Sisa Sklovska: Felix Slováček je pokaždé dobře naladěný, vtipný a zábavný

Muzikant a dirigent Felix Slováček oslaví ve čtvrtek 23. května 70. narozeniny. Den před tím je oslaví se spoustou svých pěveckých kolegů velkolepým koncertem pod názvem Felix 70 v pražské Lucerně. Na koncertě, který se uskuteční 22. května 2013 v legendárním velkém sále pražské Lucerny mimo jiných zazpívají například Karel Gott, Hana Zagorová, Petra Janů, Eva Pilarová, Josef Laufer, Ilona Csáková, Jitka Zelenková, nebo Monika Absolonová. A právě zpěvačce Sise Sklovské jsme položili několik otázek na téma Felix Slováček.

Co se vám vybaví jako první, když slyšíte jméno Felix Slováček?
Smějící se obličej líbající soprán saxofon a nebo klarinet.

Vzpomenete si na vaše první setkání s ním?
Pamatuji jsi to, jako by to bylo včera. Poprvé jsem se setkali roce 1997, kdy jsem dostala nabídku od tehdejšího šéfa Paláce Žofín pana Nekoly udělat koncert Sisa ve světě muzikálu. Věděla jsem, že na tomto koncertě bude nevyhnutný doprovod Big Bandu. A v té chvíli mě napadla myšlenka, oslovit Felixe s jeho big bandem. Když souhlasil, byla jsem nadšená. A právě na tomto koncertu se začalo psát naše profesionální i lidské přátelství.

Felix je muzikant, skladatel i dirigent – co z toho mu jde podle vás nejlépe?
Všechno a nejvíc, když »komunikuje« se svými hudebními nástroji.

Jaký je podle vás Felix jako člověk?
Pokaždé dobře naladěný, vtipný a zábavný, přímý a otevřený a za každé situace velmi příjemný společník.

Jak se vám s ním spolupracovalo?
Mně osobně se s ním pořád spolupracuje výborně. Naše muzikantské duše na jevišti pokaždé splynou do skvělé souhry, což je to nejdůležitější.

Proč jste se rozhodla vystoupit na benefičním koncertu k jeho 70. narozeninám?
Vážím si ho.

A co mu k sedmdesátce popřejete?
Aby si navždy zachoval svůj humor a optimismus. To jsou vlastnosti, které ho dělají věčně mladým.

Kdo je Sisa Sklovska?
Česko-slovenská pěvkyně s jedinečným vokálním projevem a unikátními dispozicemi, danými schopností střídat různé polohy hlasových rejstříků, což jí umožňuje interpretaci mnoha hudebních žánrů. Narodila se v Žilině, po studiích na gymnáziu a žilinské konzervatoři nastupuje na Vysokou školu muzických umění v Bratislavě, kde studuje operní zpěv. Působí jako sólistka Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě a v průběhu pětiletého angažmá, vytváří celou řadu mezzosopránových rolí (hlavní roli Dulcinne v opeře Don Quichotte Julese Masseneta, císařovnu Ottavianu v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey – L´incornazzione di poppea aj.). Účinkovala v mnoha původních domácích i světových muzikálech. (Hlavní role: Jozef a jeho zázračný čarovný plášť, Krysař, Hamlet, Pokrevní bratři, Tři Mušketýři, Kladivo na čarodějnice, Naháči, Mata Hari aj.) Během své kariéry spolupracuje s mnoha významnými orchestry na Slovensku, v Čechách i zahraničí (Symfonický orchestr Slovenské filharmonie, Symfonický orchestr opery SND, Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, Ústřední hudba Armády České republiky, European Janacek Symphonic Orchestra, Orchestr Paláce Žofín Praha, Symfonický orchestr Karlovy Vary, Capistrano Valley Symphony, California USA, Pasadena POPs Orchestra, California USA aj.) a vynikajícím způsobem propagovala a propaguje kulturu obou zemí i státy samotné svými koncertními vystoupeními např. USA, Egypt, Viet-Nam, Argentina, Belgie, Dánsko, Finsko, Švédsko, Rusko, Čína a mnoho jiných. Profesionální umělecká průprava Sisy Sklovské zahrnovala vedle zpěvu také studium herectví, dramatu a klasického, výrazového a dalších druhů tance. Tato umělecká všestrannost, vysoká profesionalita, ale i atraktivní vzhled a lidská i umělecká vyzrálost ji předurčují pro ztvárňování obtížných rolí, kde se může umělecky plně vyhranit a posunout hranice průměru, stereotypu i umělého (mrtvého) »akademizmu«. V současnosti nastudovala hlavní roli špionky v původním slovenském muzikálů Mata Hari na půdě Divadla Nová scéna v Bratislavě. Pěvkyně dosud vydala čtyři sólová alba: Sisa, Viem, čo chcem, Kouzlem spoutaná, výběrovou kompilaci pro hudební trh v USA, vánoční album Piesne vianočné a aktuálně je na trhu také výběrová kompilace Pop Collection 2000-2010 doplněná novými nahrávkami jako například Láska, Cuore Fuoco…

Více na: www.sisasklovska.com

Felix 70 – 22. května 2013, pražská Lucerna
Všichni účinkující vystupují za symbolickou jednu korunu. Na koncertě zazní největší hity sólových interpretů, ale i premiérová dueta v exkluzivních aranžích vytvořených pouze pro tento Galavečer. Celý program bude doprovázet sedmnáctičlenný Big band Felixe Slováčka. Každý z hvězdných hostů připojí ke svému vystoupení i osobní gratulaci. Tento koncert je koncipován i díky sociálnímu cítění Felixe Slováčka a jeho hostů zároveň jako benefiční, neboť 70 korun z každé prodané vstupenky bude v den tohoto koncertu předán nadačnímu fondu Dar sluchu – podpora center kochleárních implantací v ČR a individuální podpora neslyšících dětí, dospělých i seniorů s kochleárním implantátem. Vstupenky v rozmezí 290,- Kč až 1490,- Kč už je možné zakoupit v obvyklých předprodejích. Tento narozeninově – benefiční koncert bude natáčet Česká televize a bude odvysílán do půlky června letošního roku.

Foto: www.martinproduction.eu