Chuť a vůně léta najdete ve víně! Trojská botanická zahrada připravila pro milovníky vína letní vinařské akce

Zůstáváte v létě v Praze? Zpříjemněte si pobyt v metropoli vinařskými zážitky. V trojské botanické zahradě se nachází jedna z největších produkčních vinic v Praze – památkově chráněná vinice sv. Kláry. Můžete zde posedět na terasách s jedinečným výhledem nebo se zúčastnit některé ze specializovaných akcí. 12. srpna bude příležitost romantickým piknikem oslavit svátek Kláry, patronky místní vinice. Na neděli 18. srpna připadá Mezinárodní den Rulandského modrého, jemuž se zde obzvláště dobře daří, to ostatně můžete posoudit sami během degustace vína z této odrůdy. Vrcholem vinařských oslav pak bude tradiční Vinobraní sv. Kláry, které se koná o víkendu 14. a 15. září.

Jaká bývá ideální představa letního podvečera? Posezení s přáteli nad sklenkou dobrého vína? Tento sen si můžete splnit, aniž byste museli cestovat na jižní Moravu. Vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě má nejen ideální polohu, ale i jedinečný výhled na panoráma Prahy. Z hroznů, které zde uzrávají, vznikají vína špičkové kvality, o čemž se můžete přijít přesvědčit do vinotéky sv. Klára sídlící v domku vinaře stojícím v srdci vinohradu. „Vína z vinice sv. Kláry díky výborným podmínkám i péči našich zaměstnanců každoročně získávají ocenění na vinařských soutěžích. Nejúspěšnější jsou již tradičně vína odrůdy Rulandské modré. Ocenění získala i limitovaná edice našeho narozeninového cuvée Natalis vydaného při příležitosti padesáti let od vzniku botanické zahrady. Nicméně nabídka našich vín je opravdu široká a milovníci vína tak mají co objevovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Patronka vinice slaví svátek

Přijďte oslavit její velký den v piknikovém duchu. Čím jiným si při takové příležitosti připíjet než vínem z vinice sv. Kláry? „Ve vinotéce sv. Klára návštěvníkům 12. srpna nabídneme piknikové balíčky, poradíme s výběrem vhodného vína a zapůjčíme skleničky. Těm, kdo nás navštíví poprvé, prozradíme kudy na místa s nejlepším výhledem či k zákoutím, kde budou mít soukromí,“ zve na akci Eliška Muchnová, vedoucí vinotéky sv. Klára.

18. srpen patří vínům odrůdy Rulandské modré

Pěstování odrůdy Rulandské modré má v Praze dlouhou tradici a v místních podmínkách se jí skvěle daří. Není proto divu, že patří ke klíčovým odrůdám vinice sv. Kláry. Oblíbená je i pro svou různorodost. „Hodí se jednak k výrobě svěžího rosé nebo klaretů, v dobrých ročnících z ní však vzniká především červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání,“ dodává Eliška Muchnová.

Při příležitosti Mezinárodního dne Rulandského modrého bude 18. srpna od 14 hodin do 20.00 hodin na terase pod ořechem pro zájemce přichystána volná minidegustace několika vzorků odrůdových vín z místní produkce.

Rulandské modré ročníku 2015, které návštěvníci najdou v nabídce vinotéky sv. Klára, se vyznačuje tmavší, cihlově červenou barvou. Dva roky zrálo v dubových sudech a dalších dva na lahvi. Díky tomu se kouřové a čokoládové tóny sudu harmonicky doplňují s výraznou ovocností odrůdy, v chuti lze typicky cítit sušené třešně a švestky. „Vzhledem k chuťové bohatosti tohoto vína buďte při párování s jídlem uvážliví. Hovězí steak z vysokého roštěnce ugrilovaný na otevřeném ohni nepotřebuje složité ochucení, bohatě postačí sůl a trocha čerstvě nadrceného pepře,“ doporučuje ideální doplněk k tomuto vínu Eliška Muchnová.

Vrcholem vinařské sezony bude Vinobraní sv. Kláry

Víkend 14. a 15. září bude patřit již tradičnímu vinobraní, kdy si na své přijdou nejen milovníci dobrého vína, ale chybět nebude ani nabídka kulinářských specialit a samozřejmě přehlídka kapel, které se postarají o příjemný hudební doprovod. Užijte si svátek vína na jedné z nejstarších vinic v Praze, ochutnejte vína z místní produkce, ale i od dalších předních vinařů z Čech a Moravy.

Vína z vinice sv. Kláry zakoupíte pouze v trojské botanické zahradě

Na konci května proběhl slavnostní křest vín z vinice sv. Kláry ročníku 2018. Kmotry se stali herci a herečky, milovníci dobrého vína, Lucie Benešová, Jitka Schneiderová, Matěj Ruppert, Alice Bendová a Miroslav Táborský. Většina vín je již v prodeji. Ochutnat a zakoupit je můžete ve vinotéce sv. Klára, která se nachází v historickém domku vinaře v srdci vinohradu. V červenci přibudou ještě vína, která si ve sklepě poležela o něco déle.

