Ondřej Suchý: Rozhodl jsem se minimálně vystupovat na veřejnosti

Za známým a populárním spisovatelem, moderátorem a textařem Ondřejem Suchým jsme se vypravili do Kokořínských lesů, kde žije a pracuje. Co ho čeká v letošním roce? Na co se můžou těšit jeho rozhlasoví příznivci? A jak vůbec žije? To vše a mnohem víc nám prozradil sympatický Ondřej v nádledujícím rozhovoru…

1-Po strych kabaretech jsem patral letos i v Madarsku

Bude konec února a na malé verandě před vaší pracovnou stále svítí vánoční stromek. Proč?

A proč ne? Byl jsem se podívat na vynikající představení Jarka Nohavici – Kabaret Bo! Kdo nezná ostravštinu, neví, že »bo« znamená »proto«. Proč? Proto! V mém životě se poslední dobou hodně změnilo, mnohé jsem přehodnotil, od lecčehos upustil, proč? Proto!

2-Po strych kabaretech jsem patral letos i v Madarsku

Od čeho jste například upustil?

Rozhodl jsem se minimálně vystupovat na veřejnosti. Po pěti letech jsem ukončil činnost svého Filmového klubíčku, odmítám veřejná vystoupení, veřejné besedy, už nechci jezdit z jednoho konce republiky na druhý. Mám pro to řadu důvodů, ale řeknu jen ten nejpodstatnější: Chci si ten čas ušetřit na psaní knížek a na své působení v Českém rozhlase.

Na zahrade u Chaplinu ve Vevey

Tím ale můžete přijít i o řadu přátel i příznivců.

Vím. A asi už jsem také přišel. Ti opravdoví, ti mě ovšem pochopili a jejich vztah ke mně se nezměnil. Ostatně – pokud šťastně dodělám nějaké dílo a bude mít úspěch, určitě to rád se svými blízkými oslavím.

Nektere postavy z Chaplinovych filmu, vyrobene v Muzeu Grevin, byly dokonale

V uplynulých dvou letech jste jezdil hodně po Evropě – Rakousko, Německo, Švýcarsko, Francie, Maďarsko… Souviselo to nějak s vaší prací?

Jistě. Teď mě ještě čeká cesta do Polska a znovu do Německa a Francie. Po loňském úspěchu mého třináctidílného rozhlasového seriálu »Jak jsem potkal cirkus«, začne Český rozhlas Dvojka od dubna vysílat v režii Markéty Košťákové seriál nový »Jak jsem potkal kabaret«. Rád bych, aby byl přinejmenším stejně tak příznivě přijat, jako seriál o cirkusech a cirkusových klaunech.

O Marie-Jose Knie jsem dostal s venovanim knihu o jejich rodu

Promiňte, kdo vám ty cesty po světě platí?

To je dobrá otázka! A mnoho lidí si myslí, že zná odpověď! To všechno si platím sám. I ten nahrávač, na který natáčím rozhovory, které pak v pořadech využívám, jsem si pořídil za své. Víte, když člověk nemá žádné velké nároky, tak ono to cestování po světě dneska nemusí být drahou záležitostí. No a já vím, že nic nedělám nadarmo, že až budu mít vše po tom světě »posbíráno«, vrátím se do své »ulity«, tedy do své malé pracovny, a všechno zpracuji – buď do rozhlasového seriálu, anebo do nějaké chystané knihy.

s Jarkem Nohavicou

A jaké knihy máte momentálně rozepsané?

V příštím roce uplynou dvě významný výročí: uplyne 120. let od narození Oldřicha Nového a 130. let od narození Charlieho Chaplina. Přál bych si, aby mé dvě nové knihy věnované těmto osobnostem byly pro čtenáře příjemným překvapením. Leccos snad napoví jejich tituly – Svět Oldřicha Nového a Když Chaplin potkal Buriana.

S Marii-Jose Knie, majitelkou nejslavnejsiho evropskeho cirkusu Knie

Můžete prozradit víc?

V případě Oldřicha Nového jsem se vypravil do jeho oblíbených míst v milovaných městech – do Vídně a do Paříže. Čtenáře bude pak možná také zajímat, jak byla osobnost Oldřicha Nového vnímána v Sovětském svazu. Děj knihy Když Chaplin potkal Buriana se bude odehrávat okolo roku 1931, kdy se Chaplin inkognito ocitl v Praze a v létě se na Francouzské Riviéře setkal s Vlastou Burianem a jeho ženou Ninou. Podrobnosti tohoto setkání doplněné o pozdější zážitky členů Chaplinovy rodiny, kteří navštívili kdysi Československo, budou celý příběh rámovat. Je to pro mě všechno nesmírně vzrušující a dobrodružné, a proto se chovám nyní tak, jak se chovám – nejraději se skrývám v pracovně v kokořínských lesích, kde bych se ovšem na druhé straně bezesporu zbláznil, kdyby se o mě nestarala moje žena Johana, která mě nakrmí, ostříhá, obleče, když musím »do města«, a stará se o můj klid. Sama si pak ode mě odpočine, když vyjíždím do světa spolu se svým kamarádem Karlem Spurným, televizním dramaturgem, který je mým úžasným korektorem, zároveň ale i řidičem a tlumočníkem do jazyka německého. Po své sedmdesátce jsem cítil, že musím něco změnit – zaměřil jsem se také na svůj zdravotní stav a letos v lednu mi bylo po všech vyšetřeních sděleno, že je nadmíru dobrý. Nakonec jsem se musel srovnat i psychicky – mám trochu jinou povahu než můj bratr a tak si všechno nedobré, co se kolem nás děje, často zbytečně beru. No, už se to také změnilo k lepšímu.

s mexickym klaunem Chistirrinem v cirkusu Roncalli

Tak ať jsou pro vás roky 2018 a 2019 úspěšné!

Věřím, že budou.

Takhle bych vypadal jako Chaplinuv nahradnik ve filmu Diktator ja. V cirkusu Knie byl hvezdou klaun Housch-ma-Housch V Chaplinove promitaci pracovne

Foto: Archiv Ondřeje Suchého