Valašský král dechovky Bedřich Čuba spočine na Slavíně

Valašsko je prý pro umělce zemí zaslíbenou. Tomuto malému hornatému a kopcovitému království panuje valašský král Bolek Polívka I. nafurt a protože král je komediant, daří se tam především kultuře. Eliška Balzerová, Roman Vojtek, Hana Buštíková, Pavel Zedníček, Věra Galatíková, Jarmila Šuláková, Iveta Bartošová… To je jen několik populárních jmen rodáků z Valašska. A jednoznačně k nim patří i zpěvák, skladatel a muzikant Bedřich Čuba, kterému se říkalo Valašský král dechovky.

Bohužel, v případě Bedřicha Čuby můžeme už hovořit pouze v čase minulém. Od 12. listopadu 2006 totiž koncertuje v muzikantském nebi. V neděli 22. května 2011 jeho ostatky spočinou na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Svůj věčný sen tam sní největší velikáni Valašska jako například akademický malíř Karel Hofman nebo spisovatelka Marie Podešvová. Písně Bedřicha Čuby ovšem žijí dál a velmi často se zní i ve vysílání ostravského studia Českého rozhlasu. Zpívající skladatel a textař totiž natočil velké množství písní dechovkou počínaje před lidovky až po tanga a populární skladby.


Bedřich Čuba zůstal celý život věrný valašskému Rožnovu pod Radhoštěm i když koncertoval po celé republice. Nejvíc populátrní byl právě v rodním kraji a na severní Moravě. Spolupracoval i s dalšími valašskými umělci jako je i ve světe uznávaný skladatel meditativní hudby Roland Santé nebo zpěvačka Alenka Valová. Na svém kontě má desítky vítězství v rozhlasové hitparádě Českého rozhlasu Ostrava a asi dvacítku alb jako Písničky pro dobré lidičky, Bečvanské zvony, Zpívej rád, Největší hity, Kouzelné vánoce, To nejlepší, Písničky na přání 4, 5, Nejkrásnější tanga 1, 2, Slovenská tanga, Růže z lásky, Chlapci zpod Radhošťa, Rozmary lásky, Beskydy mé nebo mnohadiskový set To nejlepší… – Valašský král dechovky Bedřich Čuba, který před čtyřmi lety vydala Česká muzika a prodávala jej i přes teleshopping.


„V archivu našeho studia i na kazetách jeho manželky Daniely ještě zůstalo hodně Béďových krásných a nikdy nevydaných písníček. Přemýšlíme, že bychom je technicky vylepšili a vydali na cédéčku jako archivní rarity. Myslím, že by si to Béďa zasloužil a stejně tak i jeho věrní fanoušci,“ řekl nám Ladislav Poruba z rožnovského Studia Alias.

Foto: Tomáš Ovečka