Osudový Lazarus Davida Bowieho je od víkendu v Praze

O uplynulém víkendu se v pražském divadle Komedie (Městská divadla pražská) konaly české premiéry muzikálu Davida Bowieho Lazarus. Právě hudební drama Lazarus se stalo labutí písní tohoto fenomenálního tvůrce a nezapomenutelné rockové ikony. Temný muzikál vypráví o samotě, naději a potřebě návratu. V hlavní roli Thomase J. Newtona se představil herec Igor Orozovič v alternaci zpěváka Ondřeje Rumla. V dalších rolích hrají a zpívají: Erika Stárková, Nina Horáková, Pavol Smolárik a Michael Vykus.

Igor Orozovič k tomu poznamenal: „Lazarus je krásná a těžká věc, velká výzva, kterou herec nepotkává každý den. Vnímám to jako alegorií vyhaslého a unaveného člověka, hledajícího životní smíření a lásku. Je v podstatě o samotném Davidu Bowiem, který už v té době věděl, že odchází z tohoto světa, což se v ději i zrcadlí. Říkal jsem si, že David Bowie měl ve svém vystupování vždycky blízko k divadlu, stačí si vzpomenout na všechny jeho proměny – masky a kostými. Ale, když uvidíte Lazaruse, můžete se přesvědčit, že David Bowie měl blízko k opravdovému umění. Tady zúročil všechny své zkušenosti.“

Muzikál Lazarus se poprvé představil na konci roku 2015 v New York Theatre Workshop a byl jedním z posledních děl, které David Bowie dokončil před svou smrtí 10. ledna 2016. Následovalo úspěšné uvedení v  King’s Cross Theatre v Londýně. Titulní roli u obou inscenací ztvárnil herec Michael C. Hall, jenž se proslavil mimo jiné rolí v televizním seriálu HBO Dexter. Další uvedení Lazaruse následovala například ve Vídni, v Düsseldorfu, Hamburku, Norimberku, Oslu či před časem v Melbourne. Od října 2019 se na Lazaruse mohou vypravit diváci v Amsterdamu a konečně i v Praze, kde inscenace vznikla pod vedením slovenského režiséra Mariána Amslera.

David Bowie napsal muzikál Lazarus společně s irským dramatikem Endou Walshem a kromě jeho starších hitů v něm zaznívají i písně z alba Blackstar, vydaného krátce před zpěvákovou smrtí. Jde o melancholický příběh o samotě, sebedestrukci a potřebě lásky. Navazuje na více než čtyřicet let starý film Muž, který spadl na Zemi, ve kterém ztvárnil Bowie roli mimozemšťana Newtona. Téma cizince mezi lidmi zůstává, přidávají se však motivy vyhoření, závislosti a především velké potřeby návratu do čistého života, světa a duše. Kromě Newtona tak poznáváme sebevědomou Elly, které setkání s tajemným excentrikem změní život, jejího nudného manžela Zacha, černého anděla Valentina, dávného hrdinova přítele Michaela nebo »ideální pár« Bena a Maemi. A pak je tu ještě Dívka – naděje, s níž je možné letět ke hvězdám.

Hudební nastudování Jana Aleše pro pražskou inscenaci vzniklo podle původní instrumentace a aranžmá Henryho Heye. Písně jsou zpívány v angličtině a doprovází je promítané titulky. Je tomu tak ve všech zemích, kde se nemluví anglicky.

Termíny představení do konce roku: 14.10., 24.10., 1.11., 6.11., 10.11., 12.11., 19.12., 29.12. a 31.12.

Tvůrci:

režie: Marián Amsler

dramaturgie: Jana Slouková

scéna: Juraj Kuchárek

kostýmy: Eva Jiřikovská

původní instrumentace a aranžmá: Henry Hey

hudební nastudování: Jan Aleš

pohybová spolupráce: Stanislava Vlčeková

překlad libreta: Michal Zahálka

Obsazení: Thomas Jerome Newton: Igor Orozovič, Ondřej Ruml / Elly, jeho asistentka: Nina Horáková / Dívka: Erika Stárková / Valentine: Pavol Smolárik / Ben – Michael: Michael Vykus / Maemi: Viah

Více infa: https://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/1036/lazarus/

Foto: Petr Borecký