Skupina Lucie obsadí Českou televizi

„Rozhodli jsme se návrat hudební legendy připomenout prostřednictvím archivních pořadů, ale i nových premiér a připomeneme si tak, proč se skupina Lucie stala hudebním a kulturním fenoménem. Divákům nabídneme nejlepší záznamy koncertů skupiny, podíváme se i do historie aneb jaká byla Lucie před Lucií, neopomeneme ani fenomén videoklipů skupiny a samozřejmě odhalíme zákulisí příprav turné a vrcholem bude záznam megakoncertu. Projekt Lucie 2014 v České televizi obsahuje celkem 10 plánovaných pořadů připravených pro jarní a podzimní vysílání. Velmi si vážíme možnosti být u jedné z největších hudebních událostí tohoto roku a jsme rádi, že Česká televize je exkluzivním vysílatelem cyklu pořadů o dlouho očekávaném návratu české rockové legendy,“ uvedl Jan Potměšil, manažer dramaturgického centra zábavné, divadelní a hudební tvorby a pověřený kreativní producent projektu Lucie 2014 v České televizi (ČT).


„O výsadním postavení skupiny Lucie v historii české rockové a populární hudby není pochyb. V roce 2011, když už se zdálo, že všechno patří minulosti, si v přímém přenosu České televize odnesla cenu Anděl 2010 pro skupinu i album dvacetiletí a ještě to stvrdila absolutním vítězstvím v kategorii nejlepšího interpreta posledních dvou dekád. I když se říká, že v nejlepším se má přestat, troufám si tvrdit, že někdy je stejně dobré znovu začít. O Lucii to platí určitě. Je to kulturní, hudební a společenský fenomén, znají ji bez nadsázky všichni. Stopa, kterou zanechala v celé – a pravděpodobně ne jediné – generaci posluchačů, se neztrácí v nostalgickém vzpomínání nebo zapomnění, ale opět, s novou silou, nakračuje mezi své fanoušky. Česká televize a ČT art se po mnoho večerů promění v symbolické pódium, na kterém zprostředkuje historii i velkolepý návrat této legendární kapely. Jsme rádi, že můžeme být společně s našimi diváky u toho,“ říká Tomáš Motl, výkonný ředitel ČT art.

Artové jaro s Lucií
Lucie před Lucií
PREMIÉRA
15. 4. 2014, 21:15, ČT art

Dokumentární film v krátkých portrétech představuje jednotlivé členy skupiny Lucie a jejich cestu ke vzniku této legendární formace. Zajímavě koncipované medailony/portréty jednotlivých členů skupiny Lucie. V maximálně zhuštěné formě a s jistou dávkou vtipné nadsázky budou představeny životní osudy »čtyř mušketýrů« Davida Kollera, Roberta Kodyma, Michala Dvořáka a P. B. CH. Pořad chce odpovědět na všechny otázky spojené s životními osudy, hudební kariérou členů kapely před Lucií a dalšími hudebními a pracovními plány, koníčky i nečekanými osobními prožitky.
Scénář: Honza Dědek
Režie: Jan Mudra

Lucie Tour 90
22. 4. 2014, 21:15, ČT art

Film zachycuje atmosféru historicky prvního turné kapely Lucie. V listopadu 1989 se Lucie přidala ke stávkujícím umělcům a její skladba Už se nechcem nikdy vracet se stala neoficiální hymnou. V tomto období se však kapela také plně profesionalizovala a propadla hektickému životu: prakticky neustále byla na cestách nebo ve studiu. Téhož roku vyšla ve stotisícovém nákladu její první, eponymní deska.
Režie: David Ondříček

Lucie Live – Lucerna 92
29. 4. 2014, 21:15, ČT art

Turné In The Sky se neslo ve znamení blížícího se »prvního« rozpadu. „Prakticky po celou dobu jsme byli čtyři kohouti na jednom smetišti,“ hodnotil situaci zpětně Robert Kodym. Lucie se rozpadla. Hudebníci se rozhodli odehrát nasmlouvaná vystoupení; nakonec ještě přidali rozlučkovou show 28. 4. 1992 v Lucerně, jejíž záznam vyšel na dvojalbu Lucie Live.
Režie: Rudolf Vodrážka

Lucie – Slunečnice Live
6. 5. 2014, 21:15, ČT art

Záznam výpravného koncertního turné skupiny Lucie z produkce společnosti HBO. Spoluúčinkují: Lenka Dusilová, Marek Minárik a další.
Režie: Adam Rezek

Lucie
13. 5. 2014, 21:15, ČT art

Zajímavě pojatý záznam koncertu z televizního cyklu Chmelnice z roku 1995 z pražského Velkého sálu Lucerny. Pořad je prokládán anketami s diváky, krátkými rozhovory s muzikanty a hosty koncertu. Jako zvláštní host vystoupil kytarista a zpěvák Ivan Král.
Režie: Zdeněk Tyc

