Pavel Roth: Skupinu mi ukradla Petra Černocká

Již dnes, v pátek 25. listopadu 2011, se na knihkupeckých pultech a zcela netradičně i v trafikách objevila nová kniha Hvězdy popu, které jsme milovali. Životní i umělecké příběhy sedmi pěveckých hvězd 70. a 80. let minulého století vydává nakladatelství Petr Prchal v nové edici Gram. V první knize si můžete přečíst velmi otevřené a upřímné zpovědi Michala Davida, Heidi Janků, Pavla Rotha, Petry Janů, Miroslava Dudáčka, Júlie Hečkové a Petra Sepešiho.

Pavel Roth
…. Pojďme se ale vrátit pár měsíců před nahrávání alba Zahrada ticha, protože se udála zásadní věc – Pavel si postavil svou první vlastní skupinu. Jmenovala se Rotor a upřímně řečeno, přes skvělý rozjezd mu moc štěstí nepřinesla.


„Vašek Zahradník mi zakázal dělat s kýmkoliv jiným a já jsem po roce naší spolupráce byl sice stále v televizi, měl několik hitů a velkou slávu, ale i ten strašný pětadvacetitisícový dluh u jeho manažera Vaška Poláka, který mi později napsal asi dva texty. On mě k Zahradníkovi přivedl, a protože byl bohém, tak vůbec netušil, že jsem takhle v pytli a mám dluh. Když jsem Polákovi po roce řekl, že už na to nemám nervy, protože mi dluh stále roste, neboť jsem měl pořád dvě stovky za vystoupení, zařídil mi zvednutí třídy. Znamenalo to čtyři stovky hrubého za vystoupení, což bylo asi 360 korun čistého. A Vašek Polák mi taky navrhl, abychom postavili kapelu, že s ní budu jezdit a vydělám prachy, abych mu je mohl vrátit. Zdálo se mi to jako dobrý nápad a tak jsem v roce 1985 postavil kapelu z kluků, které jsem předtím znal z Projektilu, Benefitu a Orientu. Skupinu jsme pojmenovali Rotor, což šlo k mému příjmení. Po pár zkouškách jsme začali hrát a o naše koncerty byl obrovský zájem,“ vzpomíná Pavel Roth.


Bodejť by o vystoupení televizní hvězdy a dívčího idolu nebyl zájem! Navíc koncert celé kapely včetně zvukaře stál pouhých 2600 korun + doprava z Prahy na místo. Jako host s nimi jezdila a tři písničky zpívala Iva Hajnová, se kterou se Roth seznámil na Intertalentu.
S Rotorem Pavel dotočil i těch několik nových písniček na své debutové album. Zrovna v době, kdy se v rámci takzvaných černých frekvencí natáčely, jel s Rotorem jihočeskou šňůru, takže do Prahy přijížděli okolo půlnoci a nahrávat začínal ve dvě v noci. Přesto se mu i v takovém fofru zpívalo dobře. „Líp se mi zpívá, když jsem rozjetý, než když jsem v klidu. Nenávidím stát dvě hodiny někde na chodbě nebo na WC a rozezpívávat se.“
Když kapelník Václav Zahradník zjistil, že si Pavel postavil svou skupinu a začal s ní koncertovat, naštval se a ze svého orchestru ho vyhodil. Tím skončila největší sláva a velmi častá televizní prezentace Pavla Rotha. „Paradoxní na tom bylo, že když jsem vyletěl, měl jsem natočených pět písniček s televizním orchestrem, ovšem tím, že se stále mlely na obrazovce, staly se známými. Potom jsem natočil dalších třicet, o kterých ale dohromady nikdo nevěděl, i když jsem je zpíval líp. To je síla televize.“
Mimo koncertů s vlastní skupinou Rotor začal v roce 1986 jezdit s Karlem Šípem a Jaroslavem Uhlířem jako host jejich klubového pořadu Šaráda hitů. Oba tehdy velmi oblíbení televizní showmani v něm přenášeli na pódium nejúspěšnější scénky sedmileté televizní Hitšarády a spolu s Pavlem v něm zpíval i Vašek Vašák. Pořad to byl velmi úspěšný, i když je pravdou, že lidé chodili především na tenkrát nesmírně populárního Uhlíře se Šípem a Roth s Vašákem byli jen takovou pěveckou vložkou. „Byli jsme výborná parta a žádné problémy, kdo je víc nebo míň populární, se neobjevily.“


Za dva a půl roku projel Pavel s Rotorem několikrát celou republiku, a pak o kapelu přišel. „Strašně moc jsme hráli a vznikla ponorka, že jsme se už přehazovali v autech, abychom si od sebe na chvíli odpočinuli. Jeden kluk odešel, protože kvůli rodině nechtěl jezdit víc jak sedmnáct vystoupení měsíčně. My jsme přitom měli minimálně dvacet, pětadvacet koncertů a rekord byl padesát vystoupení za měsíc. Někdy to byly i tři koncerty denně. Po čase se začalo měnit obsazení, přicházeli lidé, kteří už nebyli tak dobří jako ti původní, a začala ponorka. Když potom dostala celá kapela lano od Petry Černocké, odešli mi k ní kompletně i s aparaturou a se světlama. V Rotoru se mnou hrál Jirka Pracný, který začal chodit s Černockou, a nakonec k ní přetáhl celou kapelu. Jeden den mi jen oznámili, že dojedou začatou šňůru a odcházejí k Petře, a my jsme přitom měli do konce roku nasmlouvané kšefty!“ Petra Černocká nakonec Rotor přejmenovala na Golf, přibrala poněkud zapomenutého zpěváka Jiřího Štědroně a spolu vyjeli s novým koncertním programem. A za Jiřího Pracného se v létě roku 2004 dokonce provdala.


Pavlu Rothovi zůstaly jen oči pro pláč a společné vystupování v »hitšarádové« show Šípa a Uhlíře. A protože Šípovu kapelu vedl Jiří Sýkora, kapelník skupiny Magnet, jež doprovázela Stanislava Procházku ml., nabídl Pavlovi, aby jezdit jako host i v Procházkově koncertním programu. Ten se v roce 1986 v jednu chvíli rozrostl do mamutích rozměrů a jako hosté v něm mimo Pavla zpívali Arnošt Pátek, Marcela Holanová, duo BW plus (Alena Baumanová a Luděk Walter) i začínající Lucie Bílá, která zrovna utekla svému objeviteli Petru Hannigovi, jenž jí vymyslel jméno, protože Hana Zaňáková se mu nezdálo pro budoucí pěveckou hvězdu vhodné. „Měl jsem to přitom v podstatě za stejné peníze, jako když jsem vedl kapelu a měl z toho nervy, takže jsem byl vysmátý a v těchto dvou projektech jsem jezdil až do roku 1990.“ ….

Zítra: Júlia Hečková

Foto: www.hvezdypopu.cz , www.nakladatelstviprchal.cz