Priscilla Presley o Elvisovi: Učil mně všechno i jak milovat. A já to všechno dělala tak, jak si přál

Za svého dvaačtyřicet let trvajícího života byl Elvis Presley nejblíže naší republice v letech 1958–1960 během vojenské základní služby v někdejším západním Německu. Jako seržant sloužil v hessenském Friedbergu. Byl tenkrát nejskromnějším vojínem v dějinách americké armády. Ze dne na den kvůli službě vlasti spadl ze 125 tisíc dolarů měsíčně na pouhých osmdesát. Od Prahy ho dělilo pouhých 539 kilometrů, tedy nějakých pět hodin jízdy autem. Zatímco Presleyho tenorbaryton a modré oči obletěly svět, sám zpěvák ani v následujících letech nevytáhl z Ameriky ani paty. Když mu za jediný koncert v londýnském Wembley nabízeli 100.000 dolarů, řekl jeho manažer Tom Parker: „Mně a mému štábu by to stačilo, ale co můj ubohý chlapec?“

04 (photo JVS Group) 4

Co stálo za tím, že s výjimkou pěti koncertů ve třech kanadských městech v roce 1957 a improvizovaného minikoncertu v pařížské Lidu 3. června roku 1959, Elvis nikdy mimo svou vlast nekoncertoval? Podle některých zdrojů trpěl Presley už před nástupem vojenské služby averzí k létání poté, co při letu na nahrávání v Nashvillu v dubnu 1956 došlo k nouzovému přistání. Podle jiných měl jeho manažer, v Holandsku narozený Tom Parker, nějaké nedořešené hříchy u evropského Interpolu a byl tudíž na starém kontinentě nežádoucí osobou. Mimochodem, než si Parker organizátorskou prací pro nejrůznější americké zpěváky získal čestný titul plukovníka a stal se Elvisovým manažerem, pořádně se zapotil. Na čas se dokonce živil i estrádním číslem Tančící kuřata. Pouštěl jim hudbu, ale hlavně je přitom při tom vysypal na rozpálený plech tak, aby to přihlížející ani koutkem oka nezahlédli.

02 (photo JVS Group) 2

Během vojenské služby v někdejším Západním Německu se Elvis Presley na samém sklonku 50. let na party ve svém domě v Bad Nauheimu zamiloval do nádherné čtrnáctileté, jen metr šedesát tři centimetrů vysoké, modrooké dívky Priscilly Beaulieu. Její adoptivní otec tam sloužil jako kapitán. Jednou vešla Priscilla do místnosti v námořnických šatech s bílým límečkem a Elvis v úžasu vyskočil ze židle se slovy: „Kde ses celý můj život schovávala?“

01 (photo JVS Group) 1

Elvise fascinovala Priscillina čistota. Po čase se přátelům svěřil, že ji má rád, nikdy by jí neublížil a že jejich vztah je čistě platonický. Po návratu z vojny domů Priscille v jednom kuse telefonoval, což mu samozřejmě nebránilo v tom, aby pletl hlavu hollywoodským hvězdičkám. Po dvou letech se Elvisovi podařilo přemluvit dívčiny rodiče, aby jí dovolili žít s jeho babičkou a s otcem v jeho třiadvacetipokojové vile Graceland v americkém Memphisu. Priscilla ve svém životopise po mnoha letech přiznala: „Učil mně všechno: jak se oblékat, jak chodit, jak se líčit a česat, jak se chovat, a taky jak milovat. A já to všechno dělala tak, jak si přál.“ Vzali se 1. května 1967 v Las Vegas a rok později se jim narodila dcera Lisa Marie.

