Inspirujte se letošními trendy vánočních dekorací

Přemýšlíte, jak si doma vykouzlíte dokonalou vánoční atmosféru? Inspirujte se jedním ze stylů, které jsou letos »in«. Učaruje vám ledový třpyt nebeských Vánoc, hřejivé tóny komfortních Vánoc, anebo nostalgická aranžmá ve stylu našich babiček? Výstava Kouzlo Vánoc ve skleníku Fata Morgana vás seznámí s nejnovějšími trendy vycházejícími ze současného životního stylu, módy a designu. Nechybí ani unikátní betlém v životní velikosti zhotovený z přírodních materiálů a obří zavěšené jmelí, pod kterým můžete políbit svou milou či milého. Výstava potrvá až do 1. ledna 2019 a prohlédnout si ji můžete denně kromě pondělí mezi 9. a 16. hodinou.

_D6A0175

Pokud milujete Vánoce a jejich okouzlující atmosféru, nenechte si ujít výstavu ve skleníku Fata Morgana nazvanou Kouzlo Vánoc. Ať už jste fanouškem módních trendů, nebo tradičních aranžmá, čeká vás množství inspirace a nápadů na originální výzdobu vaší domácnosti. „Na závěr roku jsme pro naše návštěvníky připravili výstavu inspirovanou aktuálními trendy, které pro letošní Vánoce vybrali přední floristé a designéři,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Komfortní Vánoce (1)

Uvažujete, čím si letos na Vánoce zkrášlíte svůj byt, a chybí vám inspirace? Přijďte ji načerpat do skleníku Fata Morgana, kde probíhá až do 1. ledna výstava věnovaná svátečním dekoracím. „Při přípravě expozice jsme vyšli ze tří hlavních trendů, které pro letošní rok vybrali přední floristé Klaus Wagener a Marion Bauerová. Návštěvníkům tak představíme kouzelné nebeské Vánoce kombinující paletu jemných barev s třpytivými doplňky. Komfortní Vánoce ve stylu hygge neboli životního stylu Dánů jsou plné harmonie, vyzařují radost a pohodu. Kombinují šedé a petrolejové tóny s matnými a lesklými odstíny zlatavé a mosazné barvy,“ uvádí Radka Pšeničková, náměstkyně pro marketing a PR. A dodává: „Posledním trendem je pak přírodní styl vycházející z celé škály zemitých odstínů přírodního dřeva v kombinaci s červenou, šedou a stříbrnou barvou. Z jednotlivých aranžmá na vás dýchne atmosféra domácností našich babiček, charakterizuje je jednoduchost a hravost.“

Nebeské Vánoce (5)

Součástí výstavy je i originální betlém zdobený různorodým přírodním materiálem, zejména šiškami. Josef s Marií i malým Ježíškem připomenou malým i velkým návštěvníkům kouzlo adventu a blížícího se Štědrého dne. Vezměte s sebou na procházku do skleníku Fata Morgana také svého partnera či partnerku a polibte se na terase skleníku pod zavěšeným jmelím. Tento hezký adventní zvyk vám prý zajistí trvání vaší lásky po celý příští rok. Zažijte spolu romantickou atmosféru Vánoc v tropech.

Poukazy

Kalendář akcí Botanické zahrady Praha
prosinec 2018 – duben 2019

Kouzlo Vánoc

do 1. 1. 2019

skleník Fata Morgana

Vánoční výstava ve skleníku Fata Morgana představí originální adventní a vánoční aranžmá z přírodních materiálů. Chybět nebude ani netradiční betlém. Zažijte Vánoce v tropech!

Unikátní betlém

Přednáškový cyklus

10. 1. – 21. 3.

Ornamentální zahrada – Rostlinné bistro Botanická na talíři

vždy ve čtvrtek od 17.30 h, vstupné: 50 Kč

Každoroční zajímavý přednáškový cyklus je letos obohacen o nová témata bonsají a suiseki.

10. 1. Miroslav Horský – Mame a shohin v bonsajové tvorbě

17. 1. Petr Hanzelka – Za květinami Kyrgyzstánu

24. 1. Jarmila Skružná – Symbolika rostlin, biblické rostliny

31.1. Vlastík Rybka -– Cykasy, mizející svědkové dávných dob

7. 2. Jaroslav Škopek – Zimní ptačí hosté

14. 2. Klára Lorencová – Rostliny lásky aneb Tradiční úloha rostlin v milostném životě našich předků

21. 2. Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz

28.2. Tomáš Vencálek – Sekvojovce Slovenska

7. 3. Jan Ponert – Pleurothallidinae, nejbohatší skupina orchidejí?

14. 3. Téma přednášky pro vás připravujeme, sledujte www.botanicka.cz

21. 3. Igor Bárta – Suiseki-sugestivní kameny

Vánoce v Botanické zahradě

Džungle, která nespí

18. 1. – 31. 3.

skleník Fata Morgana

leden – pouze pátky od 18 h

únor – pátky a soboty od 18 h

březen – pátky a soboty od 19 h

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.

