Devětaosmdesátiletý Miloslav Martenek odsloužil desítky let v uniformě vojenského letce a půl století přispíval jako jihočeský karikaturista do různých časopisů, včetně proslaveného Dikobrazu. Přitom stačil ještě ilustrovat 160 knih a vytvořit řadu kalendářů, většinou napěchovaných recepty pro labužníky. A labužníkům tištěné srandy nyní nabídl knížku vtipů pod názvem Sláva letu, kterou vypravili do života Martenkovi přátelé společně a ctitelé jeho nevysychajícího humoru.
Křest proběhl v restauraci Evropa, která sídlí v Domě armády Praha. Tam se až do března příštího roku bude také nabízet výstava jeho vtipů. Jak už to občas chodí při narozeninách knížek, z proslovů vyšlo najevo, že Sláva Martenek učil kdysi létat Vladimíra Remka, našeho prvního a dosud jediného kosmonauta. Posílal si ho pro noviny a pro svačinu, ale Remek to necítil tehdy ani dnes jako újmu na cti. Naopak, vyznal veřejně pilotovi nadzvukových letounu obdiv a doplnil, že letecký humor ve kterém je Slávek u nás mistrem nad mistry, ho nepřestává bavit.
Dalším z kmotrů byl Alexandr Hemala, legendární televizní hlasatel a stále populární moderátor. Ten si liboval, že konečně poznal kreslíře osobně a že se nekřtí strdím (medová plástev), protože s ulepenými prsty se pak nedá v knize listovat.
Martenek nakonec prohlásil, že bezpečněji se cítil v kokpitu tryskáče, než při své tvorbě. Stačilo, že se někdo v jeho vtipu nezamyšleně našel a malér byl na světě. Musel pak vysvětlovat, omlouvat se… Ale to je už dávno.
Knížka je rozdělena na několik kapitol podle námětů a nechybí ani situace lechtivé povahy. Zajímavé jsou i fotografie, které nám představí Vladimíra Remka jako mladého důstojníka při výzdobě útvarové nástěnky anebo MUDr. Jana Cimického, dnes porůznu přetřásaného v médiích.
Publikaci přináší na knižní trh Kosmas za cenu 99 korun.
Foto: Daniel Zavoral