Ondřej Suchý má v Šemanovicích Járu Kohouta!

Bude tomu už dvacet let, kdy legendární filmový a divadelní komik Jára Kohout, který se po dvaačtyřiceti letech strávených v exilu v USA vrátil do své vlasti a navštívil v Šemanovicích u Kokořína svého budoucího mladšího kamaráda, spisovatele a moderátora Ondřeje Suchého.

Od roku 1992 sem zavítal vícekrát, později zde byl na návštěvě i se svou o šedesát let mladší manželkou Marcelou, která po jeho smrti zapůjčila Ondřeji Suchému do šemanoveckého minicentra Nostalgická myš kolekci deseti Járových temper, olejů, kreseb a psaných bonmotů, tvořících zde od té doby stálou výstavku.

Jára Kohout s nímž Ondřej Suchý napsal v devadesátých letech knížku Bouračka, namaloval tyto své obrazy a obrázky ještě v Americe. Ve většině z nich nezapře svůj osobitý smyl pro humor – obrazy s názvy Americký blahobyt dusí kohouta, Já mám devět kanárů, Kohoutí vejce… Kdo během léta zavítá na Kokořínsko, může se u příležitosti zastávky v Šemanovicích, v místním hostinci Nostalgická myš, nejen občerstvit, ale i pobavit pohledem nejen na těch pár Kohoutových obrázků, ale i na další kuriózní exponáty, které zde tvoří celkovou výzdobu. Na archivních snímcích je Jára Kohout s bratry Suchými a kdysi dávno na plese s herečkou Lídou Baarovou.

Více informací: www.semanovice.cz

Foto: Dagmar Pavlíková