Petra Špalková: Na Antonínu Dvořákovi se mi velmi líbila ta jeho prostota

„Jako kdyby nikdy nepřišel o vědomí svých kořenů a toho, odkud vzešel,“ říká o Antonínu Dvořákovi Petra Špalková. Hlavní roli ve filmu, který zpracovává klíčovou epizodu ze života slavného hudebního skladatele Antonína Dvořáka, vytvořil Hynek Čermák. A nejen tu, diváci nahlédnou také do jeho rodiny a poznají jeho celoživotní múzu, hraběnku a herečku Josefínu Kounicovou. Právě ona byla Dvořákovou tajnou a celoživotní láskou. Její nemoc ale tvrdě zasáhla do zvláštního a celoživotně ustáleného trojúhelníku, který tvořila spolu s Dvořákem i jeho manželka Anna. Americké dopisy v neděli 4. ledna od 20 hodin na ČT1.


Jak na vás působila role Anny Dvořákové?
Pro mě to byla obdivuhodná žena. Už proto, čím prošla a jak se s tím dokázala vypořádat. Přišla o první tři děti a pořád v sobě měla sílu pokračovat a podporovat svého manžela. Musela mít hodně silnou víru. A taky to musela být dobrodružka, když byla schopná s ním všechno absolvovat. Vydat se se šesti dětmi za oceán, to tehdy určitě nebyla žádná legrace. Kromě toho byla taky zpěvačka a hudebnice a byla Dvořákovou první posluchačkou.

Jaké bylo natáčení?
Skvělé, protože Jaroslav Brabec i Hynek Čermák jsou velcí poctivci, téměř až workoholici, což mi naprosto vyhovuje.

Jak na vás zapůsobil Antonín Dvořák?
Velmi se mi na něm líbila ta jeho prostota. Jako kdyby nikdy nepřišel o vědomí svých kořenů a toho, odkud vzešel.

Americké dopisy
Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Petr Zikmund
Hrají: Hynek Čermák, Vladimír Javorský, Petra Špalková, Soňa Norisová, Petra Špalková, Igor Bareš, Jan Novotný, Filip Kaňkovský, Sabina Rojková
Hudba: Jan Jirásek
Kamera: Tomáš Sysel
Vedoucí výroby: Martin Lubomírský
Kreativní producent ČT: Jan Lekeš

Foto: Česká televize