Vánoční oslavy v ZOO i Dobrých zprávách

Svátky klidu a míru se nezadržitelně blíží, a tak i hvězdy seriálů televize Prima – ZOO a Dobré zprávy – prožily vánoční atmosféru, kterou se prostřednictvím fotek pokusí předat čtenářů. U focení herci prozradili to, jaké Vánoce budou u nich doma.

Dvojčata Izy a Tes ze ZOO

Lucie a Barbora Černé

Kdy pro mě začínají Vánoce?

Lucie: V prosinci, kdy začínám nakupovat dárky a kdy s rodinou zapalujeme první adventní svíčku. Jelikož jsem nejmladší z rodiny, začínám s tím já.

Barbora: Vánoce pro mě začínají návratem domů za rodinou. Většinou je to takový souhrn vjemů – od procházky prosvětleným městem vánočními ozdobami, přes vanilkové rohlíčky na stole, až k rodinným vtípkům při balení dárků, zatímco domov prostupuje vůně skořicové svíčky. Zkrátka takovým tím správným vánočním klišé.

 

Jak u nás vypadají vánoční svátky?

Lucie: Pohodově! Vánoce mám ráda z toho důvodu, že ať už se děje cokoli, vždy jsme jako rodina pohromadě. Koukáme na pohádky a přejídáme se cukrovím. O Štědrém dnu se všichni těšíme na večeři, kterou připravuje naše šikovná babička. A jsou to opravdu hody.

Barbora: Mám to štěstí, že pro mě jsou Vánoce symbolem rodinné semknutosti. Stromek zdobíme asi čtyři dny před Vánocemi, pouštíme klidnou hudbu, často třeba jazzové koledy, a o Štědrovečerní večeři se pak stará babička, bez které si Vánoce nedovedu představit. Připravuje totiž rovnou tři varianty, a to řízek, kapra i klobásu, takže po tom výborném jídle všichni tak trochu bezvládně odpočíváme.

Nezapomenutelný vánoční dárek?

Lucie: Žádný specifický dárek mě nenapadá, všechny dárky mi udělaly radost. Vlastně si vzpomínám na jeden, kdy jsme se ségrou dostaly štěňátko Endika, které nechalo pod stromečkem opravdu nezapomenutelný, smradlavý dáreček.

Barbora: Věřím, že čím je člověk starší, tím víc mu dochází, že opravdovým dárkem je čas strávený s rodinou a blízkými… Playstation byl ale taky super.

 

Markéta a Břéťa ze ZOO

Michaela Petřeková a Filip Kaňkovský

Kdy pro mě začínají Vánoce?

Michaela: Jakmile začne padat sníh, pečením cukroví a pohádkami. Jednou jsem udělala asi třináct druhů různých nepečených kuliček. U mě to jídlo hraje velkou roli.

Jak u nás vypadají vánoční svátky?

Michaela: Mám volno, jedu k mamce do Rožnova pod Radhoštěm, kde je většinou krásně nasněženo. Nestresujeme se, udělám si vegetariánské jídlo se salátem a užíváme si klidu a pohody, který přes rok není.

 

Nezapomenutelný vánoční dárek?

Jsem hodně na praktické dárky, různé serepetičky nekupuji. Se sestrou si dáváme maličkosti. Víme, že nic nepotřebujeme, a raději si zajdeme na jídlo. Nejlepší dárek je pro mě tak poukaz do restaurace, na masáž, ale nepohrdnu ani ponožkami. Ty se nikdy neztratí.

 

Sid a Adam ze ZOO

Michaela Pecháčková a Šimon Bilina

Kdy pro mě začínají Vánoce?

Michaela: V prosinci, jakmile hrají kolegy, vidím vánoční výzdobu, trdelník v ulicích, vánoční oblečení… A tradiční uvědomění si, že nemám skoro žádné dárky, a Vánoce jsou za dveřmi. Tak, takhle je to u mě s Vánoci a cítění, že se blíží.

Šimon: Pokud jsou Vánoce o klidu, něžnosti a všem krásném, tak jsou pořád. Nikdy pro mě nepřestávají být.

 

Jak u nás vypadají vánoční svátky?

Michaela: Sejde se celá rodina a trávíme společně čas. Myslím, že právě to by mělo být podstatou Vánoc. Vážit si chvil, kdy jsme všichni spolu. Taky máme hory vánočního cukroví, které je pomalu všude, ale to neodmyslitelně patří k vánočním svátkům.

Šimon: Sejde se celá rodina, a jelikož je tatínek vášnivý běžkař a iron man, tak trénuje i o Vánocích. Neustále sportuje a Vánoce využívá k tomu, abych se k němu na těch běžkách přidal. Taky chodíme na jednu horu, kde je restaurace. Dáme si dlouhý pochod a v noci zase zpátky. Je to spojené s krásnými chvílemi.

 

Nezapomenutelný vánoční dárek?

Michaela: Když jsem dostala v deseti letech vysněnou panenku. Moje první nahrávání ve studiu, to byl pro mě velký zážitek. Jinak s postupem času mi spíš dělá radost, když můžu dát dárek já někomu druhému a vidím jeho upřímnou radost.

Šimon: Moje babička bydlí u silnice, kde je docela hluk, a tak jsem jí jedny Vánoce dal speciální dárek. Koupil jsem plátno, a na něj vyskládal asi pětadvacet různých možností, jak si může zacpat uši. Bylo to od těch nejmenších špuntů do uší až po ta obrovská Otíkovská sluchátka. Smáli se všichni kromě babičky.

 

Tadeáš, Jitka a Tobiáš z Dobrých zpráv

Jan Komínek, Ivana Korolová a Tomáš Weber

Kdy pro mě začínají Vánoce?

Jan: V okamžiku, kdy kalendář ukáže první advent a svět se začne vánočně ladit.

Ivana: Vánoce začínám vnímat asi při první adventní neděli. Letos tedy už od září, protože jsem pracovala na nové vánoční písničce.

Tomáš: V tu chvíli, kdy je začnu cítit ve vzduchu. Ať už mluvíme o všeobecným vzruchu, vůni vánočních trhů nebo o stavu mysli lidí okolo.

 

Jak u nás vypadají vánoční svátky?

Jan: Jako v americkém vánočním filmu, a to se mi líbí.

Ivana: U nás je to hlavně o rodině. Navštěvujeme se a užíváme si. Miluju to.

Tomáš: Už přes deset let dost podobně. Přímo na svátky se chodí do kostela, jsme u rodičů, po Štědrém dni se potkává širší rodina. Jen každý rok přemýšlíme nad tím, u koho to bude tentokrát.

 

Nezapomenutelný vánoční dárek?

Jan: Když mi před patnácti lety maminka s tatínkem nadělili dárek v podobě alpského lyžování.

Ivana: Takový asi není. To znamená, že asi žádný nezapomenutelný nemám. Třeba letos?

Tomáš: Těch, co jsem dostal, je víc, ale jeden z nich byl od mého bráchy. Jako puberťák jsem dostal knížku etikety a přesně si pamatuju, že jsem si řekl: A jéje. Značilo to takový přelom, z dětství do dospívání.

 

Bára, Mona a Šimon z Dobrých zpráv

Natálie Halouzková, Sára Rychlíková a Jan Fanta

Kdy pro mě začínají Vánoce?

Natálie: Asi když koupíme stromeček a ozdobíme ho. Je to vždy pár dní před Štědrým dnem.

Sára: Poslední tři roky pro mě začínají Vánoce až na Štědrý den. Večer 23. zkontroluju dárky, které si u mě schoval Ježíšek. Ráno 24. potom jeho nadílku doručím k ségře, kde se sejde celá rodina.

Jan: Ty začínají dnem, kdy přijedu na Moravu k rodině. Což bývá kolem 20. prosince. Pocitově a náladově je vnímám dřív, a to momentem, kdy slyším první vánoční song od Mariah Carey.

 

Jak u nás vypadají vánoční svátky?

Natálie: Štědrý den dopoledne trávíme s mamkou v kuchyni, kde ještě doděláváme poslední cukroví. Hraju si s malým bráškou. Dáme si procházku a poslední léta jsme se procházeli i s Tomešovými – Míšou a Romanem, jejich mamka bydlí kousek od té mojí. Po večeři chodíme rozsvěcet prskavky. Jelikož mému bráškovi je sedm, tak ještě věří na Ježíška, a tak někdo potají zmizí domů, kde ho připraví. Koukáme na Pelíšky a zbytek následujících dnů odpočíváme doma, hrajeme hry, chodíme na procházky. Je to pohoda.

Sára: Vánoční svátky pro mě a moji rodinu znamenají hlavně čas strávený spolu. Každoročně se sejde celá rodina, a spíš než dodržování vánočních tradic jsou pro nás důležité chvíle, které strávíme společně.

Jan: Na Štědrý den až do večeře nejíme maso, abychom viděli zlaté prasátko. K snídani hezky panettone a kakao a po ní jdeme do města pro Betlémské světlo. K obědu polévka – a pak už odpočíváme, koukáme na pohádky a užíváme si tu pohodu. Pak večeře, Ježíšek a půlnoční mše v kostele. Další dny se většinou navštěvujeme s rodinami.

 

Nezapomenutelný vánoční dárek?

Natálie: Na žádný se nepamatuju, bohužel. Uvidíme, jak to bude letos.

Sára: Vydání Hamleta v původním překladu pro mého dědečka.

Jan: Třeba přijde letos.

 

Foto: TV Prima