Neuvěřitelné! Pěvkyně Ludmila Dvořáková slaví 90!

Ve čtvrtek 11. července oslaví naše přední dramatická sopranistka Ludmila Dvořáková úctyhodné životní jubileum – devadesátiny. A Supraphon k této příležitosti vydává album árií z oper Wagnera a Smetany.


Jak zná svět Ludmilu Dvořákovou? Sopranistka s krásným jevištním zjevem, štíhlá, plavovlasá, s hlasem nevšední barvy, schopným měkkosti i dramatismu, suverénní ve výškách a s temnou střední polohou, vždy přesná a úchvatná. Excelovala v nejnáročnějších úlohách oboru dramatického sopránu; na předních operních scénách světa včetně newyorské MET stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby.


O pozoruhodné sopranistce z ostravské opery se brzy vědělo v Praze. Národní divadlo ji angažovalo v roce 1954, téměř současně i Státní opera ve Vídni, krátce nato (1960) Státní opera v Berlíně. Když ji Wieland Wagner v Mnichově slyšel v roli Ortrudy, neváhal s pozváním na wagnerovský festival; takových šest let zkušeností a věhlasu v Bayreuthu nezažil žádný jiný umělec z Čech. Následovaly smlouvy s newyorskou MET (1966), londýnskou Covent Garden… Ze vzácných studiových nahrávek, pořízených pro Supraphon a Československý rozhlas, vychází poprvé na CD její recitál.
Úctyhodné životní jubileum pěvkyně je neopominutelnou příležitostí k připomenutí si hlasu, který sklízel nadšený aplaus v nejvýznamnějších operních domech světa.

Foto: Supraphon

Rozhovor s Ludmilou Dvořákovou čtěte na TopVIP.cz již zítra.