Sonam Tsering: Jsem asi jediný Tibeťan, který umí mluvit česky

Hostem moderátora Jana Krause vjeho televizní show byl Sonam Tsering, jeden z devíti Tibeťanů, kteří žijí v Česku a jenž zde pobývá už čtrnáct let. Od Jana Krause se dozvíme, že Sonam žil od dětství v tibetském klášteře v Indii, kde poznal českou ženu, a s ní se následně odstěhoval do Přerova. „V Přerově jsem byl zcela určitě prvním Tibeťanem, ale možná i v Česku,“ domnívá se s tím, že byl prý rozhodně prvním Tibeťanem, který u nás dostal trvalý pobyt.

_AKF_9641

A taky jsem asi jediný Tibeťan, který umí mluvit česky.“ Nyní žije v Praze a provozuje pop-up Café Tibet, kde nabízí tibetské speciality podle tradičních receptů. „Nemám stálé místo, ale se svou restaurací cestuju po různých akcích. Teď jsem kupříkladu ve Stromovce, potom budu na Letné u Stalina.“ Kontakt se svými příbuznými v Tibetu podle svých slov kvůli složité situaci moc nemá, spíše se svou rodinou žijící v Nepálu.

_AKF_9612

Když jsem byl malý, utekla naše rodina z Tibetu do Indie, kde dalajlama založil pro tibetské děti uprchlíků školu,“ vypráví muž, který byl takzvaně rozpoznaný a který strávil čtrnáct let v klášteře. „Život v klášteře je velice klidný, musíte se hodně učit a studovat. Ale chyběla mi zkušenost a nemožnost aplikovat do praxe to, co jsem se naučil,“ říká dále a vzpomíná také na to, jak byl hezky přijat rodiči své dívky, když přijel poprvé do Přerova. „Když jsem poprvé slyšel češtinu, zdálo se mi, že je to velmi tvrdý jazyk.“

_AKF_9628

Foto: TV Prima