Poslechněte si Miroslava Palečka jak zpívá Ježkárny

Legendární písně Jiřího Voskovce + Jana Wericha + Jaroslava Ježka vychází v písničkářské podobě v podání Miroslava Palečka s názvem Ježkárny! Patnáct let nosil v hlavě Miroslav Paleček nápad natočit písničky Osvobozeného divadla. Jeho láska k těmto dnes již „zlidovělým“ písním se mapuje od roku 1954, kdy je objevil poprvé ve zpěvníčku staršího bratra Václava… Byl to tenkrát pro mě šok, něco jako blesk z čistého nebe, a okamžitě jsem propadl kouzlu jejich neotřelých slov, humoru, melodické rozkošatosti a hravosti… komentuje Miroslav Paleček seznámení se s písničkami trojice Ježek & Voskovec & Werich.


Přípravu alba Ježkáren promýšlel Miroslav Paleček dlouho: Zatímco jiní šli cestou velkého zvuku, velkého hlasu a velkých aranžmá, já hledal cestu prostší a šel rovnou za písničkou. Skromné výrazové prostředky + silné sdělení = návrat k jednoduchosti. Stejně jako při živém hraní zůstává stěžejní kytara i hlas a naštěstí mi víc než vydatnou podporu ve všech směrech a ve všech nahrávkách dodal kamarád, všestranný, citlivý muzikant plný nápadů, supervisor, občas i nutný dráb, ale hlavně mistr všech strunných nástrojů – Pavel Fořt. Kromě Pavla Fořta (akustická kytara, elektrická kytara a baskytara), zde učinkují: Štěpán Kojan (akordeon), Petr Dopita (pila) a Karel Fořt (akustická baskytara a bezpražcová baskytara).


Album Ježkárny obsahuje 15 písní ze všech stěženích her Osvobozeného divadla: Osel a stín, Těžká Barbora, Caesar, Rub a líc, Balada z hadrů, Kat a blázen, Ostrov dynamit…
„Snažil jsem se přístupem, zpracováním a interpretací zachovat písničkám jejich pel, hravost i přirozenost a představit je tak v současnější písničkářské podobě,“ vyznává se Miroslav Paleček k tomuto albu. CD Miroslava Palečka Ježkárny vychází ve vydavatelství Supraphon 27. února 2015.

Poslechněte si písničku Civilizace zde:

Miroslav Paleček – Ježkárny
tracklist:

1. Civilizace
ze hry Osel a stín

2. David a Goliáš
ze hry Těžká Barbora

3. Ezop a brabenec
ze hry Caesar

4. Klobouk ve křoví
ze hry Osel a stín

5. Prabába mé prabáby
ze hry Rub a líc

6. Svět naruby
ze hry Balada z hadrů

7. V domě straší duch
ze hry Caesar

8. Stonožka
Z filmu Svět patří nám

9. Tragédie vodníkova
ze hry Těžká Barbora

10. Strejček hlad
ze hry Rub a líc

11. Šaty dělaj´ člověka
ze hry Kat a blázen

12. Svítá
ze hry Kat a blázen

13. Tmavomodrý svět
ze hry Ostrov Dynamit

14. Nebe na zemi
ze hry Nebe na zemi

15. Život je jen náhoda
ze hry Svět za mřížemi

Podívejte se na video z natáčení zde:

Hudba Jaroslav Ježek, slova Jiří Voskovec a Jan Werich
Miroslav Paleček – zpěv, akustická kytara, troubení koutkem úst, perkuse
Pavel Fořt – akustická kytara, elektrická kytara, baskytara
Karel Fořt – akustická baskytara, bezpražcová baskytara
Štěpán Kojan – akordeon, Petr Dopita – pila

Poslechněte si písničku V domě straší duch zde:

Foto: Supraphon