Simona Babčáková: Pracuji s iluzemi, jak se dá, a říkám, že jsem v křehké inventuře

Herečka Simona Babčáková přijala pozvání do Show Jana Krause a na jeho úvodní otázku, jak se jí daří, odpovídá: „Pracuji s iluzemi, jak se dá, a říkám, že jsem v křehké inventuře.“ A k tomuto takřka básnickému obratu dodává, že si na výběru slov, která používá, dává hodně záležet.

„Mám ráda slova. Ráda si s nimi hraju a věřím v jejich moc a význam. Ale také věřím ve vaši inteligenci a inteligenci diváků, že mi budete rozumět,“ poznamenává s širokým významným úsměvem herečka, o níž se Jan Kraus domnívá, že právě prožívá období své největší umělecké aktivity. „Já nemám pocit, že jsem v tvůrčím kvasu,“ odmítavě vrtí hlavou. „Mám pár představení v divadle, jinak momentálně nic nechystám, netočím. Spíš realizuju nový směr, kterým bych ráda rozšířila své portfolio činností.“ Které je mimochodem velice široké a které podle jejích slov vznikalo postupně.

„Za poslední dva roky mi spousta věcí, která mě krmila, krmila moji duši radostí, přestala dávat smysl. Už to prostě není ono,“ vysvětluje Simona, proč u ní došlo ke změně a proč začala dělat nové věci, jako například přednášky na téma vědomí, pravidla komunikace, trauma, univerzum či jak vytvářet vlastní život podle svých představ. „Mám ambici, aby přednáška trvala hodinu a půl, ale ještě jsem to nedostala pod dvě a čtvrt,“ popisuje s tím, že obsah vychází ze třiceti let jejích vlastních zkušenosti, mapování a studia problematiky. „Já jdu vlastně jenom po tom. Vytvořila jsem si iluzi, že když budu vědět, tak se neztratím, a že vždycky všechno dobře dopadne, protože budu vědět. Ale protože se svět mění – a teď se mění jako hodně divoce –, tak potřebuju vědět moc, abych byla připravená na všechny situace. Takže jsem šla po tom poznání, četla knížky, poslouchala přednášky, chodila na semináře, absolvovala sebezkušenostní praktický výcvik principů života, abych si poskládala tu mapu světa a uměla si vždycky poradit. A teď v té inventuře, ve které jsem, jsem zjistila, že ty změny jsou tak rychlé a ty situace tak nepředpokládatelné, že nelze mít žádnou záruku, že by se člověk mohl připravit. Takže jsem v takové křehké nejistotě.“

Ze všech svých témat pak za nejnosnější považuje komunikaci. „Nejvíc se soustředím na komunikaci, protože jsem to vyhodnotila jako nejpraktičtější, a protože principy komunikace platí pro každého,“ dodává rodačka ze Šumperku.

 

Foto: TV Prima