Wabi Daněk: Jednou je nikdy, dvakrát je občas

Po dvou letech se vrací Zlatou deskou oceněný projekt Wabi a Ďáblovo stádo s novým albem Příběhy písní. Muzikanti se opět rozhodli oprášit evergreeny, jejichž vznik se mnohdy datuje do předminulého století. Historky o vraždě ze žárlivosti, ztracené lásce, touze po penězích, cti, přátelství i nenávisti, rezonují napříč časem i kontinenty, kolují kolem táboráků i hospodských lavic. I proto zvolili producenti Příběhů písní David Landštof a Josef Štěpánek k natáčení autentickou atmosféru staré posázavské hospody.


„Nové album pro Wabiho a Ďáblovo stádo jsem odkládal, protože jsem rozhodně nechtěl dělat jen vyčpělé pokračování »jedničky«. Potřeboval jsem impuls z jiného soudku, než jsem zjistil, že hudební publicista Michal Bystrov ve svých knížkách píše o starých písních, které často zlidověly v našich hospodách. Nejsou to však žádné rozbory textů, Bystrov odhaluje neuvěřitelné příběhy, pozadí a smysl jejich vzniku. Každý z natočených příběhů písní by vydal na celovečerní film. Okouzlily mě a vnukly smysl i chuť k další práci,“ odhaluje impuls k natočení druhé desky David Landštof.


„Jednou je nikdy, dvakrát je občas,“ dodává k účasti na novince Wabi Daněk, který se představí nejen jako interpret, ale i autor textu. K Ďáblovu stádu se opět připojila písničkářka Radůza, posluchači se mohou těšit i na další hosty.
Zlidovělé písně jako Dlouhý černý závoj, Jesse James či Tancuj, Matildo však nemají čistě trampský háv. Texty z pera Františka Vrby, Josefa Škvoreckého s Lubomírem Dorůžkou či Ivo Fischera získaly snad i díky unikátnímu prostředí vzniku alba původního ducha, často protknutého rock’n’rollem, country i bluesovou melancholií.


Příběhy písní vyjdou 10. října 2014. Album bude také v digitální podobě na iTunes, Supraphonline či Spotify. CD bude pokřtěno na koncertě 13. listopadu v pražském Švandově divadle.

Podívajde se na oficiální trailer zde:

Foto: Supraphon