Olda Říha dostal k sedmdesátinám Zlatou desku a dvojvinyl

Olda Říha, duše a srdce legendárního Katapultu, oslavil sedmdesátiny. Při té příležitosti převzal Zlatou desku za prodej posledního studiového alba Kladivo na život a dvojvinylovou podobu slavného alba Chodníkový blues.

Olda Zlata deska

Album Kladivo na život vydala skupina v roce 2016. „Člověk je v životě buď kladivo nebo kovadlina, do které život buší. My v titulní písni jasně říkáme, že jsme kladivo a nikdo si na nás nepřijde,“ vysvětloval tehdy název Oldřich Říha. Většinu písní napsal sám, pro jednu skladbu si vypůjčil text »anarchistického buřiče«, básníka Františka Gellnera a v titulní skladbě se nechal inspirovat slovy Johanna Wolfganga Goetha. Katapult zařadil na album také jednu coververzi, klasiku Jimmie Rodgerse s textem Jiřího Suchého To všechno odnes čas.

0190295896331 Katapult - Kladivo na zivot

Chodníkový blues vyšlo v roce 1995 a je považováno za jedno z nejvýznamnějších alb skupiny. Nyní vychází ve vinylové podobě vůbec poprvé.

Katapult zaujímá specifické místo v historii domácí pop music. Během čtyřicetileté kariéry ustála skupina s Oldřichem Říhou v čele všechny nepřízně osudu (zákaz činnosti v éře budování socialismu, odchod Dědka Šindeláře a Tolji Kohouta do rockového nebe apod.) a fungovala víceméně nepřetržitě. Omlazený Katapult vystupuje od roku 2009 v sestavě: Oldřich Říha – kytara, Andy Budka – basová kytara, Ondřej Timpl – bicí. Do zlatého fondu českých písní patří Až, Chodníkový blues, Katapult, Půlnoční závodní dráha, Vojín XY hlásí příchod.

Více infa: http://www.katapult.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/katapultcz/

Foto: Warner Music