Pro velký zájem návštěvníků je REZERVACE PROHLÍDKY NUTNÁ přes formulář na www.botanicka.cz

POZOR! Pro přístup ke skleníku není vhodné využít úvozovou cestu od Bohnic kvůli její špatné schůdnosti v zimě. Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Vánoce v přírodním stylu (2)

Ptáci naší zahrady

24. 1. – 17. 2.

Venkovní expozice

denně 9 – 16 h

V rámci výstavy umístěné ve venkovní expozici představíme nejběžnější ptačí obyvatele různorodých biotopů (prostředí). Chybět nebude ani prezentace ptačích budek, která upozorní i na možné chyby v jejich konstrukci a umístění a na nevhodné typy těchto příbytků. Seznámíme vás taktéž s problematikou zimního přikrmování ptáků i s nejčastějšími návštěvníky krmítek.

Ve čtvrtek 7. 2. proběhne přednáška ornitologa Jaroslava Škopka nazvaná Zimní ptačí hosté.

Valentýnský večer v botanické

14. 2.

skleník Fata Morgana

od 18 h

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci. Procházka setmělým tropickým skleníkem Fata Morgana je netradiční způsob, jak strávit svátek zamilovaných. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z naší vinice a dáma bude obdarována květinou. Rezervace prohlídky nutná na: eva.novozamska@botanicka.cz

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Open that Bottle Night

23. 2.

Vinotéka sv. Klára

Vinotéka otevře poslední únorovou sobotu svůj archiv v rámci celosvětové akce »Večer, kdy otevřete tu láhev«. V prodeji bude limitované množství láhví úspěšných vín z předchozích ročníků, která již v běžné nabídce nejsou. Otevírací doba vinotéky bude v tento den prodloužena do 23 hodin.

Připravili jsme i řízenou degustaci našich archivních vín. Rezervace nutná na: eliska.muchnova@botanicka.cz

Den svařeného vína

3. 3.

Vinotéka sv. Klára

denně 11 – 19 h

Přijďte se zahřát před nadcházejícím jarem doušky dobrého svařeného vína z naší vinice.
Na výběr bude široká nabídka obohacená o višňový a zázvorový speciál.

Týden uzavření skleníku Fata Morgana

4. 3. – 7. 3.

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, musíme ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 4. do 7. března skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Orchideje

8. – 31. 3.

skleník Fata Morgana, zásobní skleník

úterý – neděle, 9–18 h

Nechte se okouzlit krásou rostlinného těla, podivuhodnými tvary a pestrými barvami květů orchidejí. Inspirujte se originálními vazbami a aranžmá. Ve skleníku Fata Morgana se seznámíte s původními druhy orchidejí nejen z našich sbírek, ale i od dalších vystavovatelů. Překvapí vás novinky z produkce šlechtitelů. Těšit se můžete na ukázky aranžování, přednášky i výstavu fotografií. Nejen orchideje, ale i další rostliny si budete moci také zakoupit anebo se poradit o jejich pěstování. Prodej zajišťuje firma Pokojovky.cz.

Otevírací doba skleníku Fata Morgana bude po celou dobu výstavy prodloužena do 18 h.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Fotografický kurz s Ondřejem Prosickým

11. 3., 13. 4.

Tradiční a vyhledávaný kurz pro fotoamatéry. Zachyťte kouzlo divoké přírody pod vedením profesionála. Rezervace nutná na: www.naturephoto.cz

Procházky zahradou s odborníkem

6. 4. Jarní cibuloviny – Alena Nováková (termín je závislý na průběhu zimy)

sraz u pokladny Jih

O drobných cibulovinách se dá bez nadsázky hovořit jako o prvních poslech jara. Seznámit se s nimi můžete během komentované procházky s kurátorkou Alenou Novákovou.

Motýlí cestovatelé

9. 4. – 26. 5.

skleník Fata Morgana

úterý – neděle 9 – 18 h

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa? To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.

Přijďte pozorovat tajemný proces proměny kukly v dospělého motýla a sledovat jejich první vzlétnutí. Pestrobarevní otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

V rámci výstavy bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin firmy Pokojovky.cz

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty ke skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Burza fialek

13. 4.

Zázemí administrativní budovy

13 – 16 h

SZO ČZS Saintpaulia ve spolupráci s námi připravila burzu populárních afrických fialek. Nové barvy a tvary květů vám představí odborníci, kteří zároveň poradí s pěstováním této oblíbené pokojové rostliny. Zakoupíte zde i lístky a mladé rostliny saintpaulií, streptokarpů a dalších příbuzných rostlin.

Z důvodu stavebních prací se mění přístupové cesty v okolí skleníku Fata Morgana, věnujte prosím pozornost značení.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než osm desítek osobností poctilo v uplynulých devíti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost na Stezce osobností potkat a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

Více infa: www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz