Textař hitů Katapultu Vostárek si k 75. narozeninám nadělil knihu

Ladislav Vostárek, textař rockových kapel Katapult, Turbo a OK Band, manažer a právník, si nadělil knihu Jen jednou dostat šanci ke svým 75. narozeninám. Slaví je 29. dubna letošního roku. Ve své knize poodkrývá, jak to s bigbítem chodilo za minulého režimu. Jeho konkrétní a stručné vzpomínky doplňují pohledy do vlastního soukromí, stovka textů k písním pro tuzemské rockové kapely, okolnosti jejich vzniku a kresby Jiřího Slívy, Josefa Blechy a Petra Síse. Kniha je napsána v lehkém, optimistickém tónu a pro čtenáře je zajímavá i díky intimním pohledům do rockového zákulisí a do života umělců i mimo pódia.

Šanci, kterou Ladislav Vostárek od života dostal, rozhodně nepromarnil. Ani jako manažer a textař a ani jako právník. Od roku 1988 do současnosti se věnuje arbitrážím, právnímu poradenství a advokacii.

Od roku 1969 se Ladislav Vostárek zabýval sjednáváním vystoupení pro různé hudební skupiny a diskžokeje po celé republice. V roce 1972 se stal manažerem skupiny Shut Up Františka Ringo Čecha, manažerem show Hvězdy světových mikrofonů Angela Michajlova a Eduarda Hrubeše se skupinou Komety. Pracoval jako novinářský elév v kulturní rubrice Mladé fronty, kde vedl hudební anketu Sedmička. Během svého působení v hudebním vydavatelství Supraphon začal v polovině 70. let spolupracovat s Oldou Říhou na přípravě prvního koncertního programu skupiny Katapult. Jako neoficiální čtvrtý člen Katapultu se zasloužil díky svým manažerským schopnostem a nápaditým a neotřelým textům o to, že Katapult vyhrál v letech 1979 a 1980 dvakrát za sebou anketu Zlatý slavík. Autorsky se podílel na těch nejslavnějších skladbách této skupiny. Slavné hity Katapultu s texty Ladislava Vostárka  Až…, Půlnoční závodní dráha, Lesní manekýn, Hlupák váhá, Vojín XY hlásí příchod nebo Jen jednou dostat šanci výrazně formovaly českou rockovou scénu a staly se z nich skutečné rockové evergreeny.

Jen jednou dostat šanci – Katapult:

 www.youtube.com/watch?v=2A7VorfnaHM

Po rozchodu s Oldou Říhou založil Ladislav Vostárek v roce 1981 s Richardem Kybicem a Jiřím Vondráčkem poprockovou skupinu Turbo, kterou produkoval a řídil až do roku1988. V tomto období se autorsky podílel na všech skladbách kapely. Za všechny jmenujme písně Hráč, Chtěl jsem mít, Přestáváš snít, Krásným dívkám, Láska z pasáží a To bude pánové jízda. I v případě skupiny Turbo se Vostárek s vehemencí nehrajícího člena této formace výrazně podílel na všech aktivitách a úspěších skupiny. Patří k nim i dvakrát 2. místo v anketě Zlatý slavík (1987 a 1988).

Hráč – Turbo:

 www.youtube.com/watch?v=ovu4VKPSkK4

Ovlivněn úmrtím vůdčí osobnosti Turba, kytaristy, zpěváka a skladatele Richarda Kybice v roce 2003, začal Ladislav Vostárek s obnovenou skupinou opět spolupracovat a společně s Vladimírem Kočandrlem se autorsky podílel na vzniku alb Turba Byl to hráč, Original Live, Návrat králů a Noční dravci.

Ladislav Vostárek s Vladimírem Kočandrlem a se zpěvačkou Marcelou Březinovou stál v polovině 80. let u zrodu skupiny OK Band, která vnesla do tuzemské populární hudby prvky nové vlny, novoromantismuelektronické taneční hudby. Pod pseudonymem Vlasta Voko byl Vostárek výhradním autorem nebo spoluautorem řady úspěšných písní OK Bandu. V tomto případě zmiňme písně Žižkovská zeď, Božský klid, Už mi nevolej, Bydlím na závětrné straně továrního komína a UFO nad rybníkem.

Žižkovská zeď – OK Band:

 www.youtube.com/watch?v=v4KAFMnn0Rc

 

S Vladimírem Kočandrlem pak vytvořil Ladislav Vostárek v roce 1982 i recesní projekt Mýdlo, v rámci kterého nahrál a nazpíval velmi úspěšné skladby Po noční a Dieta. Ve videoklipech k oběma písním si Ladislav Vostárek i zahrál.

Po noční – Ladislav Vostárek:

 www.youtube.com/watch?v=jWzq-Aj3vCE

 

Kniha Jen jednou dostat šanci vychází ve spolupráci s Radiem Beat a nebude k dostání v distribučních sítích velkých nakladatelů a u knihkupců. Objednat knihu je možné jen na adrese: www.ladislavvostarek.cz

Foto: Archiv Ladislava Vostárka / Supraphon