Jak vybrat nejlepší sedadlo v letadle?

Někdo bere cestování letadlem, jako sázku do loterie. Pohodlí přepravy vašeho přesunu do cílové destinace nezřídka záleží na tom, jaké sedadlo vám aerolinky přidělí. Měli byste ale vědět, že existuje i možnost seatingu, tj. vybrat si své místo v sedadle. Tato služba bývá placena, ale možnosti, které nabízí, zato rozhodně stojí.

3 - jak si vybrat misto v letadle

Ať už si vyberete jakékoliv sedadlo v letadle, vězte, že každé má výhody i nevýhody. Něco jako dokonalé sedadlo v letadle neexistuje. Dokonce i kapitánovo křeslo má nevýhodu v podobě odpovědnosti za celý let, stroj a lidi na palubě. Sedadla v kabině lze rozdělit na tři druhy. Na ta u okénka, ta uprostřed a ta do uličky. U okénka je to výhodné, pokud se chcete pokochat výhledem, a nebo se vyspat, můžete se totiž celkem pohodlně opřít o stěnu kabiny. Nevýhodou je, že když půjdete na toaletu, budete muset své spolusedící zvednout. Sedadlo do uličky má tu výhodu, že si můžete natáhnout nohy do uličky a když se chcete projít, nemusíte nikoho zvedat. Nevýhodou je, že se musíte zvednout pokaždé, když chce někdo z vaší řady na toaletu. Sedadlo mezi uličkou a oknem, tedy to uprostřed, má tu výhodu, že cestují-li rodiče s dítětem, mohou dát svou ratolest doprostřed a starat se o něj během letu oba.

Kterou část letadla?

Hlavní výhodou sedadel v přední části letadla je čas, který ušetříte při vystupování. Lidé z přední části letadla totiž vystupují jako první. Další hromadu času ušetříte na pasové kontrole, kam dorazíte mezi prvními. Druhou, neméně podstatnou výhodou sedadel v přední části letadla je nižší úroveň hluku. Ta bývá logicky vyšší v prostoru za motory. Výjimkou jsou vrtulová letadla, která mají přední sedadla blízko motorů, hluk je v této části letadla naopak nejvyšší. Třetí výhodou je fakt, že přední řady dostávají jídlo dříve, než řady za nimi.

Hned po první řadě je nejžádanější řada mezi křídly, kde jsou nouzové východy. Bývá tam totiž nejvíce místa na nohy. Dalším plusem je, že uprostřed má letadlo nejmenší výkyvy. Patrné je to zejména při zhoršených klimatických podmínkách, kdy se vyskytují turbulence. „Nejhorší místa jsou převážně řady sedadel před nouzovým východem. Včetně posledních řad sedaček nemají možnost sklopení opěradel, prostory k uložení příručních zavazadel jsou výrazně omezeny,“ upozorňuje Lenka Pátek z CK Blue Style.

Ač se to nezdá, tak i zadní část letadla má své výhody. Předně je to jejich neatraktivita mezi cestujícími, což se může hodit v okamžiku, kdy chcete být se svou skupinou přátel, nebo s rodinou pohromadě. V zadní části letadla většinou seženete více sedaček vedle sebe. Bez zajímavosti není ani fakt, že z několika výzkumů vyplývá, že zadní část letadla je bezpečnější než zbytek. Zadní část kabiny také nahrává podvůdku, kdy pokud cestujete v páru, rezervujete si místo u okénka a do uličky. Máte pak vysokou šanci, že si nikdo mezi vás letenku nekoupí a vy tak budete mít celou řadu pro sebe a to za cenu dvou letenek! Pokud přeci jen někdo přistoupí, není problém si s ním jednu ze sedaček vyměnit, uprostřed dvou známých totiž opravdu nechce sedět vůbec nikdo.

Kdy nastupovat?

Pokud se do letadla nacpete mezi prvními, máte slušnou šanci, že vaše příruční zavazadlo budete mít přímo nad hlavou. Pokud nastoupíte mezi posledními, takové štěstí mít nejspíš nebudete a budete se muset spokojit s prostorem nad hlavami, které na vás zbylo. Na stranu druhou budete mít nejlepší přehled o místech, která nejsou obsazena a kam si můžete po dohodě s letuškou přesednout.

Foto: CK Blue Style, archiv