Věra Čáslavská slaví 70

Gratulaci České televize v podobě filmu Věra Čáslavská jde na Blaník aneb gratulace k narozeninám uvede ČT2 v úterý 1. května od 20 hodin. Půlhodinový snímek režisérky Olgy Sommerové je zároveň pozvánkou ČT na její celovečerní dokument Věra 68. Tento koprodukční film ČT má v kinech premiéru 3. května 2012 – v den 70. narozenin nejslavnější československé gymnastky.


Na první květnový den přichystala Česká televize na svém druhém programu premiéru dokumentu Věra Čáslavská jde na Blaník aneb gratulace k narozeninám, který vznikl během práce na celovečerním dokumentárním projektu režisérky Olgy Sommerové s názvem Věra 68. Dramatická kompozice jedinečného osudu oslavované i trpící ženy vznikla v koprodukci České televize. Ve středu 2. května, v předvečer významného životního jubilea Věry Čáslavské, bude film uveden do kin slavnostní premiérou v pražském kině Lucerna.


Film kombinuje události ze současného života Věry Čáslavské s jejími výpověďmi o oslnivé sportovní kariéře, občanských a lidských ideálech, i zmarněných letech života. Filmové archivy dramatizují dvě protichůdné pozice, kterými procházela celý život – výsluní slávy a hořkost pádů, v případě rodinné, takřka antické tragédie do propastných hlubin deprese.
Archivní filmové záběry sledují její fascinující sportovní kariéru a občanský život v 60. letech se situacemi, které prožívá osmašedesátiletá žena po svém návratu z nedobrovolné izolace trvající šestnáct let. Tyto situace dokumentují úctu a lásku jejích českých, japonských a mexických obdivovatelů, vážících si její mimořádné sportovní a lidské osobnosti.
Věra Čáslavská ve svých výpovědích vzpomíná, bilancuje a komentuje události, které provázely její život, a vyznává se z lásky ke své zemi, právě tak jako hořce vzpomíná na události, které zmarnily její osobní a pracovní život.
Ve filmu s Věrou Čáslavskou vystupují některé klíčové osobnosti jejího života, dcera Radka, přátelé – japanolog Martin Vačkář, signatář Charty 77 John Bok, prezident Václav Havel, Dana Zátopková, japonský velvyslanec Chikahito Harada, i žena, která přežila Hirošimu.

Kdo je Věra Čáslavská?
Věra Čáslavská (3. května 1942, Praha) je bývalá česká sportovní gymnastka, trenérka a významná sportovní funkcionářka, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa. Po sametové revoluci byla v letech 1990–1996 předsedkyní Československého olympijského výboru a v letech 1995-2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru.
Spolu s Ruskou Larisou Latyninovou je jednou ze dvou gymnastek historie, které se podařilo získat zlaté medaile ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách. Zlato z víceboje také vyhrála na mistrovství světa v roce 1966 a Mistrovství Evropy 1965 a 1967. Přes čtyřicet let již drží mezi gymnasty rekord v absolutním počtu individuálních zlatých olympijských medailí. V letech 1964 až 1968 nebyla na velkém závodu ve víceboji poražena.

Životopis
Od svého dětství se věnovala gymnastice. Svoji sportovní kariéru zahájila ve svých 16 letech na mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Moskvě, kde československé gymnastky obsadily v soutěži družstev druhé místo. Ve víceboji jednotlivců skončila osmá. Téhož roku obsadila na mistrovství Československa druhé místo. O rok později Čáslavská získala na mistrovství Evropy v Krakově svou první zlatou medaili za cvičení na kladině a stříbrnou za přeskok.
Roku 1960 byla členkou stříbrného československého olympijského družstva na OH v Římě, v individuálních soutěžích skončila ve víceboji žen osmá a na kladině šestá.
První větší úspěch zaznamenala v roce 1962 na mistrovství světa v Praze, kde vyhrála přeskok, ve víceboji jednotlivců skončila druhá a třetí v prostných. Československé družstvo získalo stříbrnou medaili.
Dalším vrcholem její kariéry byl rok 1964 především pak Letní olympijské hry 1964 v Tokiu, kde získala zlatou medaili ve víceboji jednotlivců, v přeskoku a na kladině. Československé družstvo skončilo druhé. O rok později na mistrovství Evropy v Sofii získala pět zlatých medailí.
Na mistrovství světa v Dortmundu v roce 1966 zvítězila ve víceboji jednotlivců a v přeskoku, dále získala stříbrnou medaili na kladině a v prostných. V soutěži družstev pak československé gymnastky získaly zlatou medaili.
V roce 1967 na mistrovství Evropy v Amsterodamu získala zlato ve všech soutěžních disciplínách.
V roce 1968 se účastnila Letních olympijských her v Mexiku, kde získala zlato za víceboji, přeskok, bradla a prostná. Stříbro pak za kladinu a v družstvech. V průběhu těchto her se vdala za Josefa Odložila, českého reprezentanta v běhu. Na těchto olympijských hrách ukončila svoji sportovní kariéru. Během slavnostního ceremoniálu předání medailí gesty protestovala proti okupaci Československa, když stála společně na stupínku se sovětskou závodnicí. Během slavnostního hraní sovětské hymny otočila hlavu od soupeřky směrem do země. V témže roce byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa.

Politická, společenská a trenérská činnost
V tomto roce se také zapojila do politického života a podepsala známou petici Dva tisíce slov. V roce 1971 byla vyloučena z řad členů ČSTV. V roce 1974 vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze a věnovala se trenérské činnosti. Později jí bylo dovoleno vykonávat trenérskou činnost v Mexiku (1979-1981).
V lednu 1990 se stala poradkyní prezidenta ČSR Václava Havla pro sociální otázky a pro sport, od roku 1991 pak působila jako jeho asistentka.
V letech 1990–1992 zastávala funkci předsedkyně Československého olympijského výboru a poté byla až do roku 1996 předsedkyní Českého olympijského výboru a členkou Mezinárodního olympijského výboru (1995-2001).

Ocenění
4× Sportovec roku – 1964, 1966, 1967 a 1968
1968 nejlepší sportovkyně světa
1989 Cena Pierra de Coubertina, udělil ji Mezinárodní výbor pro fair play při UNESCO.
V roce 1991 uvedena do Dvorany slávy v New Yorku.
1991 Olympijský řád, udělil jej Mezinárodní olympijský výbor
1995 Státní vyznamenání Medaile Za zásluhy II. stupně
7.12.2010 obdržela japonský Řád vycházejícího slunce. Řád předal japonský velvyslanec v ČR Čikahito Harada v rezidenci japonského velvyslance v Praze.

Filmy
Věra 68, celovečerní dokument, režie: Olga Sommerová

Zajímavosti
Její jméno nese planetka (26986) Čáslavská (provizorní jméno 1997 VC5).
K jejím 70. narozeninám byla vydána poštovní dopisnice s jejím portétem, autor Oldřich Kulhánek.

Rodina
manžel: Josef Odložil (11. listopadu 1938, Otrokovice – 10. září 1993, Domašov) byl český atlet – běžec, držitel stříbrné olympijské medaile z Letních olympijských her 1964 v Tokiu v běhu na 1 500 metrů. Jednalo se o několikanásobného československého rekordmana na středních tratích.
dcera: Radka Čáslavská
syn: Martin Odložil

Věra Čáslavská – Olympijské hry
zlato LOH 1964 gymnastika – víceboj
zlato LOH 1964 gymnastika – přeskok
zlato LOH 1964 gymnastika – kladina
zlato LOH 1968 gymnastika – víceboj
zlato LOH 1968 gymnastika – bradla
zlato LOH 1968 gymnastika – prostná
zlato LOH 1968 gymnastika – přeskok
stříbro LOH 1960 gymnastika – družstva
stříbro LOH 1964 gymnastika – družstva
stříbro LOH 1968 gymnastika – kladina
stříbro LOH 1968 gymnastika – družstva
(zdroj: Wikipedie)

Foto: Česká televize