Do Českého Krumlova v zimě? Za klidným městem a levnějším ubytováním

Pokud vás od návštěvy historického klenotu na jihu Čech odrazují zástupy turistů, je probíhající zima tím pravým obdobím, kdy se jim vyhnete. Je už po adventu a silvestrovském veselí, proto je město klidné a má své nezapomenutelné kouzlo. Zasněžené ulice a střechy historického centra vás nadchnou. Nabízí zcela jinou atmosféru a poetiku místa. Je pravdou, že v tomto období jsou některé turistické atrakce a podniky zavřené, ale zato budete mít možnost v klidu poznat úžasnou a neobvyklou duši tohoto města. Pokud milujete melancholii, zimní Krumlov je přesně pro vás. Zároveň vás mile překvapí o poznání nižší ceny ubytování a menší šrumec v hotelech než v letní sezóně.

Až do 31. března se můžete vydat na zimní prohlídky Hradního muzea. Dozvíte se mnoho zajímavého v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na druhém zámeckém nádvoří. Expozice zaujme tím, že na rozdíl od klasických muzeí je pojata jako historická instalace 19. století. Poznáte soukromý i pracovní život ředitele schwarzenberského panství. Autenticitu umocňují nejen stovky exponátů, ale i předměty každodenní potřeby jako například historická svítidla, zrestaurovaná kachlová kamna, a dokonce kinematograf promítající schwarzenberské filmy! Po prohlídce si v klidu odpočinete v přilehlé kavárně.

Mnoho příběhů z historie vypráví také soubor tří budov na Náměstí Svornosti, dnes tvořících nedávno zrekonstruovaný hotel Oldinn. Třeba první písemná zmínka z roku 1424 vypráví o malíři Simonovi, který tady několik let pobýval. Byl známý svými magickými barvami a sám pán Rožmberk ho požádal o výmalbu všech místností v zámku, aby se zbavil duchů. Mezi lety 1678–1689 zde Filip Ignac Háckel razil mince. Legenda praví, že každé Vánoce dal polovinu peněz chudým. Také budova, původně sloužící k uvítání vážených návštěv města, pamatuje mnohé. Od roku 1850 sloužila jako městský soud, který měl v přízemí dokonce cely pro odsouzené. Oldinn je tedy skvělým místem pro ubytování pro ty, kdo chtějí objevovat stará tajemství Českého Krumlova. V interiéru, ze kterého vyzařuje cit pro práci se světlem, sladěnost textur a velkorysost prostoru, nechybí ani krb a řada původních prvků stavby. Když se sem vydáte ve dnech 22. – 25. února, budete mít z oken krásný výhled na krumlovský masopust s typickým pestrobarevným procesím masek, doprovázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty. Zažijete i masopustní hostinu s tradičními zabijačkovými specialitami.

Tím nejzajímavějším z únorového repertoáru Městského divadla Český Krumlov je bezesporu hra Mistr a Markétka podle předlohy Michaila Bulgakova. Na své si ale přijdou i milovníci hudby, třeba na koncertě kapely Nezmaři, charakteristické vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Pokud jste založení spíše rockově, naplánujte si návštěvu města na 20. března, kdy zde se svým akustickým projektem vystoupí zpěvák David Koller.

V pátek 14. února na svátek všech zamilovaných si můžete užít nejen romantickou večeři v některé z restaurací – například tématicky v Rose Restaurantu historického hotelu Růže. Vydejte se také na prohlídku proslulého fotoateliéru Seidel v Linecké ulici. Zde již tradičně pořádají 15. – 16. února víkendovou fotoakci, na níž můžete získat památku na svoji lásku – společnou nebo portrétní fotografii pro svoji drahou polovičku.

Foto: www.addicts.cz