Televize uctí památku zemřelého Miloše Formana

Včera, v pátek 13. dubna, ve věku 86 let zemřel náhle oscarový režisér Miloš Forman. TV Nova A Česká televize uctí jeho památku odvysíláním několika jeho filmů jako Lid versus Larry Flynt, Přelet nad kukaččím hnízdem nebo Vlasy.

cast_03

V souvislosti s úmrtím režiséra Miloše Formana zařazuje TV Nova mimořádně do vysílání cenami ověnčený film Lid versus Larry Flynt. Diváci jej uvidí v neděli 15. dubna ve 22 hodin na stanici Nova Cinema.

03

Životopisný film o vydavateli pornografických magazínů Larrym Flyntovi natočil Forman podle scénáře Scotta Alexandera a Larryho Karaszewskiho v roce 1996. Za snímek s Woody Harrelsonem v hlavní roli získal Forman řadu ocenění. Kromě dvou nominací na Oscara si v roce 1997 vysloužil Zlatého medvěda na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v Německu. V roce 1996 za něj režisér převzal také dva Zlaté glóby, a sice za nejlepší režii a nejlepší scénář a řadu dalších ocenění na několika filmových festivalech. Úspěšný film Miloše Formana v programové nabídce stanice Nova Cinema nahrazuje snímek Odplata.

01

Stejně jako TV Nova, tak i Česká televize mimořádně mění program. K uctění památky legendy české i světové kinematografie, režiséra a scenáristy Miloše Formana, uvede hned několik jeho snímků a portrétů. Dnes odpoledne se v dokumentu Miloslava Šmídmajera Co tě nezabije ohlédne za milníky v životě a kariéře režiséra. Večer bude na Jedničce České televize patřit oscarovému snímku Přelet nad kukaččím hnízdem. Art připomene od dnešních 20.20 hodin režiséra portrétem z cyklu Zlatá šedesátá. Zítra naváže kulturní stanice muzikálem Vlasy, uvedeném v původním – anglickém znění s titulky, a následně cyklistickým putováním režiséra po místech, která ovlivnila jeho život i tvorbu, nazvaném Drž se toho snu.

The People vs. Larry Flint_1

ČT1 – sobota 14. 4.

Co tě nezabije

15:45 h.

Ohlédnutí za milníky v životě a kariéře režiséra Miloše Formana v dokumentu Miloslava Šmídmajera.

Přelet nad kukaččím hnízdem

21:10 h.

Slavný snímek režiséra Miloše Formana, oceněný pěti Oscary. Jack Nicholson v roli muže, který se nechce za žádnou cenu vzdát rozhodování o svém životě. Americké drama (1975).

Dále hrají: L. Fletcherová, B. Dourif, W. Redfield a další.

ČT art – sobota 14. 4.

Zlatá šedesátá: Miloš Forman

20:20 h.

První tvůrčí úspěchy režiséra, který získal světový věhlas svým citlivým uměním zachycovat drobné životní hořkosti (2009).

Připravili J. Lukeš a M. Šulík

ČT art – neděle 15. 4.

Vlasy

20:20 h.

Slavný americký muzikál z Broadwaye ve filmovém ztvárnění Miloše Formana (1979).

Hrají: J. Savage, T. Williams, B. D’Angeloová, A. Goldenová, N. Ray a další

V anglickém znění s titulky

Drž se toho snu

22:15 h.

V roce 1990 podnikl filmový režisér Miloš Forman cyklistické putování po místech, která ovlivnila jeho život i tvorbu.

Režie Miloslav Šmídmajer

Foto: Česká televize, TV Nova