Neviděli jste Evu Urbanovou ve Věci Makropulos – přijďte na Její pastorkyni!

Evě Urbanové se v ostravské opeře líbí! Po nebývalém úspěchu z minulého měsíce, kdy si první dáma české opery Eva Urbanová v Ostravě odbyla svůj světový debut v roli nesmrtelné zpěvačky Emilie Marty v Janáčkově Věci Makropulos, se zde chystá zazpívat svoji nejoblíbenější roli – Kostelničku Buryjovku.


Její pastorkyňa je Janáčkovou nejznámější, nejoblíbenější a doma i ve světě nejčastěji uváděnou operou, kterou skladatel napsal na motivy stejnojmenné divadelní hry Gabriely Preissové. Národní divadlo moravskoslezské ji uvádí v hudebním nastudování Roberta Jindry a v oceňované inscenaci Michaela Taranta. Eva Urbanová bude zpívat v obou mimořádných představeních 10. a 17. února 2012 v Divadle Antonína Dvořáka.


Hvězdy mnoha světových scén a čerstvé kandidátky na prestižní Cenu Thálie Evy Urbanové jsme se zeptali, co ji do Ostravy táhne. „V Ostravě je vynikající ansámbl. Výborně se mi pracuje s dirigentem Robertem Jindrou a navíc vítám každou příležitost, kdy si Kostelničku mohu zazpívat. Je to opravdu moje nejsilnější role. Tam nemůžete nic hrát, tam se musíte do postavy absolutně vcítit. Jakmile začnete něco předstírat, tak je to špatně a představení ztratí tu sílu. Ta role je pro mne rolí nejmilejší právě proto, že jste v ní součástí jednoho z nejsilnějších příběhů, který se dá na jevišti prožít,“ odpovídá Eva Urbanová, která za tuto roli získala cenu Thálie.


Roli Jenůfy vytvoří přední sólistka Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová, držitelka prestižních Cen Thálie, a neméně hvězdně jsou obsazeny i mužské role. Laca v obou představeních ztvární italský tenorista a žádaný host evropských operních domů Gianluca Zampieri, který se do Ostravy vrací po krátké přestávce. V roli Števy se vystřídají sólista Státního divadla v Košicích Peter Berger (10. února 2012) a stálý host pražského Národního divadla Aleš Briscein (17. února 2012), který po boku Evy Urbanové vystupoval v roli Alberta Gregora v již zmiňované Věci Makropulos.
Její pastorkyňa 10. a 17. února 2012 od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Foto: Národní divadlo moravskoslezské / Martin Popelář