Šok! Jiřina Švorcová byla po 20 letech oceněna!

Víc než dlouhé dvě dekády trvalo, než se mohlo jméno herečky Jiřiny Švorcové opět spojit s oceněním. Porota Klubu autorů literatury faktu (KALF) ocenila její biografii. Kniha Jiřina Švorcová osobně autorů Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila se podle členů této odborné poroty stala významným literáním dílem a právem jí tak byla udělena mezinárodní literární cena Egona Erwina Kische pro rok 2010.


Prestižní ocenění se předávalo v zámku Letohrad, který stojí ve stejnojmenném městě jemuž se říká město literatury faktu. Hlavní cenu dostal Stanislav Motl za svou knihu Svědek z cely smrti, pojednávající o soudnictví ve třetí říši. Mezi dalšími oceněnými byl i jindy přísně beletristický Ivan Klíma za své dílo pamětí Moje šílené století. V této prestižní společnosti se ocitla i knížka o Jiřině Švorcové, u které odborná porota ocenila (stějně jako u ostatních knih) její historický přínos. „Je mi líto, že se Jiřina Švorcová nedožila předávání této ceny. Když jsme se rozhodovali o ocenění díla, nevěděli jsme zda bude moci přijet, ale to nehraje roli. Důležité bylo ocenit knihu,“ řekl tajemník klubu Miroslav Kučera. Zároveň dodal, že klub neodradila ani možná kontroverze ocenění. „Byli jsme na to připraveni a i jsme počítali s tím, že by se mohl někdo ozvat. Na našem rozhodnutí by to ale nezměnilo. Nakonec se nikdo neozval a to je dobře, podtrhuje to správnost našeho rozhodnutí,“ dodal Kučera.


Kromě hlavních ceny a cen vedlejších byla udělena i řada čestných uznání za literární přínos. Tu obdržel například plzeňský kriminalista Tomáš Herajt, který již vydal několik knih o historii policie – na předávání cen přišel ve slavnostní policejní uniformě. Petr Fiala, starosta města Letohradu, které se již několik let pyšní přízviskem Město literatury faktu vydařenou akci komentoval slovy: „Obřadní síň při slavnostním aktu doslova praskala ve švech a přitom se nesla v milé a přátelské atmosféře. Koncentrace významných osobností naší literatury byla vskutku mimořádná,“ radoval se starosta šestitisícového města.


Prestižní Mezinárodní literární cena Egona Erwina Kische je autorům literatury faktu udělována již od roku 1992. V minulých letech ji získali například Václav Klaus, cestovatelé Zikmund a Hanzelka, astronom Jiří Grygar, publicista Josef Klíma, Luboš Xaver Veselý či Vojtěch Zamarovský.
Egon Erwin Kisch (29. dubna 1885, Praha – 31. března 1948, Praha) byl pražský německy píšící autor fejetonů, reportáží, povídek, divadelních her, románů a zakladatelská osobnost moderní literární reportáže 20. století jako samostatného literárního žánru. Velmi známý byl také svojí přezdívkou Zuřivý reportér (der rasende Reporter). Byla to právě jeho touha být u všeho, pokaždé »při tom«, a vše vyzkoušet, která mu tuto přezdívku přinesla.

Foto: Vojtěch Dvořák , nakladatelství XYZ