Klára má svátek a návštěvníky botanické zahrady v Troji čeká piknikový víkend s vínem

Už na tento pátek 12. srpna připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy oslavy svátku patronky Vinice sv. Kláry, které se ponesou v piknikovém duchu. Oslavy se protáhnou na celý nadcházející víkend. Vinotéka sv. Kláry pro příchozí přichystá piknikové koše. Milovníci zdejšího vína se navíc mohou těšit na novinku – sekty z odrůd Rulandské modré a Modrý Portugal, vyrobené ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice. Další srpnovou vinařskou událostí bude Den Rulandského modrého, který připadá na čtvrtek 18. srpna. Vrcholem vinařské sezóny pak bude tradiční vinobraní, plánované na víkend 17. a 18. září. Širokou nabídku vína a burčáku opět doplní bohatý doprovodný program.

Vinice sv. Kláry je svou příslušností k botanické zahradě v Troji světovým unikátem. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. V srpnu se už tradičně konají dvě vinařské akce – oslava svátku Kláry a Den Rulandského modrého. Rád bych upozornil na naši letošní novinku – poprvé jsme z našeho vína vyrobili sekty, primárně z odrůdy Rulandské modré, která je pro naši vinici typická. Šumivá vína budou moci návštěvníci ochutnat už tento víkend. Na září opět připravujeme oblíbené vinobraní,“ zve ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.

Klára má svátek! Pojďte na piknik!

Patronka trojské vinice sv. Klára má svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. To si zájemci mohou užít v rámci pikniku v zahradě. Piknik bude pokračovat i během následujícího víkendu. Vinotéka sv. Kláry připraví piknikové koše s občerstvením a místním vínem. Cena piknikového koše je 790 Kč, k tomu je ještě třeba složit vratnou kauci 500 Kč na zapůjčený koš, deku a piknikové vybavení a zaplatit standardní vstupné do botanické zahrady. S doplatkem si zájemci mohou do koše přidat i místní novinku – šumivé víno.

»Bouchněte« si sekt z botanické zahrady

Do nabídky vín z vinice sv. Kláry přibude o víkendu velká novinka. Jedná se o šumivá vína, která byla vyrobena ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice klasickou metodou kvašením v lahvi. Tato vína v lahvi zrála po dobu patnácti měsíců. „Šumivá vína z naší vlastní produkce zařazujeme do nabídky poprvé. Těšit se můžete na dva zajímavé sekty z odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), a sice bílé víno z modrých hroznů – Blanc de Noir, klasifikované jako brut nature, a také brut šumivé rosé. Primárně jsme zvolili Rulandské modré, protože se jedná o typickou odrůdu naší vinice, je oblíbené a máme s ním výborné zkušenosti. Je to velmi variabilní odrůda. Nabídku sektů doplňuje suché rosé z odrůdy Modrý Portugal,“ popisuje Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. Šumivá vína byla vyrobena v limitovaném množství a cena lahve o obsahu 0,7 l je 590 korun.

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří

V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se pozornost zaměří právě na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Vinotéka sv. Kláry připravuje minidegustaci čtyř vzorků této skvělé odrůdy. Dobré ročníky nabízejí červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. V rámci degustace bude možné ochutnat Rulandské modré ročníků 2017, 2018 a 2021 a trio červených vín doplní rosé ročníku 2021. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 160 Kč za čtyři vzorky.

Tradiční vinobraní – vrchol vinařské sezóny

Vrcholem vinařské sezóny pak bude tradiční vinobraní, které se uskuteční o víkendu 17. a 18. září. Chybět nebude ani burčák ze zdejších hroznů. V nabídce bude též výběr jídla a pochutin, které skvěle doladí gurmánský zážitek. A návštěvníci se mohou těšit i na lákavý doprovodný program a hudební produkce.

 

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na léto 2022

 

 1. 7. – 21. 8.

Kypr – fotografická výstava

Vydejte se s námi do teplých krajů a projděte se kyperskou flórou s naším kurátorem Petrem Hanzelkou, který zážitky ze svých putování zaznamenal pomocí fotografií a příběhů. Čeká vás atmosféra Středozemí v podobě voňavých rostlin a pestré květeny. Prázdninová nálada na vás dýchne nejenom z výstavních panelů a krásných fotografií, ale také z naší knižní novinky, která vás na Kypr přenese, kdykoliv zatoužíte.

 

6.–27. 8.
Odpovědná dílna – smysluplné workshopy pro lidi a přírodu
Na každou srpnovou sobotu jsme pro vás připravili inspirativní zážitkové workshopy, smysluplné pro lidi i přírodu, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti.

 1. 8.
  Klára má svátek

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A na to se sluší připít vínem z místní produkce. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové koše, obsluha vinotéky poradí vhodné víno, zapůjčí skleničky i piknikovou deku.

 

 1. 8.
  Den Rulandského modrého

V tento den se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylé Rulandské modré. Jeho historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, ochutnejte.

 1. 7. – 29. 9.
  Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic
  Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:
 • 8. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)
 • 9. – Mokřadní rostliny (RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D.)
 • 9. – Léčivé rostliny (Mgr. Jarmila Skružná)

 

 1. 5. – 25. 9.
  Hudební procházky
  Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.

 

Podrobné info: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

 

Foto: www.botanicka.cz