Z herce Jiřího Mádla je spisovatel! Napsal román Přitažlivost planety Krypton

V nakladatelství BizBooks vyšel milostný román Přitažlivost planety Krypton od herce a režiséra Jiřího Mádla. Kniha je o odvážném vysvlékání z těsných dětských šatů, které může být provázeno zraněními, ale i hledáním té opravdu vlastní dospělé identity.

Všichni se občas toužíme vrátit na Krypton, kde budeme vítáni takoví, jací opravdu jsme, a doufáme, že máme pod tričkem Supermanův oblek. Krypton není jen domovskou planetou Clarka Kenta alias Supermana, ale také virtuálním prostorem schůzek Martina a Veroniky.

Neobvyklý vztah dvou mladých lidí trvá s přestávkami několik let. Oba si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton. Jejich příběh lemují témata jako hledání domova, budící se sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Odvážné vysvlékání dětských šatů a cesta k dospělosti jsou vzrušující, ale náročné procesy a Martinovi i Veronice je komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?

Kniha Přitažlivost planety Krypton vznikala od úplně první myšlenky cca dva a půl roku. „Je pravda, že jsem ji pak začal psát až za nějakou dobu. Řekl bych, tak za rok. Nejdřív jsem pár lidem rozeslal první dvě kapitoly a čekal na reakce, pak jsem začal psát,“ popsal vznik své prvotiny Jiří Mádl.

Zkušenosti má prozatím s psaním scénářů a kniha je tak jeho první, tedy ta opravdová. „Já jsem totiž už jednu knížku vydal, když mi bylo sedm. Byla o indiánovi a vyšla ve dvou kopiích. U první se mi ty ilustrace dařily líp, pak mi nějak došla fixa,“ vtipně podotkl Mádl.

To, že název knihy evokuje slavný film s Clarkem Kentem alias Supermanem, není náhoda. „Supermana jsem měl skutečně hodně rád, takže ten odkaz je zcela jasnej.“ Ovšem místo Clarka a jeho Lois se v knize objeví Martin a Veronika. Příběh dvou mladých lidí z virtuálního světa je tématem aktuálním, ovšem konkrétní inspiraci autor nikde nehledal.

„Všechny virtuální věci stejně jako sociální média od sebe spíš pořád odkopávám. Ale asi ve mně zanechaly dojem, a to tou jistou jinakostí. Tak strašně moc to proměnilo náš svět. Ale myslím, že u lidí se sklonem k povrchnosti, to zanechalo povrchnost a u lidí citlivějších, to mohlo otevřít prostor pro hledání toho, co jsou. Pro vytvoření nového prostoru, kde je bezpečno. Pro vytvoření Planety Krypton,“ dodal.

 

Cena kniha: 499 Kč

 

Kdo je Jiří Mádl?

Český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu. Milostný román Přitažlivost planety Krypton je jeho debutem na poli literatury.

 

Foto: Albatros Media