Richard Pachman psal knihu na útesu v Řecku

Skladatel a zpěvák Richard Pachman, který vydal sedmadvacet alb, se kromě koncertování věnuje v poslední době především psaní. Jeho první dvě knihy – Jak chutná bolest, Jak chutná život – byly autobiografické a obě z různých úhlů zpracovávaly Pachmanovy životní zkušenosti po úrazu v roce 2000. V letošním roce mu vyšel jeho první historický román Útes, pojednávající o životní cestě a mořeplavbách francouzského šlechtice Filipa de Navarre. Svou letošní dovolenou na řeckém ostrově Rhodos věnoval psaní volného pokračování tohoto románu.


„Kniha se bude jmenovat ÚTES II. – odpuštění. Když jsem v dubnu těsně před vydáním románu nahlédl na poslední stránky, naskočilo mi v hlavě pokračování příběhů některých hlavních hrdinů. I když jsem při psaní »jedničky« neplánoval pokračování, tak v den vydání jsem už začal psát »dvojku«. Reakce čtenářů mě v psaní velmi povzbuzují. I když někteří z nich budou jistě překvapeni, že román pokračuje, i když jeho první díl končí smutně a dosti dějově uzavřeně. V mých knihách mi jde především o překvapující momenty v ději a o atmosféru. Tu nejlépe čerpám u moře. A protože se i druhý díl Útesu bude z velké části odehrávat na korábech plavících se do vzdálených zemí, rozhodl jsem se letošní dovolenou prožít v malé rybářské vesničce na řeckém ostrově Rhodos. Moře před vesnicí z obou stran obepínají krásné vysoké útesy, takže se mi při poheldu na ně a do blankytného moře psalo opravdu dobře,“ řekl nám Richard Pachman.


Vydání románu je plánováno na jaro 2012. Richard Pachman se po několika vystoupeních v České Republice chystá na svůj 107. koncert na Křižíkově fontáně v sobotu 24. září ve 20 hodin. „Je to vždy nádhera mít možnost vytvořit tradici koncertů na nějakém neobyčejném místě. Mě se to díky laskavosti agentury Orfeus a především pana Janíčka podařilo na pro mne nejnádhernějsím místě, kde jsem kdy za dvacet let své hudební kariéry hrál, na pražské Křižíkově fontáně. Kombinace vodotrysků, světel a hudby je prostě nádherná. Letos je to sedmnáct let od mého prvního vystoupení na fontáně,“ vzpomíná Pachman.
Bezprostředně po tomto vystoupení odlétá Richard Pachman na turné po Belgii a Holandsku, některá vystoupení budou sólová a některá se uskuteční spolu s Francoisem Glorieuxem. „Skladatel, klavírista a dirigent Francois Glorieus pořádá turné k 55. výročí své kariéry pod názvem Glorieux and Friends. Mám tu čest na koncertech mimo jiné zpívat i píseň Still Hoping for Peace, kterou napsal původně Glorieux svému kolegovi a příteli Michealu Jacksonovi. Ten ji plánoval natočit, ale k tomu již nedošlo. Já jsem na památku Michaela Jacksona píseň otextoval a nazpíval na album pana Glorieuxe In Memoriam Michael Jaskson. Svého pobytu a volných dní mezi koncerty v Belgii a Holandsku využiji k prezentaci dvou výstav mých olejomaleb, které po České republice a Slovensku porpvé vystavuji i v dalších zemích. Mám z toho opravdu radost! Po návratu mě čeká velká výstava v Praze v Briku a po ní se chystám na adventní turné po České republice. Letos v některých městech představím své letošní multimediální představení Útes, v některých tradiční adventní koncert s mými stálými kolegy. Od 27. listopadu do Vánoc navštívíme Zruč nad Sázavou, Plzeň, Mladou Boleslav, Jičín, Pardubice, Olomouc, Prostějov, Ústí nad Orlicí, Kutnou Horu a Říčany. Turné bude vrcholit tradičním koncertem v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze, který pravidelně pořádáme jako benefiční představení pro Dětský domov ve Strančicích a na kterém letos jako mí hosté vystoupí Kamila Moučková, Dita Hořínková, Vladimír Kirikov a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra,“ dodal neuvěřitelně pracovitý Richard Pachman.

Více informací o Richardu Pachmanovi, jeho vystoupeních a nosičích naleznete zde: www.pachman.cz, www.facebook.com/richardpachman a videoklipy z představení Útes i klip s Kamilou Moučkovou Modlitba ve stáří na: www.youtube.com/richardpachman.

Foto: www.pachman.cz