Odešel dvaačtyřiceti násobný zlatý slavík Karel Gott

*14. července 1939, Plzeň –1. října 2019, Praha

Jsou smutné zprávy, které sice musíte očekávat, ale stejně na ně nikdy nejste připraveni. Jedna z těch nejobávanějších právě dorazila: navždy dozpíval Karel Gott.

Pro jeho vydavatelskou firmu by bylo snadné jen hrdě vyčíslit stovky zpěvákových nahrávek v katalogu a miliony prodaných kusů zvukových nosičů i digitálních záznamů, ale to rozhodně není dost. Vztah Karla Gotta a Supraphonu je totiž historicky neobyčejný: téměř šedesát let spolupráce, mnohem víc, než pouhý kontakt zpěváka a jeho vydavatele. Šlo o dobře promyšlenou a mimořádně úspěšnou symbiózu skvělého umělce a jeho nadšeně kompetentních spolupracovníků. Právě v Supraphonu začala jeho světová kariéra, právě tady se podařilo zachytit také jeho písně, nazpívané ve zralém věku. Bylo to zpěvákovo dlouhodobé profesionální zázemí jeho skvělým songům. Bylo to společné vytváření nejslavnější stránky napínavého románu československé populární hudby. Bylo to umělecké i lidské partnerství a přátelství.

Také proto je zpráva o odchodu Karla Gotta pro bývalé, současné i budoucí supraphonské tak zarmucující. Útěchou pro rodinu, vydavatele i všechny fanoušky Gottova nádherného tenoru, mnohostranného talentu a nevídané pracovitosti je skutečnost, že ho určitě ještě mnohokrát uslyšíme. Jsou totiž lidé a písně, na které nejde zapomenout a srdce, jež nehasnou. Děkujeme, Karle…

Iva Milerová, ředitelka vydavatelství Supraphon,

Z historie spolupráce Karla Gotta s vydavatelstvím Supraphon

Karel Gott za svou hudební kariéru od Supraphonu získal celkem: 5 stříbrných, 40 zlatých, 37 platinových a multi-platinových desek. K tomu jako první v Čechách obdržel Diamantovou desku a zatím jako jediný převzal Křišťálového lva Supraphonu.

  • Počet nahrávek písní a videoklipů – 1000

  • Počet alb – na Supraphonline je k dispozici 130 alb všech formátů a variant, tedy řadových alb a kompilací, kde je Karel Gott jako hlavní interpret

  • První nahrávky – od poloviny dubna roku 1960 Karel Gott s orchestrem Karla Vlacha pořizuje pro Supraphon ve studiu na Strahově své první nahrávky, které na EP Supraphonu vycházejí až na začátku roku 1963. Karel Gott jako první nahrávku pro Supraphon nazpíval v anglickém originále píseň Careless Love

  • První singl – v roce 1962 vychází první singl Karla Gotta, duet s  jazzovou zpěvačkou Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik

první sólový singl je pak  s nahrávkou české verze Manciniho Moon River

  • První album – Zpívá Karel Gott z roku 1965

  • V roce 2019 vyšel 4CD komplet 80/80 Největší hity 1964–2019 a také výpravný komplet 14CD Singly / 300 písní z let 1962–2019 doplněné o novou píseň Srdce nehasnou – úspěšný duet Karla Gotta s dcerou Charlotte Ellou

Rozhovor s šéfem marketingu vydavatelství Supraphon Michalem Mákou

Kolik Karel Gott u Supraphonu prodal alb?

Z historického hlediska není úplně jednoduché dohledat přesná čísla, Karel Gott jako první zpěvák v Čechách obdržel v roce 1992 Diamantovou desku Supraphonu, a to za více než 13 milionů prodaných alb! Od té doby prodeje jeho alb narostly o další statisíce, ale po roce 2000 se stává důležitou platformou pro prodej a poslech hudby internet. Tedy jak download alb a samotných písniček, ale momentálně je velmi zásadní streaming a poslech hudby a sledování klipů na Youtube. I zde je Karel Gott v domácích poměrech fenomén. Ostatně jeho poslední klip – letošní duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou už má téměř patnáct milionů zhlédnutí.

Je jeho úspěšná kariéra v číslech vaší firmy srovnatelná s někým jiným?

Stejně tak, jako je Karel Gott fenoménem v ostatních oblastech, tak je nepřekonatelný fenomén i v prodejnosti zvukových nosičů. Je to dáno nejenom jeho obrovskou popularitou, ale také naprosto fenomenálním katalogem nahrávek, kterými Supraphon disponuje.

Ostatně první nahrávka pochází ze začátku 60. let a poslední je teprve tři měsíce stará, kdy společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu natočil novou verzi slavného hitu Jdi za štěstím.

Je potřeba zmínit, že od poloviny devadesátých let až do roku 2010 sice natáčel Karel Gott nové nahrávky mimo Supraphon, ale i v té době vycházely u různých příležitostí reedice jeho řadových alb či kompilace. Od roku 2010 pak Karel Gott opět výhradně vydával své nové nahrávky v Supraphonu.

Které jeho řadové album je nejúspěšnější a překonal ho vůbec nějaký jiný úspěch v historii Supraphonu?

Album Vánoce ve zlaté Praze vyšlo poprvé v roce 1969 a od té doby ještě v dalších reedicích, naposledy v roce 2016 ve zvláštní výpravné CD/LP reedici s remastrovanou nahrávkou z originálního pásu; alba se prodalo celkově přes 600 000 kusů. Je nejprodávanějším albem v historii Supraphonu.

Vyšly už všechny archivní  nahrávky Karla Gotta znovu na CD?

Až na pár nahrávek coverzí zahraničních písní, kde se ještě jedná o autorizaci českých textů, vyšla již většina nahrávek Karla Gotta realizovaných u Supraphonu. Jsou dostupné na CD a hlavně dnes v digitální podobě – ke stažení či streamingu. Do dnešního dne je už celkem 1000 nahrávek písní a videoklipů! Letos v červnu fanoušky Karla Gotta nadchl 15CD komplet Singly 300 písní z let 1962-2019 a rovněž 4CD 80/80, tedy 80 největších hitů. Karel Gott za tyto komplety ještě osobně převzal Zlatou desku Supraphonu.

Diskografie: https://www.supraphonline.cz/umelec/50-karel-gott

F

Foto: Supraphon