Pojďte s Ondřejem Suchým navštívit svět cirkusů a klaunů

Spisovatel Ondřej Suchý – známý ze zábavných pořadů Dvojky Českého rozhlasu (Nostalgické muzeum OS a Bazárek pro pamětníky) píše obvykle knižní biografie českých herců a komiků. Může být proto pro leckoho překvapivé, jestliže tentokrát přichází se seriálem o některých našich i zahraničních cirkusech a cirkusových klaunech, s názvem Jak jsem potkal cirkus. Suchý si ve svém vzpomínání nehraje na znalce historie cirkusového umění; jak sám říká, stal se v průběhu let, kdy cirkus »potkával«, pouze jakýmsi zvídavým »kolemjdoucím«, kterého šťastné náhody zavedly občas i do cirkusového zákulisí, kde později potkal i své budoucí přátele.

foto Dagmar Hajkova01

Ve třinácti dílech pozoruhodného seriálu, se posluchači budou seznamovat například s perličkami z dávné historie cirkusů. Uslyší vzácné nahrávky z rozhlasového archivu se světově proslulým klaunem Grockem či arménským klaunem a mimem Leonidem Jengibarovem a také přímo autorovy rozhovory s lidmi nejen »od cirkusu« (jako byl například švýcarský klaun Dimitri, anebo jakým je český cirkusový principál Jaromír Joo), ale i se známými osobnostmi jiných profesí, včetně svého bratra Jiřího Suchého. S ním také natočil do seriálu při jedné veřejné rozhlasové nahrávce v šemanovickém společenském minicentru Nostalgická myš, hned několik zajímavých příspěvků.

J a O 1-foto Jan Vrba

Na svá setkání s cirkusy budou dále vzpomínat i například scénárista Gustav Oplustil, Jan Werich, Miroslav Horníček, PhDr. Hanuš Jordan z divadelního oddělení Národního muzea, brněnský cirkusový historik Antonín Hančl, zpěvák Michal David a řada dalších. Herečka Tereza Pokorná vysvětlí, co může a nemůže předvádět ženský klaun, aby rozesmál publikum – v německém filmu z cirkusového prostředí, Hloupá Augustina, který režíroval její tehdejší manžel Juraj Herz, hrála hlavní ženskou roli (viz. foto) a už předtím sehrála hlavní ženskou komediální postavu v úspěšném a v zahraničí oceněném televizním seriálu Gagman, natočeném podle scénáře představitele hlavní role, klauna a mima Borise Hybnera.

Tereza Herz Pokorná jako hloupá Augustina - foto archiv T.Pokorné

V seriálu zazní písničky o cirkusech a klaunech, které budou zpívat Jan Vodňanský s Petrem Skoumalem, Jitka Molavcová, Bolek Polívka, Hana Hegerová, Rudolf Cortés, Karel Gott, Jitka Zelenková, Ivan Mládek, Pavel Mang, bratři Suchých, Kapitán Kid a řada dalších interpretů, včetně těch nejslavnějších zahraničních, jako byli Charles Chaplin anebo ruští klauni Oleg Popov či Jurij Nikulin. Nakonec zbývá dodat, že se v seriálu budou jako interpreti některých textů promlouvat také Jiří Lábus a Libor Vacek, a z archivu František Filipovský, Rudolf Pellar, Spejbl a Hurvínek Josefa Skupy, Jiří Štuchal, Miloslav Šimek, Jiří Grossmann, klaun Ferdinand Jiří Vršťala a další známí herci.

foto Dagmar Hajkova02

Seriál Ondřeje Suchého Jak jsem potkal cirkus, jehož redaktorkou a režisérkou je Markéta Košťáková, začíná Český rozhlas Dvojka vysílat od této neděle, 2. července, vždy v 10:30 hodin týden co týden až do druhé poloviny září.

CIRKUS

Foto: Dagmar Hájková, Jan Vrba a archiv Terezy Pokorné