 h) se mohou návštěvníci v pátek 9. června těšit na pozorování noční oblohy a přednášku o astronomii.

Muzejní noc Zámek Žďár nad Sázavou - pozorování noční oblohy I

„Chtěli jsme nabídnout víc než jen zpřístupnění muzejních prostor zdarma, kam se mohou běžně návštěvníci dostat se zakoupenou vstupenkou. Proto jsme rádi, že k nám zavítá Jihlavská astronomická společnost se svými profesionálními dalekohledy. Po setmění se tak bude pozorovat noční obloha,“ říká Lucie Herberová, marketingová ředitelka zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Muzejní noc Zámek Žďár nad Sázavou - pozorování noční oblohy II

Když se počasí nevyvede…

Příroda je nevyzpytatelná, a proto není možné stoprocentně říct, že se obloha ukáže v celé své kráse. „Věříme, že bude noční obloha jasná a že si každý skrze dalekohled oblíbí svou hvězdu. Pokud by se počasí nevyvedlo, uskuteční se projekce s názvem »Kdybychom pozorovali, tak bychom viděli…«. Od 21 hodin se bude mluvit o tajemném půvabu astronomie. Téma přednášky je »Každému připadají hvězdy jiné«,“ zve do zámku na Muzejní noc Herberová.

Muzejní noc Zámek Žďár nad Sázavou - pozorování noční oblohy

Foto: Zámek Žďár nad Sázavou