Architektonický skvost Kolína dostal nový kabát: Vodárenská věž se proměnila v rozhlednu

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program. Společně s městem Kolín stojí za znovuotevřením vodárny realizační tým Otevřená ulice. K dalšímu rozvoji pomáhá projekt Kulturní jádra BU2R a spolek Piána na ulici.

Vodarna Kolin_9.9._foto_Archiv BU2R_1
Dveře historické kolínské vodárny v bránu do třicátých let minulého století. Po nákladné rekonstrukci proběhlo slavnostní otevření a vodojem bude nyní sloužit jako galerie a rozhledna, která nabídne jedinečný pohled na město i celý region.
Historie vodárenské věže je poměrně bohatá. Od postavení v roce 1930, kdy vznikla jako dílo architektů Františka Jandy a Jana Hráského, byla majetkem vodohospodářské společnosti. Ta ji však později prodala do soukromých rukou, což započalo řetězec střídání vlastníků a objekt pouze chátral. Před pár lety ji však odkoupilo město Kolín, nechalo ji zařadit mezi technické památky ČR a v loňském roce rozhodlo o její přestavbě. Nákladná rekonstrukce vodárny byla dotačně podpořena z ROP Střední Čechy.

Vodarna Kolin_9.9._foto_Archiv BU2R_6
Čtyřicet pět metrů vysoká věž tak nyní nabídne vyhlídku z nejvyššího patra, bezbariérový ochoz s projekcí a ve vodní nádrži dokonce videoprojekci na téma voda. Celá vnitřní expozice má za cíl informovat jak o historii budovy a technické infrastruktuře, tak poukazovat na další turistické cíle v okolí. „Mám velkou radost, že se konečně podařilo opravit a zpřístupnit místo, které je tolik spjaté s atmosférou našeho města. Vše koncipujeme do ducha doby 30. let 20. století, kdy byla vodárna postavena. Těším se, jak na lidi zapůsobí nové pohledy na Kolín,“ uvedl starosta města Vít Rakušan.
Pro oživení tohoto nového veřejného prostoru se město rozhodlo oslovit organizační tým Otevřená ulice, který již úspěšně rozhýbal ulici Brandlova, ať už pomocí mobilního kadeřnictví, pouliční výstavy fotografií či drobných koncertů. Do projektu se s nimi zapojil také spolek Piána na ulici a městské projekty BU2R. Kolínská vodárna se tak zařadí mezi další Kulturní jádra BU2R, a bude součástí projektu, který se věnuje oživování kulturního života v regionech. „Po době strávené v Kolíně se mi zdá, že veřejný prostor se vždy tak trochu skrývá za zavřenými dveřmi – v zámku, kostele, bývalých papírnách či mlýně u Labe. Vodárna je pouze začátek – byli bychom rádi, kdyby se v budoucnu otevřely i další uzavřené památky v Kolíně,“ připomíná kulturní aktivista Ondřej Kobza.

Vodarna Kolin_9.9._foto_Archiv BU2R_7
Běžný provoz Vodárenské věže pro širokou veřejnost byl zahájen a základní vstupné činí 50 Kč, snížené vstupné 30 Kč, rodinné vstupné 120 Kč (maximálně 5 osob – 2 dospělí + 3 děti), do 6 let a ZTP zdarma.

Otevírací doba
květen – září, út – ne: 09:00 – 18:00
říjen – duben, út– ne: 10:00 – 16:00

Více informací najdete na: www.vodarnakolin.cz

Foto: www.vodarnakolin.cz

FB_post_Mysmas