Podívejte se na nový klip Martina Maxy Píseň padlých

U vchodu do objektu vojenská eskorta v plné polní, uvnitř samá uniforma a medaile kam oko dohlédne… Hosté z řad civilního obyvatelstva si rozhodně nemohli stěžovat, že by se na křtu videoklipu Martina Maxy necítili bezpečně. A Vendula Svobodová, která využila hlídku dokonce i ke střežení svého nesprávně zaparkovaného auta, prožívala mezi uniformami tak trochu deja-vu, jelikož pochází z vojenské rodiny. „Otec byl voják, takže uniformy nevidím poprvé. Možná proto si mě sem pozvali…“ řekla Vendula, která sama už léta vede nadaci Kapka naděje a nabídku stát se kmotrou videoklipu připomínajícího příběhy válečných hrdinů přijala bez váhání. Druhým kmotrem byl herec Václav Vydra.


Martin Maxa svým vzhledem mezi vojáky dokonale zapadl. Jaký je ale jeho osobní vztah k armádě? „My civilisté si neuvědomujeme roli armády, dokud nepoznáme válečný konflikt. Já sám jsem pacifista, nemám rád zbraně ani násilí a nenechávám se k němu vyprovokovat. Samozřejmě, že jsem se párkrát v životě porval, ale to jen v případech, kdy nebylo ze situace jiné východisko, to znamená, že jsem musel bránit buď sebe nebo někoho jiného,“ přiznal Maxa, kterého můžeme vídat i v roli moderátora pořadu Prominenti TV Barrandov.

Hrdinové »na place«
Píseň padlých vyšla v říjnu roku 2012 na šestém autorském albu Martina Maxy s názvem Sám sebou. „K napsání té písničky mě inspiroval příběh českého vojáka zraněného na zahraniční misi, který jsem zachytil v médiích. Dílem náhody se poté moje deska s Písní padlých dostala k nadačnímu fondu Regi Base, který se zaměřuje právě na pomoc bývalým členům ozbrojených složek, a došlo ke spojení, z nějž vzešel tento videoklip,“ uvedl Maxa.


Natáčelo se na Kanárských ostrovech a kromě autora a zpěváka Martina Maxy účinkují v klipu i Jiří Schams a Mirek Lidinský, vojáci zranění při zahraniční misi. Partnerky obou hlavních hrdinů si zahrály modelky Romana Pavelková a Veronika Chmelířová. „Myslely jsme si, že jedeme předávat medaile nějakým starým páprdům a zatím jsme potkaly tyhle skvělé kluky,“ vzpomínají holky na natáčení s Mirkem a Jirkou. V klipu jsou ovšem použity také autentické záběry z působení našich jednotek v Afghánistánu, včetně okamžiku, kdy došlo ke zranění ing. Lidinského. Režie a kamery se bravurně zhostil Martin Kohout.

Regi base
Jiří Schams, alias Regi, nadpraporčík bývalé speciální jednotky SOG Armády České republiky, byl v roce 2008 v Afghánistánu vážně zraněn sebevražedným atentátníkem. Jirkův velitel Milan Štěrba alias Bosna, který stál přímo před ním, při tomto útoku zahynul. Regi se po návratu a částečné rekonvalescenci stal iniciátorem projektu Regi base s cílem pomoci ostatním veteránům nejenom z řad armády, ale i z policejních nebo hasičských složek. Proto v dubnu roku 2011 založili Martin Jirsa, Hynek Čech a Darja Marie Pirkl Nadační fond Regi Base I, který se za pomoci svých dalších přátel a podporovatelů snaží tento unikátní projekt realizovat. A právě jednou z aktivit této organizace je i natočení videoklipu k písničce Píseň padlých. Tento počin je poctou všem, kteří byli na vojenských misích zraněni či dokonce přišli o život.

Podívejte se na klip Martina Maxy Píseň padlých:

Foto: www.abelsonagency.com