Víme, jaký dárek si nadělil Michael Kocáb k 60

Michael Kocáb je výrazná osobnost tuzemského (nejen) kulturního života letos v červenci oslaví významné životní jubileum, ke kterému si společně s vydavatelstvím Supraphon nadělil výpravné trojalbum Povídali, že mu hráli / Zlatá kolekce. Výroční kompilace, která vyšla v pátek 13. června, představuje Kocábovo hudební curriculum vitae prostřednictvím téměř padesátky nahrávek z let 1980 až 2014 a na jejím sestavení se výraznou měrou podílel sám umělec.


Rozdělení kompilace, jež svým názvem připomíná Kocábův sólový debut z roku 1988, není toliko chronologické jako spíše tematické. První nosič představuje Kocába v jeho rockové inkarnaci. Podstatnou část tak tvoří logicky skladby Pražského výběru a pokračovatele této kultovní formace s označením II. Výjimkou je jen závěrečná skladba Warning, jež je ukázkou z aktuálního Kocábova progrockového spojení s pány Proudfootem, Sheehanem a Donatim, s nepochybnými mezinárodními parametry a přesahy. „V této písni se projevuje velká virtuozita jednotlivých hráčů zejména pekelným tempem, které hrají s nesmírnou lehkostí, a přitom dokonale přesně. Žádné zpřesňování, žádné střihy do hudby. Tak, jak mi to poslali, jsem to jen nasadil do Pro Tools a bylo. Je to nářez. Nikdy jsem takto komplikovanou desku nevyrobil tak snadno. Jsem rád za tuto zkušenost a pokusím se udělat s Glennem ještě alespoň jednu,“ komentuje skladbu Kocáb.


Album s pořadovým číslem dvě je pak příležitostí pro Kocábovu šansonovou pěveckou podobu, velmi úspěšnou s písněmi z projektů Petra Hapky a Michala Horáčka i těmi vlastními pro Pražský výběr či sólová alba. Mezi celkem sedmnácti písněmi tak nechybí majstrštyky jako Stáří (zde spolupracoval Kocáb s Josefem Kemrem) či s Cizí ženou v cizím pokoji. Shodně po čtyřech skladbách jsou zde zastoupena i obě Kocábova sólová alba Povídali, že mu hráli a Za kyslík (2002), ale najdeme tu i dvě písně z muzikálu Michala Pavlíčka Excalibur (Mor na ty vaše hrady a Chci být netopýr) nebo dosud nevydaný Kocábův duet se Zlatou Kinskou Náš chléb.


Závěrečná část kompilace je věnována Kocábovým kompozičním, instrumentálním, aranžérským i produkčním pracím pro Marthu Elefteriadu, Evu Olmerovou, Jiřího Korna či dceru Natálii Kocábovou a další duety s Lucií Bílou, Petrem Jandou nebo Petrem Kolářem. „Úplný závěr Zlaté kolekce pak patří vážné, či spíše orchestrální hudbě v podobě suity z baletu Odysseus, který jsem napsal v letech 1986-1987 pro Laternu Magiku. Odysseus je asi mým nejúspěšnějším hudebním dílem, a proto jsem ho také zařadil na závěr. Dočkal se přes 1000 repríz po celém světě a hostoval např. i 3 týdny na slavné Broadway v New Yorku. Odysseus nestárne a dodnes se hraje, z čehož mám velkou radost. Na Odysseovi jsem se také setkal z řadou světových umělců,“ komentuje Kocáb svůj výběr.

Michael Kocáb – Povídali, že mu hráli / Zlatá kolekce
tracklist
CD1 Rock

1. Hrabě X
2. Straka v hrsti
3. Pražákům je hej
4. S.O.S.
5. Tatrman
6. Člověk bez talentu
7. Hrály dudy
8. Snaživec
9. Tož vem to ďas
10. Tajtrló
11. Aeroplán
12. Ženatej
13. Ty vole
14. Amen
15. Buch štempl sem
16. Schizoidní klub
17. Warning

CD2 Šansony a rockové šansony
1. Kvůli ní (s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou)
2. V penzionu Svět I
3. Stáří (s Josefem Kemrem)
4. S cizí ženou v cizím pokoji
5. Benefice černých koní
6. Sebastian
7. Chrlič (s Vilémem Čokem)
8. Já rasisty nikdy neměl rád
9. Sny spravedlivých
10. Léta běží
11. Urnovej háj (s Natálií Kocábovou)
12. Tak to přeci nejde říct (s Danem Bártou)
13. Chci tě stejnou
14. Mor na ty vaše hrady
15. Chci být netopýr (s Lucií Vondráčkovou)
16. Náš chléb (se Zlatou Kinskou)
17. Za diktatury plískanic

CD3 Písně pro jiné interprety a duety
1. Tohle že máš být ty? (Martha Elefteriadu)
2. Ja-da (Eva Olmerová)
3. Květiny vět (s Evou Olmerovou)
4. Stačí málo, někdy půl (Eva Olmerová)
5. Nejdřív je trénink (Jiří Korn)
6. Karel nese asi čaj (Jiří Korn, Vilém Čok)
7. So Changes Go (Natálie Kocábová)
8. Just a Gun Away (Natálie Kocábová)
9. Hřbitov (s Martinem Dejdarem)
10. Raduj se (s Jiřinou Bohdalovou)
11. Jednu malou (s Lucií Bílou)
12. Sladké starosti (s Petrem Jandou)
13. 10 Years After (s Petrem Kolářem)
14. Odysseus – Mysterium na motivy Homerovy Odyssey

Foto: Supraphon