Lucie v opeře
20. 5. 2014, 21:15, ČT art

Záznam koncertu skupiny Lucie ve Státní opeře Praha v roce 2002. Spoluúčinkují: L. Dusilová, J. Svěcený, L. Malina, Bambini di Praga a další. Český národní symfonický orchestr řídí J. Chalupecký.
Režie: Adam Rezek

Lucie retrovideo
PREMIÉRA
27. 5. 2014, 21:15, ČT art

Pořad sestavený z deseti nejzajímavějších / nejlepších videoklipů skupiny Lucie, prokládaný výpověďmi mediálně známých režisérů (Filip Renč, Milan Šteindler, Vladimír Michálek, Petr Vachler, Tomáš Mašín) či hlavních protagonistů (Tereza Maxová, Tereza Voříšková, Tomáš Hanák atd).
Pořad se zaměřuje na klipy, ke kterým se váže nejvíce nejlepších historek či zajímavostí, případně na snímky, které zvítězily v anketách o nejlepší klip, nebo naopak vyvolaly určitou kontroverznost. Divák tak dostane jedinečnou příležitost dozvědět se maximum zajímavých informací ze zákulisí mnohdy dobrodružného natáčení a poznat i tváře těch, kteří většinou stojí pouze za kamerou.
Scénář: Honza Dědek
Režie: Michael Čech

Making of Megakoncert
PREMIÉRA
3. 6. 2014, 21:15, ČT art

Netradičně strukturovaný a snímaný dokument o přípravě a realizaci největšího koncertu v historii skupiny Lucie. Díky novým technologiím a kamerám přinese zajímavý pohled do zákulisí vznikající megashow, za scénu, která v dějinách české popmusic nemá obdoby.
Režie: Vít Bělohradský Tiskové materiály

Podzim s Lucií – připravované novinky
PREMIÉRA
Víš svý… Lucie!

Čtyři známí muzikanti, deset úspěšných alb, tisíce věrných posluchačů a dvacet osm let spolu i bez sebe. Nový dokumentární film mapující trnitou cestu k úspěchu, hudební a osobní vývoj členů skupiny Lucie. Příběhy fanoušků, dosud neznámé historické materiály, fámy a legendy uvedené na pravou míru. V hlavní roli neúprosný čas, nestárnoucí skladby, humor a nadsázka. Po premiéře v kinech bude dokument uveden na obrazovce České televize.
Režie: David Sís
PREMIÉRA

Megakoncert Lucie 2014
Záznam červnového koncertu snů znovuzrozené skupiny Lucie z pražské O2 arény. Více než padesátimetrová unikátní scéna, propracovaná zvuková, světelná a projekční show. O stálé oblibě hitů, které nestárnou, svědčí skutečnost, že Lucie vyprodala obří halu hned třikrát a to bez jakékoliv zjevné reklamy. Netradiční pojetí snímání s cílem dosažení nejvyšší kvality a atraktivnosti.
Projekce a pódiová režie: Tomáš Mašín Režie záznamu: David Sís
Edice ČT k Lucii připravuje:

Lucie – Černí andělé
Autor: Honza Dědek

Třicet let života skupiny Lucie a jejích členů v exkluzivním fotograficko – textovém zpracování – vše o nejslavnější tuzemské kapele!
V souvislosti s triumfálním comebackem kapely Lucie vyjde o skupině rozsáhlá biografie. Publikace, kterou sestavil zkušený hudební publicista Honza Dědek, přinese nejen podrobné profily všech členů skupiny, příběh kapely a kompletní diskografii, ale také dosud nezveřejněné historky, vzpomínky a fotografie. Fanoušci Lucie tak budou mít možnost dozvědět se nové informace o svých idolech, prohlédnout si archivní fotografie i dobové dokumenty. Luxusní publikace zmapuje na 352 stranách celou historii kapely Lucie. Od jejího vzniku přes rozkol a nynější comeback, od dětství jednotlivých členů až po současnost. Svými výpověďmi přispělo do knihy bezmála 150 lidí. Členové skupiny poprvé otevřeli své soukromé archivy. Kniha zachytí i horké aktuality a ohlasy na koncertní turné.
Vyjde v Edici České televize ve druhé polovině roku 2014.

Více informací k projektu Lucie 2014 v České televizi naleznete na www.ceskatelevize.cz/lucie, kde je vše o projektu Lucie 2014 v České televizi na jednom místě: přehled plánovaných pořadů, odvysílané dokumenty a koncerty ke zhlédnutí, reportáže z příprav megakoncertů, soutěže o vstupenky na koncerty a spoustu bonusových materiálů.

Foto: Česká televize