Poslechněte si, jak jazzuje Michal David

Michal David s baskytaristou Pavlem J. Rybou a skupinou The Fish Men pořídil záznam společného koncertu na CD a DVD nazvané Live in Circus. Originální prostředí Busch Roland Circus vytvořilo kulisy pro vánoční koncert deseti excelentních jazzových hráčů. Strhující nahrávka představuje osm skladeb plných energie a improvizace.

Kdosi řekl, že jazz je nejsvobodnější hudba na světě a každý z muzikantů to dokazuje během půldruhé hodiny trvající koncertní show. „Vždycky jsem chtěl hrát s velkou kapelou, jakou měl například Jaco Pastorius v jeho projektu World of Mouth,“ říká k tomu Pavel J. Ryba, který je autorsky podepsán pod většinou kompozicí. Zvukový a obrazový záznam ve špičkové kvalitě vychází na DVD a CD, přičemž se již dočkal výborné recenze od americké hudební kritičky Pauly Edelstein.


Pavel J. Ryba k novému albu říká: „Tímto vším si plním své sny. Hrál jsem a hraji s top světovými hudebníky v česku i po světě. Pro tento koncert se mi podařilo sestavit výjimečný band o deseti špičkových hudebnících, kde speciálním hostem na klávesy je Michal David. Jsem si jistý, že se nám podařil skvělý projekt. Hrát v prostorách cirkusu pod plachtou jednoho z největších německých cirkusů a v zádech mít takový úžasný band! Byl to pro mě velký zážitek! Výborný výkon hudebníků, nově klávesy a trubka, skvělý zvuk a krásné prostředí. Tato nahrávka je nejen z mého pohledu nejlepší, jakou jsem kdy udělal a je vrcholem tohoto projektu. Vše se podařilo a jsem šťastný.“


Hlavním překvapením je samozřejmě účast Michala Davida. Většina fanoušků české popové stálice málo tuší, že jeden z našich nejúspěšnějších hitmakerů má jazzové kořeny. Michal David založil jako student pražské konzervatoře jazzovou skupinu Čtyři. V roce 1976 získal na Pražských jazzových dnech dokonce titul hudebník roku. V roce 2009 se rozhodl pro hudební návrat a začal jako host vystupovat s Pavlem J. Rybou & The Fish Men v jazzových klubech. „Byl jsem se podívat na festivalu v Montreaux a znovu mě nadchnul jazz a funky. Když děláte třicet let pop, chcete si vyzkoušet zas něco jiného. Chci si prostě udělat radost,“ komentuje to interpret.


Když ve vyprodané O2 aréně zpěvák pořádal megakoncert ke svým padesátinám, odehrál zde s jazzmany vlastní skladbu Take Six. Michal David v sestavě vystupuje především jako excelentní klávesista a zpívá výhradně »scatem« tj. improvizovaným vokálem bez textu. S jakou radostí si vychutnává svobodnou hudební improvizaci s ostatními muzikanty na pódiu, se můžete přesvědčit na titulu Live in Circus, který vychází jako DVD+CD u vydavatelství Popron Music.


Kompletní sestava The Fish Men: Pavel J. Ryba, Michal David, Petr Valášek, Milan Krajíc, Tomáš Křemenák, Pavel Herzog, Oleksandr Krasyun, Mikoláš Nop, Jiří Kollman, Fredy Bittner.

Poslechněte si ukázku z alba Live in Circus s Michalem Davidem:

 

[audio:023-david01.mp3]

Foto: Popron Music