Místo moře hory! Češi si rezervují dovolenou v Česku

Kvůli koronavirové pandemii letos Češi mění své dovolenkové zvyky. Mořská letoviska nahrazují tuzemskými horskými hotely a penziony, o které v květnu vzrostl zájem až o 200 procent. Největší propad poptávky nadále hlásí Praha a lázeňský trojúhelník.

Přestože stále nemáme jistotu, za jakých podmínek a omezení bude letošní dovolená probíhat, Češi nenechávají nic náhodě a místo oblíbených zahraničních zájezdů do přímořských letovisek si rezervují dovolenou v Česku. O tom svědčí i meziroční nárůst průměrné délky pobytu až o dvě noci. Podle rezervačních portálů si v období od dubna do května lidé totiž rezervovali pobyt v délce pět až sedm nocí. Pro hoteliéry, majitele penzionů a dalších zařízení tak vysvítá naděje, že nebudou zet kvůli nepřítomnosti zahraničních návštěvníků prázdnotou.

Rodiny chtějí strávit dovolenou na horách

Největší zájem je zatím o horské oblasti, především Krkonoše, Jeseníky, Šumavu či Vysočinu a hotely i penziony už pomalu ohlašují plnou obsazenost. „O české hory je znatelně větší poptávka než v předchozích letech. Na pobytovém portálu Spa.cz během května evidujeme meziročně dvojnásobné zvýšení zájmu o dovolenou v Krkonoších a například Jeseníky mají nárůst rezervací o 83 procent,“ potvrzuje zájem o tuto oblast Richard Šipoš, manažer Spa.cz a Milan Petr, manažer rezervačního portálu Hotel.cz, ho doplňuje: „Některé vybrané lokality hlásí dokonce nárůst poptávky až o 200 procent oproti květnu minulého roku, například jde o Špindlerův Mlýn.“

V kurzu jsou zařízení s nižší kapacitou

V porovnání s jinými roky jsou velmi rychle obsazeny zařízení s nižší kapacitou. Vzhledem k aktuální situaci a doporučení nestýkat se s vícero lidmi najednou tak jde o nový, ale logický trend. Podle Milana Petra z Hotel.cz se jedná především »o menší objekty do dvaceti pokojů a v případě rodin i s vyžitím pro děti, jako jsou dětská hřiště a koutky. Mezi oblíbené destinace stále patří lokality s dostupností vodních ploch, například Lipno«. V kurzu jsou penziony a také chaty pro vícečlenné rodiny či několik rodin najednou. „Na portálu Penzion.cz, který se zaměřuje na ubytování v menších objektech, jsme v květnu zaznamenali meziročně 43 procentní nárůst poptávky. Ještě na konci března jsme evidovali přibližně 12 procent čísel minulého roku,“ komentuje situaci Michal Mach, projektový manažer Penzion.cz.

Češi vyžadují plný servis

Lidé si chtějí o dovolené především odpočinout, a tak není překvapením, že největší procentuální nárůst poptávky, až 230 procent, zaznamenaly pobyty all-inclusive. Enormní zájem potvrzují jejich čísla na Hotel.cz a Spa.cz. Češi si tak chtějí dopřát stejný komfort, na který jsou zvyklí u moře. Některé regiony však už nedokáží vysokou poptávku uspokojit. O 27 procent se současně zvýšil zájem o letní pobyty s polopenzí.

Praha s lázeňským trojúhelníkem zatím na štíru

S nízkým počtem zájmu o dovolenkový pobyt se stále potýká Praha a lázeňský trojúhelník v čele s Karlovými Vary. Nepřítomnost až 10 000 000 zahraničních turistů hotely dostává do červených čísel a českou klientelu se zatím nedaří dostatečně přitáhnout. Na portálu Hotel.cz tak chtějí zájemce nalákat na zavedení bezplatného zrušení či přesunu rezervace a zároveň na kvalitní servis a extra služby navíc s nabídkou zajímavých aktivit. V Praze již hoteliéři vytváří nové kulturně-poznávací balíčky zaměřené na české hosty, kteří tak mají možnost nasát atmosféru atraktivních pražských lokalit bez davů zahraničních turistů.

Foto: www.nedori.cz