03 (photo JVS Group) 3

Elvis dceru zbožňoval a svou lásku k ní projevoval přehnanými dary. K druhým narozeninám od něj dostala např. diamantový prsten a norkový kožich. Zato ale pozapomínal na manželku Priscillu. Byla v tom natáčení filmů, koncertní turné i nespočet milostných avantýr. Traduje se, že od narození dcery se Elvis odmítal s Priscillou i milovat. Tvrdil, že mu není příjemné se intimně stýkat se ženou, která porodila dítě. Přesto očekával, že jeho žena na něho bude oddaně čekat za branami Gracelandu, a dokonce jí zakázal i zajímavé filmové nabídky, protože sám dobře věděl, jak to v Hollywoodu chodí. Aby se Priscilla doma zabavila, doporučil jí Elvis, aby se začala učit karate. A to neměl dělat! Priscilla ho vzala za slovo a během cvičení se zamilovala do svého učitele Mika Stona. Priscilla se s Elvisem rozvedla v roce 1972 a až po jeho smrti vyšlo najevo, že si zůstali blízcí i po jeho skonu. Dnes dvaasedmdesátiletá a čtyřnásobná babička Priscilla neměla po rozvodu s Elvisem nouzi o přízeň zajímavých a bohatých mužů. Jejími milenci byli například herec Richard Gere nebo zpěvák Julio Iglesias. Dvaadvacet let žila s americkým podnikatelem Marcem Garibaldim, se kterým má třicetiletého syna Navarona.

06 (photo JVS Group) 6

Těžko lze uvěřit tomu, že se z naivní Priscilly, která podle svých vlastních slov do 29 let nikdy nepodepsala jediný šek, stala úspěšná herečka a především velmi podnikavá byznysmenka, která se nebývalou měrou zasloužila o to, že Elvis Presley i čtyřicet let po své smrti patří mezi nejvíce výdělečné světové umělce. Takřka všechno, nač sáhla, dokázala proměnit ve zlato. V roce 1982 se zasloužila o to, že Elvisovo někdejší sídlo Graceland bylo otevřeno veřejnosti a stalo se z něj něco mezi muzeem a zábavním parkem. Návštěva Gracelandu je součástí jedné z pěti nejžádanějších turistických tras po USA a Graceland sám bývá označován za druhý nejslavnější obytný americký dům. Hned po Bílém domě.

05 (photo JVS Group) 5

Před devíti lety nechala Priscilla do slavných Elvisových vánočních písní vezpívat slavné americké popové a country zpěvačky a vzniklo album Duety. V roce 2010 vyšlo zase album Víva Elvis, na kterém fanoušci měli možnost slyšet původní Elvisův zpěv zasazený do širokého spektra nových hudebních aranžmá. Tento nový zvuk ukázal Elvisovu všestrannost a schopnost mistrovsky zvládnout všechny hudební žánry. Všechny písně z alba zazněly ve stejnojmenné velké podívané v Las Vegas, kdy Priscilla osobně dohlížela na vznik představení, choreografie a dech beroucí taneční kreace uznávaného Cirque du Soleil. A Priscilla pochopitelně stojí za třemi úspěšnými alby, na kterých nechala v letech 2015–2017 nahrát k Elvisově hlasu britský The Royal Philharmonic Orchestra.

Nikoho tedy nepřekvapí, že Priscilla stojí i za unikátním projektem Elvis – Live on Screen, díky kterému ožijí v Praze po USA, Velké Británii a Německu slavné písně krále rokenrolu. Konkrétně už 8. června roku 2018 v pražské 02 Areně. Písně Elvise Presleyho na koncertě v Praze doprovodí Český národní symfonický orchestr, což celému programu dodá velikou sílu. Fanoušci uvidí Elvise na velkoplošné LCD obrazovce, ze které jim bude zpívat na originálních záběrech včetně nově zremasterovaných zvukových záznamů. Spojení jeho nádherného hlasu s živým orchestrem a vokály vytvoří velkolepou show jednoho z nejslavnějších zpěváků všech dob, který se tímto vrací na světová pódia. Priscilla Presley pak osobně pak během koncertu odvypráví mnoho příběhů spojených s Elvisem. Navíc zapojí i samotné diváky do vzpomínek na svého někdejšího manžela, který v Evropě nikdy nevystupoval….

Podívejte se na video o připravované show zde:

https://youtu.be/Iz7FMWoTFRQ

Foto: JVS Group