Začíná »Neckářův rok«! Legenda českého popu slaví 80 let

Václav Neckář letos slaví 80. narozeniny. Supraphon začal oslavovat »Neckářův rok« reedicí prvního alba, které se skládá ze samých hitů. Reedice alba Václav Neckář zpívá pro mladé není zdaleka jen pro pamětníky. Ikonické písně jako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě nebo Lékořice dnes již zlidověly. Album vychází v reedici na vinylu, na CD a digitálně pak s mnoha bonusy.


Neckářův jubilejní rok začínáme ohlédnutím za jeho prvním albem. Jak bylo tehdy zvykem, šlo o výběr především singlů, v tomto případě výlučně z let 1965 a 1966. Byla to éra jeho rychlého nástupu, kterou podpořili tvůrci kolem divadla Rokoko, Tanečního orchestru Čs. rozhlasu nebo kapely Mefisto. Tou dobou bylo běžné, že zpěváky doprovázely big bandy i malé elektrifikované soubory, protože repertoár byl hodně různorodý. Vedle sebe se tak na debut vešly písně skoro swingové, skoro westernové, skoro bigbítové a skoro komediální. Všechny ale obdivuhodně drží pohromadě Václavovým klukovsky optimistickým hlasem, který byl u nás v tu dobu jedinečný.

Na hitových singlech pracovala tehdejší skladatelská elita v čele s Jiřím Bažantem, Jaromírem Vomáčkou nebo Bohuslavem Ondráčkem a texty doplnili neméně zkušení Jan Schneider nebo Ivo Fischer.

Debutové album je obsahově i vzhledově retro v tom nejlepším slova smyslu, včetně titulní fotografie. Reedice má nový mastering, rekonstruovaný obal a vinyl hmotnost 180 gramů. CD a digitální verzi pak doplňuje v reedici vhodně vybraných deset bonusových písní.

„Mládí z názvu už sice pro posluchače neplatí a Václavovi bude letos osmdesát, ale čas tuhle bitvu prohrává. Snadno zapamatovatelné, textově chytré a dobově pestrobarevné písničky měly, mají a stále budou mít své vděčné fanoušky všeho věku,“ doplňuje šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

Na podzim letošního roku chystá Václav Neckář speciální narozeninový galakoncert s mnoha hosty, a to 22. října v Divadle Hybernia. Vydavatelství Supraphon pak připraví pro fanoušky další překvapení v podobě exkluzivních nahrávek na 4CD.

Na teaser se můžete podívat zde:

 https://youtu.be/N6276YLh2Rc

Foto: Supraphon