Nová lázeňská sezóna startuje! Už se otevírají prameny

Velkým svátkem v lázeňských městech napříč Českem je otevírání lázeňských pramenů – to startuje novou sezónu. Na většině míst se prameny otevřou v první polovině května. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program.

Mariánské lázně

Na počest otevírání pramenů se v lázeňských městech pořádají nejrůznější akce. Nechybí farmářské a řemeslné jarmarky, divadelní a folklorní vystoupení, slavnostní mše, průvody nebo svěcení pramenů. „Svěcení pramenů vychází z prastarého zvyku našich předků, kteří na jaře vždy pečlivě čistili malé studánky a vzácné a léčivé minerální prameny. Tradičně budou i letos prameny otevírány takřka ve všech lázeňských městech. Program je připravený například v Luhačovicích 11. a 12. 5., v Mariánských Lázních od 11. do 13. 5., v Karlových Varech mezi 4. a 6. 5. a ve Františkových Lázních 19. 5. Lázně Poděbrady budou slavit 110. výročí otevření lázeňské sezóny od 11. do 13. 5. Slavit se bude i v Lázních Libverda, Lázních Bělohrad nebo v Třeboni,“ popsal Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů.

S otevíráním pramenů je vždy spojen doprovodný program a letos se mají lázeňští hosté skutečně na co těšit.  „V Luhačovicích jsou připravena folklorní vystoupení, přehlídka historických bicyklů nebo jarmark. V Mariánských Lázních nebude chybět tradiční rituál svěcení pramenů, slavnostní průvod v historických kostýmech nebo koncert symfonického orchestru. V Karlových Varech proběhne slavnostní mše papežským nunciem a městem projede průvod družiny Karla IV. Poděbrady na lázeňské kolonádě chystají po celý víkend bohatý hudební i taneční program,“ uvedl Richard Šipoš.

Slavnosti spojené s otevíráním pramenů se rok od roku těší většímu zájmu veřejnosti, míří na ně tisíce lidí z Česka i zahraničí, se sháněním ubytování by proto lidé neměli otálet. „Kapacita lázeňských hotelů v první polovině května se rychle plní. Například hotely v Luhačovicích nebo Velkých Losinách hlásí téměř obsazeno. Pokud si tak lidé chtějí otevírání pramenů užít v těchto městech, je na rezervaci hotelu už bohužel pozdě. Volno naopak mají ještě některé hotely v Mariánských Lázních nebo Karlových Varech, i zde se ale kapacity postupně plní,“ upozornil Richard Šipoš.

V loňském roce navštívilo lázeňská zařízení 855 405 hostů. Zájem o tuzemskou dovolenou ve wellness a lázeňských hotelech bude podle odhadů letos ještě vyšší. „Lidé už lázeňská města nevyhledávají pouze kvůli ozdravným procedurám, ale také díky bohaté nabídce volnočasových aktivit, jako je například turistika, cyklistika, projížďky na koních nebo vodáctví,“ doplnil Richard Šipoš.

 

Foto: www.spa.cz