Do nabídky se vrací i oblíbená specialita – slámové víno. Jedná se o cuvée odrůd Ryzlink rýnský a Tramín červený, ročník 2015. „Toto víno se vyznačuje zlatavou barvou, ve vůni rozpoznáte tóny hrozinek, sušených meruněk a medu, které přecházejí i do chuti. Dejte si ho po letním svátečním obědě místo dezertu nebo ho podávejte s jemnou kachní paštikou,“ doporučuje vhodné párování tohoto vína Eliška Muchnová.

Kalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
červen – říjen 2019

Sukulenty – krása rostlinného těla

do 21. 7.

Svět sukulentů

9.00–19.00

Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí. I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování s profesionály (jen do 7. 7.).

Zahrada všemi smysly

do 31. 8.

Areál Střed a Sever

Zažijte letní zahradu všemi smysly! Těšit se můžete na vonná pohlazení pro váš nos i mysl, vyzkoušíte, jak citlivá jsou vaše chodidla na chodníčku z přírodních materiálů, prozkoumáte i zdánlivě neviditelné detaily rostlinných struktur, budete se „prodírat“ bambusovou houštinou, zaposloucháte se do zvuků včelího úlu a zahrát si můžete na unikátní lithofon.

Food festival

13. – 14. 7.

Ornamentální zahrada

Během tohoto červencového víkendu se v zahradě propojí hudba s moderní kuchyní a nápoji do jednoho velkého zážitku. Staňte se svědky netradiční harmonie kulinářského umění a květinových dekorací od známých osobností.

Zahradou s odborníkem – Letní trvalky

20. 7.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Petra Hanzelky. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Víno na vinici

20. 7.

od 12.00 a 20.00

Přijměte toto mimořádné pozvání k degustaci vín přímo v prostorách slavné Vinice – Sv. Klára. Genius loci, zde funguje naprosto skvěle, mimořádná kulisa dozrávající vinné révy, dechberoucí panoramata a k tomu špičková vína, vyprodukovaná s láskou přímo od malovinařů. Unikátní vinařský zážitek, který si nesmíte nechat utéct. Prezentujeme malé rodinné vinaře nejen z jižní Moravy, ale i z oblastí starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte. Co vinař a co láhev to originál, klademe důraz na minimální produkci výroby, kde vinař uzavírá do lahve nejen víno, ale i své srdce. K degustaci hraje příjemná živá hudba a zážitek dotváří moderní gastronomie, můžete si tak párovat vybraná vína dle svých chutí a pocitů. V průběhu každého festivalu, můžete hlasovat o nejchutnější víno, či se zúčastnit přímo na pódiu, některé zábavné formy degustace.

Zahradou s odborníkem – Užitkové rostliny Nového světa

27. 7.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Kláry Lorencové. Sraz účastníků u pokladny Sever v ulici K Pazderkám. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Fotografická výstava – Zahrada vašima očima

1. 8. – 31. 8.

Výstavu fotografií 3. ročníku fotografické soutěže, jež probíhá ve spolupráci se společností Zeiss, naleznete ve venkovních expozicích.

Zahradou s odborníkem – Letničky

10. 8.

od 14.00 a 16.00

Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Aleny Novákové. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Klára má svátek

12. 8.

Vinice sv. Kláry

Oslavte s námi svátek Kláry – jak jinak než piknikem na stejnojmenné vinici. A čím nejlépe připít Kláře v její sváteční den? Jedině vínem z naší produkce!

Pivní festival

17. – 18. 8.

Ornamentální zahrada

Rozmanitá nabídka piv z malých i velkých domácích pivovarů spojená s doplňujícím sortimentem jídel a lahůdek k pivu, veselá muzika a příjemná atmosféra lákají po celou dobu festivalu v exkluzivním prostředí botanické zahrady.

Mezinárodní den Rulandského modrého

18. 8.

Vinice sv. Kláry

Pěstování odrůdy Rulandské modré má v Praze dlouhou tradici a v podmínkách botanické zahrady se jí skvěle daří. Od 14.00 hodin bude na terase pod ořechem přichystána volná minidegustace několika vzorků.

Masožravé rostliny

4. – 22. 9.

Fata Morgana

denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00

Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo v smrtonosnou past? Přijměte pozvání do skleníku Fata Morgana a poznejte je blíž. Seznámíte se s rekordmankami rostlinné říše bublinatkami, zjistíte, čím se živí láčkovka, odhalíte tajemství ztraceného světa heliamfor a poznáte, v čem tkví krása masožravosti.

Zahradou s odborníkem – Fata Morgana

14. 9.

od 14.00 a 16.00

Procházka s kurátorem Janem Ponertem skleníkem Fata Morgana s povídáním o přizpůsobení stavby rostlinného těla k životu v různých podmínkách (od pouští po vysoká pohoří).

Vinobraní sv. Kláry

14. – 15. 9.

Vinice sv. Kláry

Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 14. a 15. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

Dýňový podzim

26. 9. – 20. 10.

Ornamentální zahrada

Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Kořeny osobností

Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy

Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody, ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké. Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni se do projektu zapojilo již 95 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, a Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka. 3. června se k nim připojil český lezec Adam Ondra.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na:
www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz