Vendula Svobodová si užívala s rodinou v Maroku!

Do sluncem zalitého Maroka se vypravila Vendula Svobodová (40) i se svým synem Jakubem (7). Doprovod jí dělal její přítel Vladimír Waas (54) a jeho dcera Petra (15). Za týden pobytu toho zvládli opravdu hodně, ostatně za vše mluví fotografie.

Pro všechny zúčastněné to byla v podstatě první velká společná dovolená a aby nešlo jen o válení u bazénu, tak absolvovali množství výletů a zážitků. První část pobytu strávili v Agadiru, což je turistické letovisko s množstvím luxusních hotelových resortů.

Agadir leží na pobřeží oceánu a je známé jako turistická vstupní brána do Marockého království. Jeho pobřeží lemují dlouhé písečné pláže a je vyhledávané především pro svou osm kilometrů dlouhou promenádu, po které se dá projít celým pobřežim. První dny si »rodinka« užila odpočíváním a nasáváním slunečních paprsků. Aby také ne, když se rtuť teploměru pohybovala v rozmezí příjemných 24 stupňů Celsia.
Další dny ale byly ve znamení cestování a bohatého kulturního programu, během kterého všichni ochutnali místní kuchyni, zejména pak marockou verzi papiňáku. Tou je tzv. tažin, hliněná nádoba s kónickým víkem, ve které se na ohni vaří místní pokrmy, zejména nakládaná zelenina a hovězí nebo skopové maso.


Nechyběl ani výlet ke korálovému pobřeží porostlého řasami. Do zátoky, která v dopoledním slunci vypadala, jako by byla protknuta safírem, se skupina cestovatelů včele s Vendulou Svobodovou dostala terénními auty. S těmi pak následovala zhruba hodinová vyjížďka po skalnatém a písečném pobřeží směrem k jihu. „Kubovi se jízda hrozně líbila, v teréňáku nás jelo celkem osm, ale největší radost z toho měl asi řidič. My mu totiž řekli, že klidně může přidat, že může jet rychleji a to se mu líbilo, takže to na některých místech opravdu rozpálil. Pak se ale stalo, že jsme dojeli teréňák, který jel v koloně před námi, takže nás zbrzdil, ale zážitek to byl opravdu úžasný,“ pochválila výlet Vendula Svobodová, prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje.


Následoval výlet do písečných dun, kde se náhon na všechna čtyři kola opravdu hodil. Po dosažení oázy Vendula neodolala a musela si pohladit zdejšího velblouda, tohoto nefalšovaného krále očních řas. Duny nadchly všechny, zejména malého Kubu, který radostí metal kozelce a z vrcholku jedné duny si dokonce skočil salto.


Dalším výletem byla návštěva kosmopolitní Marakéše. To se neobešlo bez veselé příhody, kdy Vendula Svobodová vystoupila z autobusu, aby si prohlédla kozy, které jsou zde na stromech. Arganovník totiž plodí ořechy tak výrazné chuti, že kozy zkrátka neodolají a na strom si pro dobrotu vyskočí. Když se však přiblížila Vendula Svobodová, začal si jí velmi všímat jeden kozel, kterému mimořádně zachutnal její svetr. Naštěstí brzy přiskočil malý Kuba a spolu s Vladimírem Vendulu vysvobodili z kozlova zajetí. Marakéš je město situované sice ve vnitrozemí, ale je v něm cítit mnoho evropských vlivů. Ostatně není se co divit, Marakéš je značně vyhledávanou turistickou destinací, i když poněkud horkou. Teplota ve zdejších rozpálených uličkách může vystoupat i přes padesát stupňů Celsia. Hlavní atrakcí byla návštěva známých zahrad Jardin Majorelle, které svého času inspirovaly i módního návrháře Yves Saint Lauranta.
Výlet v Marakéši byl navíc obohacený o pohled na místní tržiště na náměstí Jamal el-Fna. To je skutečným živoucím babylonem, směsicí vůní, hlasů, lidí a barev. Kdo by si myslel, Marakéš ztratí své kouzlo se západem slunce, velmi by se mýlil, právě scenérie s odstíny ohnivě červené a temně modré, která se na obloze rozehraje rozehraje po západu slunce dá trhu tu správnou atmosféru.


Následovala návštěva přístavního města Essaouira, ve kterém na rozdíl od Marakéše nikdy nepřesáhne teplota 27 stupňů Celsia. Několik let svého života zde trávil i fenomenální kytarista Jimmy Hendrix a o zdejším kostelíku složil do konce jednu ze svých skladeb. Prohlídka rybího trhu a uliček, které byly napěchované krámky, zbožím i krejčími všechny poměrně vyčerpala. Pobyt, který zajistila cestovní kancelář Blue Style, tak Vendula Svobodová zakončila opět v Agadiru. Blue Style v čele s ředitelkou Lenkou Berberi je dlouholetým partnerem Nadačního fondu Kapky Naděje a společně provozují projekt »O kapku lepší«, jehož princip spočívá v tom, že lidé se při placení zájezdu mohou rozhodnout věnovat dobrovolnou částku nadačnímu fondu a mít tak o kapku lepší dovolenou. Právě o tu kapku dobroty, o kterou se podělí s ostatními. Více na stránkách www.blue-style.cz.


Foto: CK Blue Style