Zpěvačka Marta Töpferová: Sytý hlas mám možná po tatínkovi

Jan Kraus přivítal dalšího hosta, zpěvačku Martu Töpferovou. Obdivoval její hlas, sytý alt. „Kde jste to sehnala?“ vyptával se moderátor. „Tak to mám možná po tatínkovi, ten má taky sytý hlas,“ přemýšlela Marta, která je dcerou herce Tomáše Töpfera. Vzpomínala na dobu, kdy se v jedenácti letech s maminkou a sestrou odstěhovala do Spojených států. „To byl šok. Bylo to složité období. Nechala jsem tady kamarády, spolužáky,“ přiznala.


A popsala, jak se po pěti letech, v roce 1991, se sestrou vrátily poprvé po revoluci do Prahy. „Přiletěly jsme tehdy do Amsterodamu letadlem a odtamtud jsme přijely vlakem do Prahy a zavolaly jsme tátovi, že jsme tady. Když jsme přejížděly hranice, měly jsme slzy v očích,“ vzpomínala Marta.
Dostali se k tomu, že Marta se do Čech v poslední době vracela kvůli svému novému albu Milokraj, které je vůbec první, jež natočila s českým muzikantem. „Tomáš Liška, skvělý kontrabasista, se mi svého času ozval s tím, že slyšel moje cédéčko a že by se mnou rád něco natočil. Tak jsme to vyzkoušeli a začali jsme jezdit po vystoupeních a zpívat můj španělský a latinský repertoár,“ vyprávěla Marta.


Jan Kraus s Martou probral, jak se naučila španělskému temperamentu. „To mám nějak v sobě. Třeba anglosaská hudba ve mně tak není,“ přemýšlela zpěvačka. Vysvětlila, proč se na svém novém albu začala věnovat českému a slovenskému folkloru. „Poslední dobou mě ta lidová hudba hodně oslovuje. A na festivalech na Moravě jsem začala nacházet podobný temperament v hudbě jako třeba v té španělské nebo v mexické,“ dodala Marta a podotkla, že nové album začne představovat na nadcházejícím turné.


Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání režisér Juraj Jakubisko, zpěvačka Marta Töpferová a blogerka Pavlína Jágrová. Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 24. května večer na Prima family.

Foto: TV Prima